JIDU vakillari oliy ta’lim sohasini xalqarolashtirishga bag‘ishlangan konferensiyada ishtirok etdilar
Joriy yilning 1-8 mart kunlari AQSHning Hyuston shahrida (Texas shtati) bo‘lib o‘tgan Xalqaro ta’lim ma’murlari uyushmasi (The Association of International Education Administrators - AIEA)ning yillik yig‘ilishida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov boshchiligidagi delegatsiya ishtirok etdi.
Oliy ta’lim sohasini xalqarolashtirish va xalqaro hamkorlik strategiyalarini rivojlantirishga bag‘ishlangan ushbu konferensiya “Building Bridges: Leading Internationalization in a Changing World” mavzusi ostida dunyoning turli mamlakatlaridan oliy ta’lim muassasalari rahbarlari, xalqaro hamkorlik koordinatorlari va mas’ullarni birlashtirdi.
Tadbir oliy ta’lim tizimini xalqaro standartlarga moslash va takomillashtirish, uni xalqaro miqyosda barqaror rivojlantirish konsepsiyalarini ishlab chiqish va xalqaro hamkorlik strategiyasini rivojlantirish, talabalar, professor-o‘qituvchilar va tadqiqotchilar mobilligi, xorijiy talabalarni universitetga qabul qilish, xorijiy hamkorlar bilan qo‘shma tadqiqotlar, madaniyatlararo muloqot va protokol masalalariga bag‘ishlangan 100 dan ortiq sessiya va davra suhbatlarini o‘z ichiga oldi.
Konferensiya doirasida “AQSH va Markaziy Osiyo oliy ta’lim muassasalari o‘rtasida hamkorlikni yo‘lga qo‘yish strategiyalari va imkoniyatlari” mavzusidagi panel sessiyasi (Strategies and opportunities for building partnerships between U.S. and Central Asian higher education institutions) tashkil etildi. Unda JIDU birinchi prorektori O‘zbekiston Respublikasi oliy ta’lim tizimini 2030-yilgacha rivojlantirish konsepsiyasi, so‘nggi yillarda amalga oshirilgan islohotlar, yaratilayotgan imkoniyatlar hamda Respublika OTMlarining xalqarolashuvi yuzasidan nutq so‘zladi.
Taqdimot davomida, A. Umarov JIDU faoliyati, uning asosiy maqsad va vazifalari bilan ishtirokchilarni tanishtirar ekan, AQSh universitetlari bilan hamkorlik istiqbollari va yo‘nalishlari yuzasidan aniq takliflarni ilgari surdi.
Shu bilan birga, AQSHning bir qator yetakchi universitetlari, jumladan Pennsylvania State University, University of Wisconsin-Madison, University of California, Davis (UC Davis), Washington University in St. Louis, George Washington University, Colorado State University, Indiana University, University of Delaware, University of Illinois Chicago va boshqalar bilan ikkitomonlama muzokaralar olib borildi.
Bunda, JIDU va AQShning oliy ta’lim muassasalari bilan hamkorlikni kengaytirish, talabalar va professor-o‘qituvchilar mobilligi, qo‘shma tadqiqot va loyihalar amalga oshrirish, hamkor universitetlar tadqiqotchilarini JIDU ta’lim jarayoniga jalb qilish, amerikalik talabalarning tadqiqot uchun O‘zbekistonga tashrif buyurishi muhokama qilindi.

Представители УМЭД приняли участие в конференции, посвящённой интернационализации высшего образования
С 1 по 8 марта текущего года делегация во главе с Первым проректором по академическим вопросам Университета мировой экономики и дипломатии Акрамом Умаровым приняла участие в ежегодном собрании Ассоциации международных образовательных администраторов (The Association of International Education Administrators - AIEA), которое прошло в городе Хьюстон, штат Техас, США.
Конференция, посвящённая интернационализации высшего образования и развитию стратегий международного сотрудничества, собрала руководителей ВУЗов, координаторов международного сотрудничества и ответственных лиц из разных стран мира под темой «Building Bridges: Leading Internationalization in a Changing World».
Мероприятие охватило более 100 сессий и панельных дискуссий, посвящённых вопросам адаптации и совершенствования системы высшего образования в соответствии с международными стандартами, разработке концепций устойчивого развития в глобальном масштабе, международной мобилизации студентов, преподавателей и исследователей, приём иностранных студентов, совместные исследования с зарубежными партнёрами, межкультурная коммуникация и протокольные вопросы.
Кроме того, в рамках конференции была организована панельная сессия на тему «Стратегии и возможности для налаживания партнёрства между вузами США и Центральной Азии» (Strategies and opportunities for building partnerships between U.S. and Central Asian higher education institutions). В ходе сессии первый проректор УМЭД Акрам Умаров выступил с докладом, в котором осветил концепцию развития системы высшего образования Республики Узбекистан до 2030 года, проведённые реформы, создаваемые возможности, а также вопросы интернационализации узбекских вузов.
В своём выступлении А. Умаров представил деятельность УМЭД, его основные цели и задачи, а также предложил конкретные направления для сотрудничества с университетами США.
Кроме того, были проведены двусторонние переговоры с рядом ведущих университетов США, таких как Pennsylvania State University, University of Wisconsin-Madison, University of California, Davis (UC Davis), Washington University in St. Louis, George Washington University, Colorado State University, Indiana University, University of Delaware, University of Illinois Chicago и другими.
В ходе переговоров обсуждались вопросы расширения сотрудничества между УМЭД и университетами США, мобилизации студентов и преподавателей, совместных исследований и проектов, вовлечения исследователей из партнёрских университетов в образовательный процесс УМЭД, а также организации визитов американских студентов в Узбекистан для проведения научных исследований.