JIDUda Turkiyaning O‘zbekistondagi elchisi bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
2024-yil 24-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Turkiya Respublikasining O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi janob Ufuk Ulutash bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Tadbirning asosiy maqsadi JIDU va Turkiyaning yetakchi oliy ta’lim muassasalari hamda tahlil markazlari o‘rtasidagi hamkorlikning joriy holati va uni rivojlantirish istiqbollarini muhokama qilishdan iborat edi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Turkiya munosabatlarining, ayniqsa ta’lim va ilmiy almashinuvlar sohasidagi ijobiy o‘zgarishlari ta’kidlab o‘tildi. Ishtirokchilar JIDU tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlagani, xususan, turk ko‘ngillilari ishtirokida akademik va madaniy almashinuv dasturlarini tashkil etgani uchun Turkiya elchixonasiga o‘z minnatdorchiligini bildirdilar.
Turk tili va madaniyatiga bo‘lgan qiziqish tobora ortib borayotganiga alohida e’tibor qaratildi: hozirda JIDUning 120 nafar talabasi turk tilini ikkinchi chet tili sifatida o‘rganmoqda.
Uchrashuvda Turkiyaning quyidagi universitetlari bilan hamkorlikda erishilgan yutuqlar taqdim etildi:
- Ibn Xaldun universiteti,
- Anqaradagi Yildirim Boyazit universiteti,
- Burdur Mehmet Akif Ersoy universiteti,
shuningdek, Marmara universiteti bilan yangi shartnoma imzolandi. Bundan tashqari, tomonlar akademik almashinuvlar, qo‘shma tadqiqotlar va ta’lim dasturlarini ishlab chiqishni o‘z ichiga olgan hamkorlikning asosiy yo‘nalishlarini muhokama qildilar.
Elchi Ufuk Ulutash Turkiyaning hamkorlikni yanada mustahkamlashga bo‘lgan qiziqishini ta’kidlab, ikki davlat universitetlari va tahlil markazlari o‘rtasidagi aloqalarni o‘rnatishga ko‘maklashishga tayyorligini izhor etdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar ta’lim va diplomatik tayyorgarlik sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish niyatini tasdiqladi, shuningdek, yangi qo‘shma loyihalarni amalga oshirish uchun sezilarli imkoniyatlar mavjudligini qayd etdilar.

В УМЭД состоялась встреча с Послом Турции в Узбекистане
24 апреля 2024 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась встреча с Чрезвычайным и Полномочным Послом Турецкой Республики в Республике Узбекистан г-ном Уфуком Улуташем.
Основной целью мероприятия стало обсуждение текущего состояния и перспектив развития сотрудничества между УМЭД и ведущими высшими учебными заведениями, а также аналитическими центрами Турции.
В ходе встречи была отмечена положительная динамика узбекско-турецких отношений, особенно в сфере образования и научных обменов. Участники выразили признательность Посольству Турции за поддержку инициатив УМЭД, включая организацию программ академического и культурного обмена с участием турецких волонтёров.
Особый акцент был сделан на растущем интересе к турецкому языку и культуре: в настоящее время 120 студентов УМЭД изучают турецкий язык в качестве второго иностранного.
На встрече были представлены достижения сотрудничества с такими турецкими университетами, как:
- Университет Ибн Халдуна,
- Анкарский университет Йылдырым Беязыт,
- Университет Бурдур Мехмет Акиф Эрсой,
а также подписано новое соглашение с Университетом Мармара. Кроме того, стороны обсудили ключевые направления взаимодействия, включая академические обмены, совместные исследования и разработку образовательных программ.
Посол Уфук Улуташ подчеркнул заинтересованность Турции в дальнейшем укреплении партнёрства и выразил готовность содействовать установлению связей между университетами и аналитическими центрами двух стран.
В завершение встречи стороны подтвердили намерение углублять сотрудничество в области образования и дипломатической подготовки, отметив значительный потенциал для реализации новых совместных проектов.