JIDUda Nagoya universiteti professori David Green tomonidan xalqaro migratsiyasiga bag‘ishlangan ma’ruza o‘tkazildi
2025-yil 6-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Nagoya universiteti (Yaponiya) Huquqshunoslik oliy maktabi professori David Green tomonidan "International Migration and Immigration in Japan" mavzusida ma’ruza o‘tkazildi.
Ma’ruzada xalqaro migratsiya tushunchasi, asosiy nazariyalar, shuningdek, Yaponiya immigratsiyasining tarixiy rivojlanishi va zamonaviy tendensiyalari muhokama qilindi. Professor Green David migratsiyaning asosiy turlari – iqtisodiy va gumanitar migratsiya haqida atroflicha ma’lumot berib, Yaponiya immigratsiya siyosatining o‘ziga xos jihatlariga e’tibor qaratdi.
Shuningdek, migratsiyaning “push-pull” (turtki va tortuvchi omillar) nazariyasi, ikki mehnat bozori modeli hamda urushdan keyingi davrda yuzaga kelgan migratsion jarayonlar tahlil qilindi. Ma’ruzada Yaponiya immigratsiya siyosatining o‘ziga xos xususiyatlari, chet ellik ishchi kuchining o‘sishi, demografik o‘zgarishlar va muhojirlarni integratsiya qilish muammolari muhokama qilindi.
Ma’ruza interaktiv tarzda o‘tkazilib, talabalar professorga o‘zlarini qiziqtirgan savollarni yo‘llash imkoniga ega bo‘ldilar. Ma’ruza davomida Yaponiya immigratsiya jarayonlarining zamonaviy muammolari, ularning iqtisodiy ta’siri va kelajakdagi rivojlanish istiqbollari yuzasidan fikr almashildi.
Mazkur tadbir xalqaro migratsiya jarayonlarini chuqurroq anglashga yordam berib, talabalar uchun global muammolarni ilmiy-nazariy asosda tahlil qilish imkoniyatini yaratdi.

Professor David Green from Nagoya University Delivered a Lecture on International Migration at UWED
On March 6, 2025, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) hosted a lecture by Professor David Green from the Graduate School of Law at Nagoya University (Japan) on the topic “International Migration and Immigration in Japan.”
During the lecture, key aspects of international migration, major theoretical approaches, as well as the historical development and modern trends in Japan’s immigration system were discussed. Professor Green provided an in-depth analysis of the two main types of migration – economic and humanitarian, highlighting the distinctive features of Japan’s immigration policy.
Additionally, the lecture covered the push-pull theory of migration, the dual labor market model, and migration patterns that emerged in the post-war period. Special attention was given to the growing foreign labor force in Japan, demographic shifts, and the challenges of migrant integration into Japanese society.
The lecture was conducted in an interactive format, allowing students to actively engage with the speaker and ask thought-provoking questions. Discussions focused on contemporary challenges in Japan’s immigration policy, its economic impact, and future prospects.
This lecture contributed to a deeper understanding of international migration processes, equipping students with an analytical perspective on global migration challenges from a theoretical and practical standpoint.