Fuqarolik va iqtisodiy sudlarda yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlash to‘g‘risidagi ishlarni yuritish bo‘yicha mahorat darsi bo‘lib o‘tdi
Barqaror rivojlanish maqsadlarini amalga oshirish doirasida va talabalarning fuqarolik va iqtisodiy processual huquqi fani bo‘yicha bilimlarini oshirish maqsadida 2025-yil 25-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquq” fakultetining 3-bosqich talabalariga mahorat darsi o‘tkazildi.
Mahorat darsini Ekologiya, atrof-muhitni muhofaza qilish va iqlim o‘zgarishi vazirligining Yuridik ta’minlash va tartibga solish ta’sirini baholash boshqarmasi bosh mutaxassisi Dostonbek Yunusov olib bordi. Shuningdek, “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy -huquq fanlari” kafedrasi professor-o‘qituvchilari ham ishtirok etdi.
D.Yunusov sud jarayonlarida yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlash to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rish hususiyatlarini tushuntirib berdi. U sudda bu toifadagi ishlarni ko‘rishda qanday huquqiy me’yorlarga asoslanish lozimligini va bu jarayonda taraflar vakillarining va sudyaning roli qandayligini batafsil tushuntirdi. Shuningdek, sud jarayonida yuridik faktlarni aniqlashda yuzaga keladigan muammolar va ularni hal qilish yo‘llari haqida fikr almashdi.
Mahorat darsi davomida fuqarolik va iqtisodiy sudlarda yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlash tartibi, shu jumladan, ishda ishnirok etuvchi shaxslarning tarkibi, dalillarning baholanishi, hal qiluv qarorini qabul qilinisni haqida so‘zlab berdi. U sud amaliyotida yuzaga keladigan muhim holatlarni misollar bilan tushuntirib, talabalar bilan keng muhokama qilindi.
Shuningdek, rivojlangan davlatlarning yuridik faktlarni aniqlash to‘g‘risidagi ishlarni ko‘rish sud amaliyotlari ham keng yoritildi.
Muhokama qilingan mavzularga talabalar katta qiziqish bildirib, fuqarolik va iqtisodiy sudlarda yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlashda yuzaga keladigan turli holatlar va ularning huquqiy bahosi haqida savollar berib, mutaxassisdan batafsil javob olishdi.
Ushbu mahorat darsi “BRM”ning 16-maqsadi – “Barqaror rivojlanish maqsadlari yo‘lida tinchliksevar va ochiq jamiyatlar barpo etilishiga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlov imkoniyatidan foydalanishni ta’minlash va barcha darajalarda samarali, hisobdor va keng ishtirokka asoslangan muassasalarni tashkil etish”, xususan, 16.6-band – “Boshqaruvning barcha bosqichlarida davlat organlarining samaradorligi, hisobdorligi va shaffofligini oshirish” tamoyillariga mos keladi.
Bugungi mahorat darsi talabalarning fuqarolik va iqtisodiy sudlarda yuridik ahamiyatga ega bo‘lgan faktlarni aniqlash to’g’risidagi ishlarni ko’rish bo‘yicha bilim va ko`nikmalarini shakllantirishga va ularni kelajakdagi professional faoliyatlarida ishlata olishlariga zamin yaratadi.

Состоялся мастер-класс по порядку рассмотрения дел об установлении фактов, имеющих юридическое значение в гражданских и экономических судах
В рамках реализации Целей устойчивого развития и повышения знаний студентов в области гражданского и экономического процессуального права 25 марта 2025 года был проведен мастер-класс для студентов третьего курса факультета "Международное право" Университета мировой экономики и дипломатии.
Мастер-класс провел Достонбек Юнусов, главный специалист Управления юридического обеспечения и оценки воздействия Министерства экологии, охраны окружающей среды и изменения климата Республики Узбекистан. В занятии также приняли участие профессора и преподаватели кафедры "Гражданского права и международного частного права".
Д.Юнусов объяснил особенности рассмотрения дел об установлении фактов, имеющих юридическое значение в судах по гражданским делам и экономических делах. Он подробно рассказал о правовых нормах, которые необходимо применять при рассмотрении этой категории дел, а также подробно разъяснил роли сторон и суда в данном процессе. Более того, он остановился на проблемах, которые могут возникать при определении юридических фактов в суде, и способах их разрешения.
В ходе мастер-класса было обсуждено о порядке рассмотрения дел об установлении фактов, имеющих юридическое значение, в том числе, составе лиц, участвующих в деле, оценке доказательств, принятии решения. Он на конкретных примерах из практики продемонстрировал возможные ситуации по данной категории дел и вовлек студентов в широкое обсуждение.
Д.Юнусов также охарактеризовал правовые практики развитых стран по делам об установлении фактов, имеющих юридическое значение.
Студенты проявили большой интерес к обсуждаемой теме и получили от эксперта исчерпывающие ответы на заданные вопросы по различным ситуациям в гражданских и экономических судах.
Мастер-класс соответствует 16-й цели Целей устойчивого развития (ЦУР), которая направлена на «содействие мирным и открытым обществам, обеспечение доступа к правосудию для всех и создание эффективных, подотчетных и инклюзивных учреждений на всех уровнях», в частности, цели 16.6, которая подчеркивает «улучшение эффективности, подотчетности и прозрачности государственных институтов на всех уровнях».
Сегодняшний мастер-класс сыграл важную роль в формировании знаний и навыков студентов по рассмотрению дел об установлении фактов, имеющих юридическое значение, в судах по гражданским делам и экономических судах и поможет им эффективно применять эти знания в будущей профессиональной деятельности.