JIDUda O‘zbekiston xalqaro Islom akademiyasi mutaxassislari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekistonda diniy sohadagi siyosat” va “Ommaviy ong manipulyatsiyasi” mavzularida O‘zbekiston xalqaro Islom akademiyasi mutaxassislari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Unda akademiyaning dotsenti Nuriddin Qalqonov va Din psixologiyasi kafedrasi psixologiya fanlari doktori Mirmuxsin Akramovlar maʼruza bilan ishtirok etishdi.
N.Qalqonov Fuqarolarning vijdon erkinligini taʼminlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasi tasdiqlangani, uning maqsadi, vazifalari, prinsiplari va ustuvor yo‘nalishlari haqida alohida to‘xtalib o‘tdi. Shu bilan birga, Konsepsiya davlatchiligimiz rivojining boy milliy-tarixiy tajribasiga va umuminsoniy qadriyatlarga tayangan holda ishlab chiqilgan bo‘lib, ko‘pmillatli va ko‘pkonfessiyali O‘zbekistonda umumjamiyat manfaatlarini ro‘yobga chiqarish, demokratiya, dunyoviylik, erkinlik, tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik asosida o‘zaro totuvlikda yashash hamda izchil taraqqiy etish uchun zarur barqaror muhitni taʼminlashga qaratilganligi to‘g‘risida talaba-yoshlarga batafsil maʼlumot berdi.
Psixolog M.Аkramov tomonidan “Ommaviy ong manipulyatsiyasi” mavzusidagi maʼruzada manipulyatsiya so‘zining maʼnosi, uning psixologiyada qanday qo‘llanishi, manipulyatsiya uchun sabablar to‘g‘risida tushunchalar berildi. Ongni boshqarish orqali odamni har qanday xatti-harakatga undash mumkin. Psixolog va sotsiolog olimlarning taʼkidlashicha, manipulyatsiya – inson ongiga taʼsir turlaridan biri hisoblanib, undan kishini maʼlum xatti-harakatlarni amalga oshirishga bilvosita undash orqali bir tomonlama yutuqqa erishish maqsadida foydalaniladi. Hozirgi paytga kelib axborot tizimi butun jahonni qamrab oldi. Internet, uyali telefon aloqasi, radio va televideniye umumjahon miqyosida keng tarqaldi. Xalqlar, mintaqalar, qitʼalararo aloqalar jadallashdi. Insoniyatning muvaffaqiyatlari ham, kulfatlari ham global xarakter kasb etdi. Taassufki, madaniy gegemoniya o‘rnatish o‘zga hududlarni o‘z taʼsir doirasiga olish, inson ongini boshqarishning keng tarqalgan texnologiyasiga aylanyapti.
Axborot makonida globallashuv va kuchli raqobat sharoitida mafkuraviy immunitetni shakllantirish, yosh avlodning media savodxonligi va internetdan foydalanish madaniyatini yuksaltirish, milliy segmentni rivojlantirish, yoshlarni axborot-psixologik xurujlardan himoya qilish texnologiyalarining nazariy asoslarini takomillashtirish amaliy ahamiyatga ega. Bundan ko‘rinadiki, yoshlar zamonaviy axborot xurujlarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri obyekti sanaladi. Shu bois o‘smirlar va yoshlarni ongini zaharlovchi zid g‘oyalar taʼsiridan asrash va bu kabi axborotlarning to‘riga ilinmaslik maqsadida axborotni xolisona baholash, axborotlar tizimida ijobiy va salbiy taʼsirga ega xabarlarni “filtr”lash – yaʼni, foydali axborotni qabul qilib, zararli axborotlar taʼsiriga berilmaslik koʼnikmalarini shakllantirish davr talabi bo‘lib qolmoqda.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarning barchasiga mutaxassislar javob berdilar.

A meeting with specialists of the International Islamic Academy of Uzbekistan was held at UWED
On March 5 of this year, the University of World Economy and Diplomacy hosted a meeting with specialists from the International Islamic Academy of Uzbekistan on the topics "Politics in the Religious Sphere in Uzbekistan" and "Manipulation of Mass Consciousness."
Associate Professor of the Academy Nuriddin Kalkanov and Doctor of Psychology of the Department of Psychology of Religion Mirmukhsin Akramov took part in it with reports.
N. Kalkonov separately dwelled on the approval of the Concept of State Policy in the Field of Ensuring the Freedom of Conscience of Citizens and the Religious Sphere, its goals, objectives, principles and priority areas. At the same time, he told the students in detail that the Concept was developed on the basis of the rich national and historical experience of the development of our statehood and universal values. It is aimed at realizing public interests in multi-ethnic and multi-religious Uzbekistan, ensuring the necessary stable environment for peaceful coexistence and consistent development on the basis of democracy, secularism, freedom, equality, social justice and solidarity.
In the lecture of psychologist M. Akramov on the topic "Manipulation of mass consciousness" the concepts of the meaning of the word manipulation, its application in psychology and the causes of manipulation were revealed. By controlling consciousness, it is possible to induce a person to any action. According to psychologists and sociologists, manipulation is one of the types of influence on human consciousness, which is used to achieve a one-sided benefit by indirectly inducing a person to certain actions. At present, the information system has covered the whole world. The Internet, mobile communications, radio and television have become widespread on a global scale. Ties between peoples, regions and continents have accelerated. Both the achievements and the problems of mankind have acquired a global character. Unfortunately, the establishment of cultural hegemony and the involvement of other territories in the sphere of its influence is becoming a widespread technology for controlling human consciousness.
In the context of globalization and intense competition in the information space, the formation of ideological immunity, the improvement of media literacy and the culture of using the Internet among the younger generation, the development of the national segment, and the improvement of the theoretical foundations of technologies for protecting young people from information and psychological attacks are of practical importance. It is obvious that young people are the direct target of modern information attacks. Therefore, in order to protect adolescents and young people from the influence of contradictory ideas that poison their consciousness, and not to get into the network of such information, it remains relevant to form the skills of objective assessment of information, "filtering" positive and negative messages in the information system - that is, the ability to perceive useful information and not succumb to the influence of harmful information.