O‘mon Sultonligi yosh diplomatlari uchun o‘quv kursini tamomlaganlik to‘g‘risidagi sertifikatlar topshirildi
Joriy yilning 11-15 may kunlari Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) huzuridagi Diplomatik akademiyada O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligining yosh diplomatlari uchun malaka oshirish kursi tashkil etildi.
Mazkur kurs doirasida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Diplomatik akademiya professor-o‘qituvchilari jalb etilgan bo‘lib, ular O‘zbekiston Respublikasi tarixi, iqtisodiy va siyosiy faoliyati, shuningdek, Markaziy Osiyodagi xalqaro munosabatlar bo‘yicha ma’ruzalar o‘qidilar. O‘monlik yosh diplomatlarni o’qitishning oxirgi kunida O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligining Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi departamenti rahbari shayx Ahmad Hoshil Rashid Al Maskariy o’z mamlakatining tashqi siyosati bo‘yicha ma’ruza o‘qidi. Shuningdek, O‘zbekiston- O‘mon munosabatlarining istiqbollariga bag‘ishlangan davra suhbati bo‘lib o‘tdi.
15-may kuni tinglovchilarga tantanali ravishda mazkur o‘quv kursini tamomlaganlik to’g’risidagi sertifikatlar topshirildi. Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev, O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari A.A’loyev, JIDU huzuridagi Diplomatik akademiya direktori A.Xaydarov, O‘mon Sultonining O‘zbekiston Respublikasidagi elchisi Vafa Jabr Nosir al-Busaydiy va O‘mon Sultonligi Tashqi ishlar vazirligi Ko‘rfaz arab davlatlari hamkorlik kengashi departamenti rahbari shayx Ahmad Hoshil Rashid al-Maskariy yakuniy so‘zga chiqdilar.
Tinglovchilar yuqorida qayd etilgan kursning tashkil etilishi va mazmunini yuqori baholadilar va minnatdorchilik bildirdilar, shuningdek, ikki tomonlama munosabatlarni rivojlantirishga hissa qo‘shishi mumkin bo‘lgan bunday kurslarni o‘tkazish muhimligini ta’kidladilar.

Для молодых дипломатов Султаната Оман были вручены сертификаты об окончании курса подготовки
С 11 по 15 мая текущего года в Дипломатической академии при Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) был организован курс повышения квалификации для молодых дипломатов Министерства иностранных дел Султаната Оман.
В рамках данного курса были задействованы преподаватели и профессора Университета мировой экономики и дипломатии, и Дипломатической академии, которые прочитали лекции, посвящённые истории, экономической и политической деятельности Республики Узбекистан, а также международным отношениям в Центральной Азии. В заключительный день курса подготовки молодых дипломатов Султаната Оман с лекцией о внешней политике Султаната Оман выступил глава департамента Совета сотрудничества арабских государств Персидского залива (ССАГПЗ) МИД Султаната Оман шейх Ахмед Хашил Рашид аль Маскари. Также был проведён круглый стол, посвящённый перспективам узбекско-оманских отношений.
15 мая в торжественной обстановке слушателям были вручены сертификаты об окончании курса подготовки, где заключительными речами выступили первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан и ректор УМЭД, С.Сафоев, первый заместитель министра иностранных дел Республики Узбекистан, Б.Аълоев, директор Дипломатической академии при УМЭД, А.Хайдаров, посол Султана Омана в Республике Узбекистан Вафо Джабр Нассер аль-Бусаиди и глава департамента ССАГПЗ МИД Султаната Оман, шейх Ахмед Хашил Рашид аль Маскари.
Слушатели высоко оценили и поблагодарили за организацию и содержание вышеупомянутого курса, к тому же отметили важность проведения подобных курсов, которые могли бы внести свой вклад в развитие двусторонних отношений.