JIDUda Fuqarolik va iqtisodiy protsessual huquqda apellyatsiya va kassatsiya instansiyasi sudida ish yuritish bo‘yicha mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida va talabalarning apellyatsiya va kassatsiya instansiyasi sudida ish yuritish bo‘yicha bilimlarini oshirish maqsadida joriy yil 25-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida mahorat darsi o‘tkazildi.
Darsda Toshkent viloyat sudining iqtisodiy ishlar bo‘yicha sudyasi, yuridik fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD), professor Umid Saydakhmedov, shuningdek, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy -huquq fanlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari hamda “Xalqaro huquq” fakultetining 3-bosqich talabalari ishtirok etdi.
Professor U. Saydakhmedov sudlov jarayonining samarali va adolatli amalga oshirilishi uchun zarur bo‘lgan huquqiy asoslar va amaliyotlar bilan tanishtirib, sud tizimining rivojlanish istiqbollari haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Mahorat darsi davomida sudya apellyatsiya va kassatsiya instansiyasi sudlarida ish yuritish tartibi va o`ziga xos tomonlari, shuningdek sohada o`zgarishi kutilayotgan yangiliklar to`g`risida batafsil tushuncha berdi. Shu bilan birgalikda, apellyatsiya va kassatsiya instansiyasining ilg`or tajribaga ega rivojlangan davlatlarning tajribasi va ularning zamonaviy huquqiy amaliyotdagi o‘rni keng muhokama qilindi. Ushbu tajriba, ayniqsa, huquqshunoslar va sud tizimi bilan bog‘liq mutaxassislar uchun katta ahamiyatga ega, chunki bu jarayonlar samarali sud amaliyotlarini shakllantirish va huquqiy tizimni takomillashtirishda muhim rol o‘ynaydi.
Talabalar muhokama qilingan mavzularga katta qiziqish bildirib, apellyatsiya va kassatsiya instansiyasi sudlarida ish yuritishning o`ziga hos jihatlari bo‘yicha turli savollar berib, mutaxassisdan batafsil javoblar oldilar.
Ushbu mahorat darsi Barqaror rivojlanishning 16-maqsadi – “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida tinchliksevar va ochiq jamiyatlar barpo etilishiga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlov imkoniyatidan foydalanishni ta’minlash va barcha darajalarda samarali, hisobdor va keng ishtirokka asoslangan muassasalarni tashkil etish”, xususan, 16.3 band – “Qonun ustuvorligiga ko‘maklashish hamda barcha uchun odil sudlovdan foydalanish bo‘yicha teng imkoniyatlarni ta’minlash” tamoyillariga mos keladi.
Mazkur mahorat darsi talabalarning apellyatsiya va kassatsiya instansiyasi sudida ish yuritish tartibi bo‘yicha chuqur bilimlarni shakllantirishga, talabalarning zamonaviy huquqiy amaliyotlarga tayyorlashga va ularni barqaror rivojlanish maqsadlariga erishishda muhim rol o‘ynashga yordam beradi.

Masterclass on Civil and Economic Procedural Law: Appeal and Cassation Court Procedures was held at UWED
As part of achieving the Sustainable Development Goals and enhancing students' knowledge in the field of appellate and cassation court proceedings, a master class was held on March 25, 2025, at the University of World Economy and Diplomacy.
The class was led by Judge Umid Saydakhmedov, a judge at the Economic Court of Tashkent region, PhD in Law, and professor. Professors from the Department of Civil Law and International Private Law, as well as third-year students of the Faculty of International Law, also participated in the event.
Professor Umid Saydakhmedov introduced the legal foundations and practices necessary for the effective and fair implementation of the judicial process, sharing his views on the prospects for the development of the judicial system.
During the master class, Judge provided detailed insights into the procedures and unique aspects of appellate and cassation court proceedings, as well as upcoming changes in the field. Additionally, the experience of developed countries with advanced practices in appellate and cassation courts, and their role in modern legal practice, was widely discussed. This experience is particularly significant for legal professionals and those involved in the judicial system, as it plays a vital role in shaping effective judicial practices and improving the legal system.
The students showed great interest in the discussed topics and asked various questions about the peculiarities of appellate and cassation court proceedings. They received detailed answers from the expert.
This master class aligns with Goal 16 of the Sustainable Development Goals (SDG) – "Contributing to the establishment of peaceful and open societies in the pursuit of the Sustainable Development Goals, ensuring access to justice for all, and establishing effective, accountable, and inclusive institutions at all levels," specifically Target 16.3 – "Promoting the rule of law and ensuring equal access to justice for all."
The master class helped students develop a deep understanding of the procedures in appellate and cassation court proceedings, prepared them for modern legal practices, and will play an important role in achieving the Sustainable Development Goals.