JIDUda “Hokimiyat, boshqaruv va jamoat birlashmalari organlarining faoliyat tartibiga qarshi jinoyatlar. Korrupsiyaviy holatlarni keltirib chiqaruvchi omillar” mavzusida mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 8-aprel sanasida JIDU Yoshlar masalalari va maʼnaviy-maʼrifiy ishlar boʻyicha birinchi prorektori O.Yusupdjanov tashabbusi bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Toshkent shahar Ichki ishlar bosh boshqarmasi (IIBB) bilan hamkorlikda “Hokimiyat, boshqaruv va jamoat birlashmalari organlarining faoliyat tartibiga qarshi jinoyatlar. Korrupsiyaviy holatlarni keltirib chiqaruvchi omillar” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur mahorat darsida, JIDU “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi katta o‘qituvchisi D.Soliyev, Toshkent shahar IIBB mas’ul xodimi-mayor A.Halilov, “Xalqaro huquq” fakulteti tyutori A.Nasimjonov va “Xalqaro huquq” fakulteti 2-bosqich talabalari ishtirok etishdi.
Mahorat darsi davomida Toshkent shahar IIBB mas’ul xodimi-mayor A.Halilov tomonidan talabalarga boshqaruv tartibiga qarshi jinoyatlarning mohiyati, turlari va ularning kelib chiqish sabablari, shuningdek, jamiyat uchun o‘ta xavfli bo‘lgan korrupsiyaviy holatlarni keltirib chiqaruvchi omillar haqida batafsil ma‘lumot berildi. Mahorat darsi interaktiv shaklda o‘tib, talabalarning o‘zlarini qiziqtirgan savollarga javob olish imkoniyatini yaratdi.
Ushbu mahorat darsi talabalarning huquqiy bilimlarini chuqurlashtirish, ularda qonunga hurmat ruhini shakllantirish va kelajakda huquqni muhofaza qiluvchi organlarda faoliyat yuritish istagida bo‘lgan yosh mutaxassislarni tayyorlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

В УМЭД был проведен мастер-класс на тему «Преступления против порядка деятельности органов государственной власти, управления и общественных объединений. Факторы, способствующие возникновению коррупционных ситуаций»
8 апреля текущего года по инициативе Первого проректора по работе с молодежью и духовно-просветительской работе УМЭД О. Юсупджанова в Университете мировой экономики и дипломатии совместно с Главным управлением внутренних дел города Ташкента (ГУВД) состоялся мастер-класс на тему «Преступления против порядка деятельности органов власти, управления и общественных объединений. Факторы, способствующие возникновению коррупционных ситуаций».
В нём приняли участие старший преподаватель кафедры «Международное право и публично-правовые дисциплины» УМЭД Д.Солиев, ответственный сотрудник ГУВД города Ташкента майор А.Халилов, тьютор факультета «Международное право» А.Насимжонов и студенты 2 курса факультета «Международное право».
В ходе мастер-класса ответственный сотрудник УВД города Ташкента майор А. Халилов предоставил студентам подробную информацию о сущности, видах и причинах преступлений против государственной власти, а также факторах, порождающих коррупцию, которая представляет чрезвычайную опасность для общества. Мастер-класс прошел в интерактивном формате, что позволило студентам получить ответы на интересующие их вопросы.
Данный мастер-класс имеет важное значение для углубления правовых знаний студентов, воспитания у них духа уважения к закону, а также для подготовки молодых специалистов, желающих в будущем работать в правоохранительных органах.