JIDU vakillari oliy ta’lim sohasini xalqarolashtirishga bag‘ishlangan konferensiyada ishtirok etdilar
Joriy yilning 1-8 mart kunlari AQSHning Hyuston shahrida (Texas shtati) bo‘lib o‘tgan Xalqaro ta’lim ma’murlari uyushmasi (The Association of International Education Administrators - AIEA)ning yillik yig‘ilishida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Oliy ta’lim sohasini xalqarolashtirish va xalqaro hamkorlik strategiyalarini rivojlantirishga bag‘ishlangan ushbu konferensiya “Building Bridges: Leading Internationalization in a Changing World” mavzusi ostida dunyoning turli mamlakatlaridan oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, xalqaro hamkorlik koordinatorlari va mas’ullarni birlashtirdi.
Tadbir oliy ta’lim tizimini xalqaro standartlarga moslash va takomillashtirish, uni xalqaro miqyosda barqaror rivojlantirish konsepsiyalarini ishlab chiqish va xalqaro hamkorlik strategiyasini rivojlantirish, talabalar, professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilar mobilligi, xorijiy talabalarni universitetga qabul qilish, xorijiy hamkorlar bilan qo‘shma tadqiqotlar, madaniyatlararo muloqot va protokol masalalariga bag‘ishlangan 100 dan ortiq sessiya va davra suhbatlarini o‘z ichiga oldi.
Konferensiya doirasida “AQSH va Markaziy Osiyo oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish strategiyalari va imkoniyatlari” mavzusidagi panel sessiyasi (Strategies and opportunities for building partnerships between U.S. and Central Asian higher education institutions) tashkil etildi. Unda JIDU birinchi prorektori O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi, so‘nggi yillarda amalga oshirilgan islohotlar, yaratilayotgan imkoniyatlar hamda Respublika OTMlarining xalqarolashuvi yuzasidan nutq so‘zladi.
Taqdimot davomida, A. Umarov JIDU faoliyati, uning asosiy maqsad va vazifalari bilan ishtirokchilarni tanishtirar ekan, AQSh universitetlari bilan hamkorlik istiqbollari va yo‘nalishlari yuzasidan aniq takliflarni ilgari surdi.
Shu bilan birga, AQSHning bir qator yetakchi universitetlari, jumladan Pennsylvania State University, University of Wisconsin-Madison, University of California, Davis (UC Davis), Washington University in St. Louis, George Washington University, Colorado State University, Indiana University, University of Delaware, University of Illinois Chicago va boshqalar bilan ikkitomonlama muzokaralar olib borildi.
Bunda, JIDU va AQShning oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirish, talabalar va professor-o‘qituvchilar mobilligi, qo‘shma tadqiqot va loyihalar amalga oshrirish, hamkor universitetlar tadqiqotchilarini JIDU ta’lim jarayoniga jalb qilish, amerikalik talabalarning tadqiqot uchun O‘zbekistonga tashrif buyurishi muhokama qilindi.

Representatives of UWED participated in a conference dedicated to the internationalization of higher education
From March 1 to 8 of this year, a delegation led by Akram Umarov, First Vice-Rector for Academic Affairs at the University of World Economy and Diplomacy (UWED), participated in the annual meeting of the Association of International Education Administrators (AIEA) in Houston, Texas, USA.
The conference, which focused on the internationalization of higher education and the development of international collaboration strategies, brought together university leaders, international cooperation coordinators, and other key officials from across the globe under the theme “Building Bridges: Leading Internationalization in a Changing World”.
Over 100 sessions and panel discussions were held during the event, covering topics such as adapting higher education systems to meet international standards, developing global sustainable development concepts, promoting international mobility for students, faculty, and researchers, attracting international students, fostering joint research with foreign partners, advancing intercultural communication, and addressing protocol matters.
One of the key sessions of the conference was a panel on “Strategies and Opportunities for Building Partnerships between U.S. and Central Asian Higher Education Institutions”. During this session, Akram Umarov delivered a presentation on the development strategy for the higher education system of the Republic of Uzbekistan through 2030. His speech covered the ongoing reforms, emerging opportunities, and efforts toward internationalizing Uzbek universities.
In his speech, Akram Umarov also highlighted the goals and activities of UWED, while outlining potential areas for collaboration with U.S. universities.
Moreover, the delegation held bilateral negotiations with several prestigious U.S. universities, including Pennsylvania State University, University of Wisconsin-Madison, University of California, Davis (UC Davis), Washington University in St. Louis, George Washington University, Colorado State University, Indiana University, University of Delaware, University of Illinois Chicago, and others.
The discussions during these meetings focused on expanding cooperation between UWED and U.S. universities, enhancing student and faculty mobility, collaborating on joint research and projects, involving researchers from partner institutions in UWED’s educational activities, and organizing visits for American students to Uzbekistan for scientific research.