Fuqarolik va iqtisodiy sudlarda yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlash to‘g‘risidagi ishlarni yuritish bo‘yicha mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida va talabalarning fuqarolik va iqtisodiy processual huquqi fani bo‘yicha bilimlarini oshirish maqsadida 2025-yil 25-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquq” fakultetining 3-bosqich talabalariga mahorat darsi o‘tkazildi.
Mahorat darsini Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining Yuridik ta’minlash va tartibga solish ta’sirini baholash boshqarmasi bosh mutaxassisi Dostonbek Yunusov olib bordi. Shuningdek, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy -huquq fanlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari ham ishtirok etdi.
D.Yunusov sud jarayonlarida yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlash to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rish hususiyatlarini tushuntirib berdi. U sudda bu toifadagi ishlarni ko‘rishda qanday huquqiy me’yorlarga asoslanish lozimligini va bu jarayonda taraflar vakillarining va sudyaning roli qandayligini batafsil tushuntirdi. Shuningdek, sud jarayonida yuridik faktlarni aniqlashda yuzaga keladigan muammolar va ularni hal qilish yo‘llari haqida fikr almashdi.
Mahorat darsi davomida fuqarolik va iqtisodiy sudlarda yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlash tartibi, shu jumladan, ishda ishnirok etuvchi shaxslarning tarkibi, dalillarning baholanishi, hal qiluv qarorini qabul qilinisni haqida so‘zlab berdi. U sud amaliyotida yuzaga keladigan muhim holatlarni misollar bilan tushuntirib, talabalar bilan keng muhokama qilindi.
Shuningdek, rivojlangan davlatlarning yuridik faktlarni aniqlash to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rish sud amaliyotlari ham keng yoritildi.
Muhokama qilingan mavzularga talabalar katta qiziqish bildirib, fuqarolik va iqtisodiy sudlarda yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlashda yuzaga keladigan turli holatlar va ularning huquqiy bahosi haqida savollar berib, mutaxassisdan batafsil javob olishdi.
Ushbu mahorat darsi “BRM”ning 16-maqsadi – “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida tinchliksevar va ochiq jamiyatlar barpo etilishiga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlov imkoniyatidan foydalanishni ta’minlash va barcha darajalarda samarali, hisobdor va keng ishtirokka asoslangan muassasalarni tashkil etish”, xususan, 16.6-band – “Boshqaruvning barcha bosqichlarida davlat organlarining samaradorligi, hisobdorligi va shaffofligini oshirish” tamoyillariga mos keladi.
Bugungi mahorat darsi talabalarning fuqarolik va iqtisodiy sudlarda yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlash to’g’risidagi ishlarni ko’rish bo‘yicha bilim va ko`nikmalarini shakllantirishga va ularni kelajakdagi professional faoliyatlarida ishlata olishlariga zamin yaratadi.

Masterclass on Identifying Legally Significant Facts in Civil and Economic Courts within the framework of the SDGs implementation
As part of achieving the Sustainable Development Goals and enhancing students' knowledge in the field of Civil and Economic Procedural Law, a master class was held on March 25, 2025, for third-year students of the Faculty of International Law at the University of World Economy and Diplomacy.
The master class was conducted by Dostonbek Yunusov, the chief specialist of the Department of Legal Support and Regulatory Impact Assessment at the Ministry of Ecology, Environmental Protection, and Climate Change. Additionally, professors and teachers from the Department of Civil Law and International Private Law also participated.
D.Yunusov explained the specifics of identifying legally significant facts in judicial proceedings. He elaborated on the legal norms that should be followed when handling such cases in court, and discussed the roles of the representatives of the parties and the judge in this process. Furthermore, he exchanged views on the issues that may arise when identifying legal facts in court proceedings and how these issues can be addressed.
During the master class, explained the procedure for identifying legally significant facts in civil and economic courts, including the composition of the participants in the case, the evaluation of evidence, and the adoption of the final decision. He clarified significant issues encountered in judicial practice using examples and engaged in a detailed discussion with the students.
The judicial practices of developed countries regarding the identification of legal facts were also thoroughly covered.
The topics discussed generated great interest among the students, who asked various questions about the different situations arising when identifying legally significant facts in civil and economic courts and their legal assessment. They received detailed answers from the expert.
This master class aligns with Goal 16 of the "BRM" – "Contributing to the establishment of peaceful and open societies along the path of achieving the Sustainable Development Goals, ensuring access to justice for all, and establishing effective, accountable, and inclusive institutions at all levels, "particularly with Target 16.6 – "Increasing the effectiveness, accountability, and transparency of institutions at all levels of government"
The master class provided an opportunity for students to develop their knowledge and skills regarding the identification of legally significant facts in civil and economic judicial proceedings and laid the foundation for their ability to apply these skills in their future professional careers.