JIDU huzuridagi Yuridik klinika talabalari Mirzo Ulugʻbek tumanlararo fuqarolik sudida bo‘lib o‘tgan sud majlisida kuzatuvchi sifatida ishtirok etdilar
2025-yil 21-aprel kuni Toshkent shahridagi Mirzo Ulugʻbek tumanlararo fuqarolik sudida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti qoshidagi Yuridik klinika talabalari uchun amaliy mashg‘ulot tashkil etildi. Ushbu mashg‘ulot davomida talabalar real sud majlisini kuzatib, fuqarolik ishlarini ko‘rib chiqish tartibini, ayniqsa, ma’naviy va moddiy zarar masalalarini sudda qanday hal etilishini o‘rganish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Talabalar sud jarayonining barcha bosqichlarini bevosita kuzatdilar: taraflarning da’vo va e’tirozlari, dalillar taqdimoti, sudning savollari va tomonlarning javoblari asosida sud jarayonining yuritilishi haqida aniq tasavvurga ega bo‘ldilar. Sud majlisi yakunida talabalarga savol berish imkoniyati yaratildi, bu esa ularga sudyaga va ishtirokchilarga o‘zlarini qiziqtirgan savollar bilan murojaat qilish imkonini berdi. Ushbu jarayon nazariy bilimlarni mustahkamlash va amaliy tafakkurni rivojlantirishga katta yordam berdi.
Yuridik klinika talabalari uchun bunday amaliy kuzatuvlar ularning kasbiy tayyorgarligini oshirishda va sud-huquq tizimini chuqur o‘rganishda muhim ahamiyatga ega. Bunday tajribalar kelajakda professional faoliyatlarida muvaffaqiyat qozonishlariga yordam beradi.

Студенты Юридической клиники при УМЭД приняли участие в качестве наблюдателей в судебном заседании, прошедшем в Мирзо-Улугбекском межрайонном гражданском суде
21 апреля 2025 года в Мирзо-Улугбекском межрайонном гражданском суде города Ташкента было организовано практическое занятие для студентов Юридической клиники при Университете мировой экономики и дипломатии. В ходе данного занятия студенты смогли наблюдать за реальным судебным заседанием и изучить порядок рассмотрения гражданских дел, особенно то, как в суде решаются вопросы морального и материального ущерба.
Студенты непосредственно наблюдали за всеми этапами судебного процесса: они получили четкое представление о ходе судебного разбирательства на основе исков и возражений сторон, представления доказательств, вопросов суда и ответов сторон. По окончании судебного заседания студентам была предоставлена возможность задать вопросы, что позволило им обратиться к судье и участникам с интересующими их вопросами. Этот процесс значительно способствовал закреплению теоретических знаний и развитию практического мышления.
Для студентов юридических клиник такие практические наблюдения имеют важное значение для повышения их профессиональной подготовки и углубленного изучения судебно-правовой системы. Такой опыт поможет им добиться успеха в будущей профессиональной деятельности.