JIDU “Talabalarni qabul qilish va rasmiylashtirish ofisi” faoliyati “Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari” markazi tomonidan o‘rganildi
Joriy yilning 10-aprel kuni Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri K. Sharipovning 2025-yil 1-martdagi 111-sonli buyrug‘i ijrosi yuzasidan Oliy ta’limni rivojlantirish tadqiqotlari markazi bosh mutaxassisi Karamanov Askar Narzikulovich Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti faoliyatini tahlil qildi. E’tibor markazida – “Talabalarni qabul qilish va rasmiylashtirish ofisi” faoliyati bo‘ldi.
O‘rganishlar davomida ofis faoliyatining bir nechta muhim yo‘nalishlari tahlil qilindi:
- me’yoriy hujjatlar asosida ish yuritilishi;
- shtat birliklarining talabalar soniga muvofiqligi;
- xodimlar malakasi va professional tayyorgarligi;
- ko‘rsatilayotgan xizmatlar sifati va funksional yo‘nalishlari;
- yaratilgan texnik va moddiy sharoitlar;
- xizmat ko‘rsatishdagi sanitariya talablariga rioya qilinishi.
O‘rganishlar natijasida ishchi guruh universitetning mazkur ofisi tomonidan talaba va professor-o‘qituvchilar uchun tezkor, qulay hamda interaktiv xizmatlar yo‘lga qo‘yilgani, mavjud infratuzilmaning zamonaviy va samarali ishlayotganini alohida ta’kidladi.
Bu kabi yondashuvlar nafaqat boshqaruv tizimining sifatini oshiradi, balki ta’lim muassasalarining raqobatbardoshligini ta’minlashga ham xizmat qiladi.

Деятельность Офиса приёма и регистрация студентов УМЭД была изучена Центром исследований развития высшего образования
10 апреля текущего года во исполнение приказа Министра высшего образования, науки и инноваций К. Шарипова №111 от 1 марта 2025 года, главный специалист Центра исследований развития высшего образования Караманов Аскар Нарзикулович провёл анализ деятельности Университета мировой экономики и дипломатии. В центре внимания оказалась работа Офиса приёма и регистрация студентов.
В ходе изучения были проанализированы следующие ключевые направления деятельности офиса:
- ведение документации в соответствии с нормативными актами;
- соответствие штатных единиц количеству студентов;
- квалификация и профессиональная подготовка сотрудников;
- качество предоставляемых услуг и их функциональная направленность;
- созданные технические и материальные условия;
- соблюдение санитарных норм при обслуживании.
По итогам изучения рабочая группа отметила, что офис оказывает оперативные, удобные и интерактивные услуги как студентам, так и профессорско-преподавательскому составу. Также было подчеркнуто, что существующая инфраструктура работает современно и эффективно.
Подобный подход способствует не только повышению качества управления, но и укреплению конкурентоспособности образовательных учреждений.