JIDUda “Hokimiyat, boshqaruv va jamoat birlashmalari organlarining faoliyat tartibiga qarshi jinoyatlar. Korrupsiyaviy holatlarni keltirib chiqaruvchi omillar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 8-aprel sanasida JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori O.Yusupdjanov tashabbusi bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi (IIBB) bilan hamkorlikda “Hokimiyat, boshqaruv va jamoat birlashmalari organlarining faoliyat tartibiga qarshi jinoyatlar. Korrupsiyaviy holatlarni keltirib chiqaruvchi omillar” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur mahorat darsida, JIDU “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi katta o‘qituvchisi D.Soliyev, Toshkent shahar IIBB mas’ul xodimi-mayor A.Halilov, “Xalqaro huquq” fakulteti tyutori A.Nasimjonov va “Xalqaro huquq” fakulteti 2-bosqich talabalari ishtirok etishdi.
Mahorat darsi davomida Toshkent shahar IIBB mas’ul xodimi-mayor A.Halilov tomonidan talabalarga boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlarning mohiyati, turlari va ularning kelib chiqish sabablari, shuningdek, jamiyat uchun o‘ta xavfli bo‘lgan korrupsiyaviy holatlarni keltirib chiqaruvchi omillar haqida batafsil ma‘lumot berildi. Mahorat darsi interaktiv shaklda o‘tib, talabalarning o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish imkoniyatini yaratdi.
Ushbu mahorat darsi talabalarning huquqiy bilimlarini chuqurlashtirish, ularda qonunga hurmat ruhini shakllantirish va kelajakda huquqni muhofaza qiluvchi organlarda faoliyat yuritish istagida bo‘lgan yosh mutaxassislarni tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

UWED held a master class on the topic of “Crimes against the order of activities of government bodies, administration and public associations. Factors contributing to the emergence of corruption situations”
On April 8 of this year, at the initiative of the First Vice-Rector for Work with Youth issues and Spiritual and Educational Affairs of UWED O. Yusupjanov, an important master class on the topical topic of “Crimes against the order of activities of government bodies, administration and public associations. Factors contributing to the emergence of corruption situations” was held at the University of World Economy and Diplomacy together with the Main Department of Internal Affairs of Tashkent.
The master class was attended by senior teacher of the Department of International Law and Public Law Disciplines of UWED D. Soliev, responsible officer of the Main Department of Internal Affairs of Tashkent city Major A. Khalilov, tutor of the faculty of International Law A. Nasimjonov and 2nd year students of the faculty of International Law.
During the master class, the responsible officer of the Main Department of Internal Affairs of Tashkent city Major A. Khalilov provided students with detailed information about the nature, types and causes of crimes against state power, as well as the factors that give rise to corruption, which poses an extreme danger to society. The master class was held in an interactive format, which allowed students to get answers to their questions.
This master class is important for deepening the legal knowledge of students, cultivating in them the spirit of respect for the law, as well as for training young specialists who want to work in law enforcement agencies in the future.