JIDUda “Rahbar ayol va yoshlar uchrashuvi” bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Bosh vazir o‘rinbosari – Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Zulayho Mahkamova ishtirokida “Rahbar ayol va yoshlar uchrashuvi” bo‘lib o‘tdi.
Tadbir yoshlarning davlat boshqaruvi, jamiyat taraqqiyoti va gender tengligi sohalaridagi o‘rni va faolligini oshirishga qaratilgan muhim tashabbus doirasida tashkil etildi.
Uchrashuvning asosiy maqsadi – yosh avlod vakillari bilan ochiq va samimiy muloqot o‘rnatish, ularni qiziqtirayotgan masalalarga javob berish, shuningdek, yoshlarda ijtimoiy mas’uliyat, yetakchilik va fidoyilik ruhini shakllantirishdan iborat bo‘ldi.
Tadbir davomida Zulayho Mahkamova yoshlarga murojaat qilib, O‘zbekistonning yangi taraqqiyot bosqichida ular zimmasiga tushayotgan vazifalar, imkoniyatlar va ishonch haqida so‘z yuritdi. U O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining yoshlarga oid siyosatini, ayniqsa, qizlarning ta’lim olishi, kasbga yo‘naltirilishi, ish bilan ta’minlanishi va jamiyat hayotidagi faolligini oshirishga qaratilgan islohotlarini alohida ta’kidladi.
Uchrashuvda quyidagi masalalar muhokama qilindi:
- Yoshlarning yetakchilik salohiyatini oshirish, ularni rahbarlik lavozimlariga tayyorlash mexanizmlari;
- Qizlarning oliy ta’limga bo‘lgan kirish imkoniyatlarini kengaytirish, STEM yo‘nalishlarida faol ishtirokini qo‘llab-quvvatlash;
- Yoshlar bandligini ta’minlash, ularni tadbirkorlik va innovatsiyaga yo‘naltirish bo‘yicha mavjud imkoniyatlar;
- Ayollar o‘rtasida ijtimoiy faollikni kuchaytirish, huquqiy madaniyat va gender tengligini ta’minlash.
Talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarni bevosita yo‘llab, fikr va takliflarini bildirishdi. Ular orasida ijtimoiy tarmoqlardagi salbiy tendensiyalar, ta’limda motivatsiyaning yo‘qolishi, iqtidorli yoshlarga qo‘llab-quvvatlov mexanizmlari haqida muhim masalalar ko‘tarildi.
Tadbir yakunida yoshlarga davlat va jamoat boshqaruvida faol ishtirok etish, ijtimoiy loyihalarda liderlik ko‘nikmalarini rivojlantirish va o‘z ustida tinimsiz ishlash bo‘yicha tavsiyalar berildi. Talabalar bunday uchrashuvlar yoshlar uchun katta ilhom va motivatsiya manbai bo‘layotganini e’tirof etishdi.
Bundan tashqari, tadbirning15 nafar ishtirokchisiga O‘zbekiston Bosh vaziri o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar qo‘mitasi raisi Z. Mahkamova hamda Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi, professor E.S. Sultanova nomidan sertifikatlar topshirildi. Shuningdek, professor E.S. Sultanovaga ilm-fan sohasidagi xotin-qizlarga bag‘ishlangan tadbirni yuqori darajada o‘tkazgani uchun "Tashakkurnoma" taqdim etildi.

В УМЭД прошла «Встреча женщины-руководителя и молодежи»
5 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась «Встреча женщины-руководителя и молодежи» с участием заместителя Премьер-министра - председателя Комитета по делам семьи и женщин Зулайхо Махкамовой.
Мероприятие было организовано в рамках важной инициативы, направленной на повышение роли и активности молодежи в сферах государственного управления, развития общества и гендерного равенства.
Основная цель встречи заключалась в установлении открытого и искреннего диалога с представителями молодого поколения, ответах на интересующие их вопросы, а также в формировании у молодежи духа социальной ответственности, лидерства и самоотверженности.
В ходе мероприятия Зулайхо Махкамова обратилась к молодежи и рассказала о задачах, возможностях и доверии, возлагаемых на них на новом этапе развития Узбекистана. Она особо подчеркнула молодежную политику Президента Республики Узбекистан, в частности реформы, направленные на получение образования девушками, их профессиональную ориентацию, трудоустройство и повышение активности в жизни общества.
На встрече обсуждались следующие вопросы:
• Механизмы повышения лидерского потенциала молодежи и подготовки ее к руководящим должностям;
• Расширение возможностей доступа девушек к высшему образованию, поддержка их активного участия в STEM-направлениях;
• Существующие возможности для обеспечения занятости молодежи, ориентирования ее на предпринимательство и инновационную деятельность;
• Усиление социальной активности среди женщин, повышение правовой культуры и обеспечение гендерного равенства.
Студенты напрямую задавали интересующие их вопросы, высказывали свои мнения и предложения. Среди поднятых ими важных вопросов были негативные тенденции в социальных сетях, утрата мотивации в образовании и механизмы поддержки талантливой молодежи.
По итогам мероприятия студентам были даны рекомендации по активному участию в государственном и общественном управлении, развитию лидерских навыков в социальных проектах и непрерывной работе над собой. Студенты признали, что такие встречи являются большим источником вдохновения и мотивации для молодежи.
Кроме того, 15 участникам мероприятия были вручены сертификаты от имени заместителя Премьер-министра Узбекистана, председателя Комитета по вопросам семьи и женщин З. Махкамовой и председателя Консультативного совета женщин, профессора Э.С. Султановой. Также профессору Э.С. Султановой было вручено благодарственное письмо за проведение на высоком уровне мероприятия, посвященного женщинам в сфере науки.