JIDUda o‘quv adabiyotlarini yaratish va nashr qilish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar o‘rganildi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligining 2024-yil 24-apreldagi 146-sonli buyrug‘i ijrosini ta’minlash maqsadida oliy ta’lim tashkilotlarida o‘quv adabiyotlarini yaratish va nashr etish ishlari ko‘rib chiqilmoqda.
Shu munosabat bilan, joriy yilning 21-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida vazirlik vakillari - Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari markazi boshqarmasi boshlig‘i S.Tajibayev hamda bo‘lim rahbarlari Z.Zaxidova va J.Usmanov JIDUning Kutubxona xizmatlari markazi va Nashriyot bo‘limi faoliyati bilan tanishdilar.
Vazirlik vakillari tomonidan o‘quv jarayonida qo‘llanilayotgan adabiyotlarning holati va fanlar bo‘yicha o‘quv adabiyotlari bilan ta’minlanganlik darajasi o‘rganib chiqildi. Mazkur yo‘nalishdagi tadbirlar talabalarning ilmiy va nazariy bilimlarini mustahkamlashga hamda zamonaviy talablarga javob beradigan o‘quv materiallarini yaratishga qaratilganligi ta’kidlandi.

В УМЭД рассмотрена работа, проводимая по созданию и изданию учебной литературы
В целях обеспечения исполнения приказа Министерства высшего образования, науки и инноваций №146 от 24 апреля 2024 года в высших образовательных организациях проводится обзор работ по созданию и изданию учебной литературы.
Связи с этим, 21 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии представители министерства - начальник управления центра Исследования развития высшего образования С.Тажибаев, а также руководители отделов З.Захидова и Ж.Усманов ознакомились с деятельностью Центра библиотечных услуг и Издательского отдела УМЭД.
Со стороны представителей министерства изучено состояние литературы, используемой в учебном процессе, и обеспеченность учебной литературой по предметам. Констатировалось, что мероприятия в этом направлении нацелены на укрепление научных и теоретических знаний студентов и создание учебных материалов, отвечающих современным требованиям.