O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Qo‘mitasi yig‘ilishida JIDU talabalari ishtirok etdi
Joriy yilning 27-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “Xalqaro huquq” fakultetining 1-kurs talabalari “Xalqaro huquq va ommaviy-huquqiy fanlar” kafedrasi o‘qituvchilari Azizova Nigina Muratovna va Xallakova Aziza Baxadirovna bilan birgalikda O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari bo‘yicha Qo‘mitasi yig‘ilishida ishtirok etdilar.
Yig‘ilish davomida Andijon viloyati hokimiyatining hududda turizmni rivojlantirish bo‘yicha olib borilayotgan ishlar holati yuzasidan, Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasida, axboroti tinglandi.
Yig‘ilish ishida senatorlar, mahalliy Kengashlarning doimiy komissiyalari raislari, vazirlik va idoralar vakillari, jumladan Turizm qo‘mitasi hamda Andijon viloyati hokimiyati rahbarlari, soha ekspertlari, ommaviy axborot vositalari vakillari, shuningdek Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining professor-o‘qituvchilari hamda talabalari ishtirok etdilar.
Yig‘ilishda, shuningdek, taklif etilgan mutaxassis-o‘qituvchilar — yuridik fanlar doktori, professor Adilxo‘jayeva Surayyo Maxkamovna hamda yuridik fanlar bo‘yicha falsafa doktori, dotsent Usmanova Surayyo Bultakovna faol ishtirok etib, muhokama qilinayotgan masalalarga o‘zlarining professional hissalarini qo‘shdilar. Xususan, ular tomonidan turizm siyosatini yanada takomillashtirish, hududlarning turistik salohiyatidan samarali foydalanish, zamonaviy turistik xizmatlarni kengaytirish, shuningdek, hududlarning ijtimoiy-iqtisodiy rivoji manfaatlarida barqaror turizmni rivojlantirishga oid takliflar ilgari surildi. O‘zbekiston Respublikasi Turizm qo‘mitasi vakili tomonidan ularning takliflari inobatga olinib, “Turizmni rivojlantirish konsepsiyasi – 2030”ga kiritilishi ta’kidlandi.
Yig‘ilish moderatori sifatida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senatining xalqaro munosabatlar, tashqi iqtisodiy aloqalar, xorijiy investitsiyalar va turizm masalalari bo‘yicha Qo‘mitasi raisi Agzamxodjayev Alisher Anvarovich ishtirok etdi.
Yig‘ilishda Andijon viloyatida turizm sohasidagi mavjud infratuzilmani rivojlantirish, ushbu sohaga xorijiy investitsiyalarni jalb etish, turistik xizmatlar sifatini oshirish, ichki va xorijiy turistlar oqimini ko‘paytirish masalalari muhokama qilindi.
Shuningdek, turizmni jadal rivojlantirishga qaratilgan tizimli yondashuvlarni joriy etish, madaniy meros obyektlari va turistik yo‘nalishlarda turistlar uchun qulay va zamonaviy sharoitlar yaratish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Muhokamalar davomida senatorlar turizm sohasida xorijiy davlatlar bilan hamkorlikni faollashtirish, shuningdek, Andijon viloyatining turistik salohiyatini xalqaro ko‘rgazmalar, forumlar va festivallarda keng targ‘ib etish zarurligini ta’kidladilar.
Bundan tashqari, yig‘ilish ishtirokchilari tomonidan yagona hududiy brendni shakllantirish, kompleks turistik paketlarni joriy etish, investitsiya loyihalarini samarali amalga oshirish hamda zamonaviy turistik xizmat turlarini kengaytirish bo‘yicha taklif va tavsiyalar bildirildi.
Mazkur yig‘ilishda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalarining ishtiroki muhim ta’limiy va amaliy ahamiyatga ega bo‘ldi. Talabalar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati faoliyati, parlament nazorati mexanizmlari, shuningdek barqaror rivojlanish, xalqaro hamkorlik, tashqi iqtisodiy aloqalar va xorijiy investitsiyalarni jalb etish masalalarining amaliy muhokama jarayonlari bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.

Студенты УМЭД приняли участие в заседании Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан
27 апреля текущего года студенты 1 курса факультета «Международное право» Университета мировой экономики и дипломатии совместно с преподавателями кафедры «Международное право и публично-правовые дисциплины» Азизовой Нигиной Муратовной и Халлаковой Азизой Бахадировной приняли участие в заседании Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма.
В ходе заседания была заслушана информация хокимията Андижанской области о состоянии проводимой работы по развитию туризма в области в рамках Целей устойчивого развития.
В работе заседания приняли участие сенаторы, председатели постоянных комиссий местных Кенгашей, представители министерств и ведомств, в том числе руководители Комитета по туризму, хокимията Андижанской области, эксперты отрасли, представители средств массовой информации, а также профессорско-преподавательский состав и студенты Университета мировой экономики и дипломатии.
В работе заседания также активное участие приняли приглашенные специалисты-преподаватели Университета мировой экономики и дипломатии д.ю.н. профессор Адилходжаева Сурайё Махкамовна и д.ф.ю.н. доцент Усманова Сурайё Бултаковна, которые внесли свой профессиональный вклад в обсуждение рассматриваемых вопросов. В частности, ими были озвучены предложения, касающиеся дальнейшего совершенствования туристической политики, повышения эффективности использования туристического потенциала регионов, расширения современных туристических услуг, а также развития устойчивого туризма в интересах социально-экономического развития регионов Республики Узбекистан. Представителем Комитета по туризму Республики Узбекистан отмечено, что их предложения будут учтены и добавлены в «Концепции по развитию туризма 2030».
Модератором заседания выступил Председатель Комитета Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан по вопросам международных отношений, внешнеэкономических связей, иностранных инвестиций и туризма Агзамходжаев Алишер Анварович.
На заседании были обсуждены актуальные вопросы развития существующей инфраструктуры в сфере туризма в Андижанской области, привлечения иностранных инвестиций в данную сферу, повышения качества туристического обслуживания, а также увеличения потока внутренних и иностранных туристов.
Особое внимание было уделено реализации системных подходов к ускоренному развитию туризма, созданию благоприятных и современных условий для туристов на объектах культурного наследия и туристических направлениях региона.
В ходе обсуждения сенаторы отметили необходимость активизации сотрудничества с зарубежными странами в сфере туризма, а также продвижения туристического потенциала Андижанской области на международных туристических выставках, форумах и фестивалях.
Кроме того, участниками заседания были высказаны предложения и рекомендации по формированию единого регионального бренда, внедрению комплексных туристических пакетов, эффективной реализации инвестиционных проектов и расширению современных видов туристических услуг.
Участие студентов Университета мировой экономики и дипломатии в данном заседании имело важное образовательное и практическое значение. Студенты получили возможность ознакомиться с деятельностью Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, механизмами парламентского контроля, а также с практическими аспектами обсуждения вопросов устойчивого развития, международного сотрудничества, внешнеэкономических связей и привлечения иностранных инвестиций.