JIDUda “Ispan tili kuni” bayram tadbiri bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 8-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Ispan tili kuni”ga bag‘ishlangan bayram tadbiri tashkil etildi.
Tadbirda universitet rahbariyati, Ispaniyaning O‘zbekistondagi Muvaqqat ishlar vakili Asunción Sánchez Ruiz, professor-o‘qituvchilar, talabalar hamda bir qancha Ispaniyalik mehmonlar ishtirok etdilar.
Asunción Sánchez Ruiz tadbirni ochar ekan, O'zbekiston-Ispaniya munosabatlari turli sohalarda jadal rivojlanib borayotganini ta’kidlab, oliy ta’lim sohasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish dolzarbligiga e’tibor qaratdi. JIDU talabalarining Ispaniyada amaliyot o‘tashini tashkil etish, ispan tili o‘qituvchilarining malakasini oshirish, shuningdek, ilmiy loyihalar va madaniy tadbirlarni hamkorlikda amalga oshirishdan manfaatdorligini bildirdi.
Tadbir dasturi yorqin va unutilmas taqdimotlar, taniqli ispan shoirlari she‘rlaridan parchalar, milliy va zamonaviy raqslar, klassik va jo‘shqin zamonaviy qo‘shiqlar, qiziqarli sahna ko‘rinishlariga boy bo‘ldi.
Bayram tadbiriga «Avlod Kids» bolalar bog‘chasi tarbiyalanuvchilari ham mehmon sifatida tashrif buyurdilar. Ushbu bayramga kichkintoylarni taklif qilishdan maqsad, ularning xorijiy tillariga bo‘lgan qiziqishlarini bolalikdan shakllantirish, bilim olishga, shuningdek, shunday bilim maskanlarida tahsil olishga ularni ilhomlantirishdir. Tadbir so‘ngida ularga talabalar tomonidan esdalik sovg‘alari topshirildi.
Tadbir yuqori saviyada va ko‘tarinki ruhda o‘tdi, bunday tadbirlar ispan tili o‘rganayotgan talabalarni ruhlantiradi va davlatlararo munosabatlarni yaxshilashga xizmat qiladi.
Ushbu tadbirning maqsadi barqaror rivojlanish maqsadlariga muvofiq til va qadriyatlarni o‘rganish orqali hamkorlik aloqalarini mustahkamlashdir. Turli millat va elat vakillari tillarini o‘rganish va ularni jamoaviy tarzda namoyish etish BMTning Barqaror rivojlanish maqsadlarining 11 (barqaror shaharlar va jamoalar) bo‘limi prinsiplari asosida amalga oshirilmoqda. Bundan tashqari, til ta’limi orqali hamkorlik aloqalari BMTning 4 (sifatli ta’lim) va 17 (barqaror rivojlanish uchun hamkorlik) maqsadlari bilan hamohangdir, bu esa tadbirda aniq namoyon bo‘ldi.

В УМЭД прошло праздничное мероприятие «День испанского языка»
8 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии было организовано праздничное мероприятие, посвященное «Дню испанского языка».
В мероприятии приняли участие руководство университета, Временный поверенный в делах Испании в Узбекистане Асунсьон Санчес Руис, профессорско-преподавательский состав, студенты, а также ряд гостей из Испании.
Открывая мероприятие, Асунсьон Санчес Руис подчеркнула динамичное развитие узбекско-испанских отношений в различных сферах и обратила внимание на актуальность налаживания сотрудничества в сфере высшего образования. Она выразила заинтересованность в организации стажировок студентов УМЭД в Испании, повышении квалификации преподавателей испанского языка, а также совместной реализации научных проектов и культурных мероприятий.
Программа мероприятия была насыщена яркими и незабываемыми презентациями, отрывками из стихотворений известных испанских поэтов, национальными и современными танцами, классическими и энергичными современными песнями, интересными сценическими постановками.
Воспитанники детского сада «Avlod Kids» также посетили праздничное мероприятие в качестве гостей. Цель приглашения малышей на этот праздник - сформировать у них интерес к иностранным языкам с детства, вдохновить их на получение знаний, а также на обучение в подобных образовательных учреждениях. В конце мероприятия студенты вручили им памятные подарки.
Мероприятие прошло на высоком уровне и в приподнятом настроении. Такие мероприятия вдохновляют студентов, изучающих испанский язык, и способствуют улучшению межгосударственных отношений.
Целью данного мероприятия является укрепление партнерских отношений путем изучения языков и ценностей в соответствии с Целями устойчивого развития. Изучение языков представителей различных национальностей и этнических групп, а также их коллективная демонстрация осуществляются на основе принципов 11-го пункта Целей устойчивого развития ООН (устойчивые города и сообщества). Более того, сотрудничество посредством языкового образования согласуется с Целями ООН 4 (качественное образование) и 17 (партнерство в интересах устойчивого развития), что наглядно проявилось в ходе мероприятия.