JIDU “Talabalarni qabul qilish va rasmiylashtirish ofisi” faoliyati “Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari” markazi tomonidan o‘rganildi
Joriy yilning 10-aprel kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri K. Sharipovning 2025-yil 1-martdagi 111-sonli buyrug‘i ijrosi yuzasidan Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari markazi bosh mutaxassisi Karamanov Askar Narzikulovich Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tahlil qildi. E’tibor markazida – “Talabalarni qabul qilish va rasmiylashtirish ofisi” faoliyati bo‘ldi.
O‘rganishlar davomida ofis faoliyatining bir nechta muhim yo‘nalishlari tahlil qilindi:
- me’yoriy hujjatlar asosida ish yuritilishi;
- shtat birliklarining talabalar soniga muvofiqligi;
- xodimlar malakasi va professional tayyorgarligi;
- ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va funksional yo‘nalishlari;
- yaratilgan texnik va moddiy sharoitlar;
- xizmat ko‘rsatishdagi sanitariya talablariga rioya qilinishi.
O‘rganishlar natijasida ishchi guruh universitetning mazkur ofisi tomonidan talaba va professor-o‘qituvchilar uchun tezkor, qulay hamda interaktiv xizmatlar yo‘lga qo‘yilgani, mavjud infratuzilmaning zamonaviy va samarali ishlayotganini alohida ta’kidladi.
Bu kabi yondashuvlar nafaqat boshqaruv tizimining sifatini oshiradi, balki ta’lim muassasalarining raqobatbardoshligini ta’minlashga ham xizmat qiladi.

The Activities of the Students Admissions and Registration Office of the UWED Were Studied by the Center for Higher Education Development Research
In accordance with Order No. 111 issued on March 1, 2025, by the Minister of Higher Education, Science and Innovation, K. Sharipov, a thorough examination was conducted on April 10 by Asqar Narziqulovich Karamanov, Lead Specialist of the Center for Higher Education Development Research, at the University of World Economy and Diplomacy. The main focus of this study was the Students Admissions and Registration Office.
During the analysis, several important aspects of the office's activities were reviewed:
- management of documentation in accordance with regulatory requirements;
- compliance of staffing levels with the number of students;
- qualifications and professional competencies of the staff;
- quality and functionality of services provided;
- availability of necessary technical and material resources;
- compliance with sanitary standards in service delivery.
As a result, the working group concluded that the office offers fast, convenient, and interactive services for both students and faculty members. It was also emphasized that the current infrastructure is modern and operates efficiently.
Such an approach not only improves the quality of institutional management but also contributes to enhancing the competitiveness of educational institutions.