JIDU Yuridik klinikasida sayyor sud majlisi o‘tkazildi: talabalar professional huquq himoyachilari rolini o‘zlarida sinab ko‘rdilar
Joriy yilning 17 may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Yuridik Klinikasida Mirzo-Ulug‘bek tumanlararo sudining sayyor majlisi bo‘lib o‘tdi. Jarayonga raislik qilgan sudya A. Kamarov bilan birga tadbirni Yoshlar ishlari va ma’naviy-ma’rifiy masalalar bo‘yicha birinchi prorektor O. Yusupjonov, Yuridik Klinikasi direktori Z. Ubaydullaev hamda klinika kuratorlari I. Cherkashina va G. Mayorova kuzatib bordilar.
Ikki fuqarolik ishi bo‘yicha talaba-klinitsistlar da’vogarlik va javobgarlik rollarini o‘z zimmasiga olib, dalillar bazasini tayyorladilar, huquqiy pozitsiyalarni shakllantirib, sud bahslarida faol himoya qildilar. Sudya A. Komarov ularning qonuniy normalar bilan ishlash ko‘nikmasi va dalillash darajasini alohida e’tirof etdi.
Har bir ish bo‘yicha qaror e’lon qilinganidan so‘ng, sudya motivatsion qismini batafsil sharhlab, yosh yuristlar tez-tez yo‘l qo‘yadigan xatolarni tahlil qildi. Kelajak klinitsistlari isbotlash strategiyasini kuchaytirish, sud etikasi va protsess ishtirokchilari bilan samarali muloqot bo‘yicha aniq tavsiyalar oldilar.
JIDU Yuridik Klinikasi turli instansiyalar bilan hamkorlikda muntazam sayyor majlislarni davom ettiradi. Bu interaktiv yondashuv talabalarni professional ko‘nikmalar bilan boyitish barobarida, ularning xalqaro huquqiy karyera uchun zarur liderlik fazilatlarini ham rivojlantiradi.

Выездное судебное заседание в Юридической клинике УМЭД: студенты примерили на себя роли профессиональных правозащитников
17 мая 2025 г., в Юридической клиники Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) прошло учебно-практическое мероприятие — выездное заседание Мирзо-Улугбекского межрайонного суда. Судебный процесс возглавил судья А. Комаров, за ходом работы наблюдали Первый проректор по работе с молодёжью и духовно-просветительской деятельности О. Юсупжанов, директор Юридической клиники З. Убайдуллаев, а также кураторы клиники И. Черкашина и Г. Майорова.
В рамках двух смоделированных гражданских дел студенты-клиницисты взяли на себя полномочия истца и ответчика, самостоятельно готовили доказательственную базу, формулировали правовые позиции и отстаивали их в очных прениях. Судья А. Камаров отметил высокий уровень аргументации и умение работать с нормами материального и процессуального права.
По окончании каждого процесса судья огласил решения, подробно пояснил мотивировочную часть и разобрал типичные ошибки, с которыми сталкиваются молодые юристы. Будущие клиницисты получили рекомендации по усилению доказательной стратегии, тонкостям судебной этики и эффективным коммуникациям с участниками процесса.
Юридическая клиника УМЭД продолжит практику регулярных выездных заседаний совместно с судами различных инстанций. Такой интерактивный подход обеспечивает студентов не только профессиональными навыками, но и развивает лидерские качества, необходимые для международной правовой карьеры.