JIDUda Nagoya universiteti professori David Green tomonidan xalqaro migratsiyasiga bag‘ishlangan ma’ruza o‘tkazildi
2025-yil 6-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Nagoya universiteti (Yaponiya) Huquqshunoslik oliy maktabi professori David Green tomonidan "International Migration and Immigration in Japan" mavzusida ma’ruza o‘tkazildi.
Ma’ruzada xalqaro migratsiya tushunchasi, asosiy nazariyalar, shuningdek, Yaponiya immigratsiyasining tarixiy rivojlanishi va zamonaviy tendensiyalari muhokama qilindi. Professor Green David migratsiyaning asosiy turlari – iqtisodiy va gumanitar migratsiya haqida atroflicha ma’lumot berib, Yaponiya immigratsiya siyosatining o‘ziga xos jihatlariga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, migratsiyaning “push-pull” (turtki va tortuvchi omillar) nazariyasi, ikki mehnat bozori modeli hamda urushdan keyingi davrda yuzaga kelgan migratsion jarayonlar tahlil qilindi. Ma’ruzada Yaponiya immigratsiya siyosatining o‘ziga xos xususiyatlari, chet ellik ishchi kuchining o‘sishi, demografik o‘zgarishlar va muhojirlarni integratsiya qilish muammolari muhokama qilindi.
Ma’ruza interaktiv tarzda o‘tkazilib, talabalar professorga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni yo‘llash imkoniga ega bo‘ldilar. Ma’ruza davomida Yaponiya immigratsiya jarayonlarining zamonaviy muammolari, ularning iqtisodiy ta’siri va kelajakdagi rivojlanish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Mazkur tadbir xalqaro migratsiya jarayonlarini chuqurroq anglashga yordam berib, talabalar uchun global muammolarni ilmiy-nazariy asosda tahlil qilish imkoniyatini yaratdi.

В УМЭД состоялась лекция профессора Давида Грина из Университета Нагои, посвященная международной миграции
6 марта 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась лекция профессора Высшей школы права Университета Нагои (Япония) Давида Грина на тему «Международная миграция и иммиграция в Японии».
В ходе лекции были обсуждены ключевые аспекты международной миграции, основные теории, а также историческое развитие и современные тенденции иммиграции в Японии. Профессор Грин подробно остановился на основных видах миграции – экономической и гуманитарной, а также на особенностях японской иммиграционной политики.
Кроме того, были рассмотрены теория «push-pull» (теория факторов притяжения и отталкивания), модель двух рынков труда и миграционные процессы, возникшие в послевоенный период. Особое внимание уделялось вопросам роста иностранной рабочей силы в Японии, демографическим изменениям и проблемам интеграции мигрантов в общество.
Лекция прошла в интерактивном формате, что позволило студентам задать профессору интересующие их вопросы. В ходе обсуждений были затронуты современные вызовы иммиграционной политики Японии, ее экономические последствия и перспективы дальнейшего развития.
Лекция способствовала углубленному пониманию процессов международной миграции, предоставив студентам возможность анализа глобальных проблем с научно-теоретической точки зрения.