JIDUda O‘zbekiston xalqaro Islom akademiyasi mutaxassislari bilan uchrashuv bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 5-mart kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekistonda diniy sohadagi siyosat” va “Ommaviy ong manipulyatsiyasi” mavzularida O‘zbekiston xalqaro Islom akademiyasi mutaxassislari bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Unda akademiyaning dotsenti Nuriddin Qalqonov va Din psixologiyasi kafedrasi psixologiya fanlari doktori Mirmuxsin Akramovlar maʼruza bilan ishtirok etishdi.
N.Qalqonov Fuqarolarning vijdon erkinligini taʼminlash va diniy sohadagi davlat siyosati konsepsiyasi tasdiqlangani, uning maqsadi, vazifalari, prinsiplari va ustuvor yo‘nalishlari haqida alohida to‘xtalib o‘tdi. Shu bilan birga, Konsepsiya davlatchiligimiz rivojining boy milliy-tarixiy tajribasiga va umuminsoniy qadriyatlarga tayangan holda ishlab chiqilgan bo‘lib, ko‘pmillatli va ko‘pkonfessiyali O‘zbekistonda umumjamiyat manfaatlarini ro‘yobga chiqarish, demokratiya, dunyoviylik, erkinlik, tenglik, ijtimoiy adolat va birdamlik asosida o‘zaro totuvlikda yashash hamda izchil taraqqiy etish uchun zarur barqaror muhitni taʼminlashga qaratilganligi to‘g‘risida talaba-yoshlarga batafsil maʼlumot berdi.
Psixolog M.Аkramov tomonidan “Ommaviy ong manipulyatsiyasi” mavzusidagi maʼruzada manipulyatsiya so‘zining maʼnosi, uning psixologiyada qanday qo‘llanishi, manipulyatsiya uchun sabablar to‘g‘risida tushunchalar berildi. Ongni boshqarish orqali odamni har qanday xatti-harakatga undash mumkin. Psixolog va sotsiolog olimlarning taʼkidlashicha, manipulyatsiya – inson ongiga taʼsir turlaridan biri hisoblanib, undan kishini maʼlum xatti-harakatlarni amalga oshirishga bilvosita undash orqali bir tomonlama yutuqqa erishish maqsadida foydalaniladi. Hozirgi paytga kelib axborot tizimi butun jahonni qamrab oldi. Internet, uyali telefon aloqasi, radio va televideniye umumjahon miqyosida keng tarqaldi. Xalqlar, mintaqalar, qitʼalararo aloqalar jadallashdi. Insoniyatning muvaffaqiyatlari ham, kulfatlari ham global xarakter kasb etdi. Taassufki, madaniy gegemoniya o‘rnatish o‘zga hududlarni o‘z taʼsir doirasiga olish, inson ongini boshqarishning keng tarqalgan texnologiyasiga aylanyapti.
Axborot makonida globallashuv va kuchli raqobat sharoitida mafkuraviy immunitetni shakllantirish, yosh avlodning media savodxonligi va internetdan foydalanish madaniyatini yuksaltirish, milliy segmentni rivojlantirish, yoshlarni axborot-psixologik xurujlardan himoya qilish texnologiyalarining nazariy asoslarini takomillashtirish amaliy ahamiyatga ega. Bundan ko‘rinadiki, yoshlar zamonaviy axborot xurujlarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri obyekti sanaladi. Shu bois o‘smirlar va yoshlarni ongini zaharlovchi zid g‘oyalar taʼsiridan asrash va bu kabi axborotlarning to‘riga ilinmaslik maqsadida axborotni xolisona baholash, axborotlar tizimida ijobiy va salbiy taʼsirga ega xabarlarni “filtr”lash – yaʼni, foydali axborotni qabul qilib, zararli axborotlar taʼsiriga berilmaslik koʼnikmalarini shakllantirish davr talabi bo‘lib qolmoqda.
Tadbir so‘ngida ishtirokchilar tomonidan berilgan savollarning barchasiga mutaxassislar javob berdilar.

В УМЭД состоялась встреча со специалистами Международной исламской академии Узбекистана
5 марта текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась встреча со специалистами Международной исламской академии Узбекистана на темы "Политика в религиозной сфере в Узбекистане" и "Манипуляция массовым сознанием."
В ней приняли участие с докладами доцент академии Нуриддин Калканов и доктор психологических наук кафедры психологии религии Мирмухсин Акрамов.
Н. Калконов отдельно остановился на утверждении Концепции государственной политики в области обеспечения свободы совести граждан и религиозной сфере, ее целях, задачах, принципах и приоритетных направлениях. При этом он подробно рассказал студентам, что Концепция разработана на основе богатого национально-исторического опыта развития нашей государственности и общечеловеческих ценностей. Она направлена на реализацию общественных интересов в многонациональном и многоконфессиональном Узбекистане, обеспечение необходимой стабильной среды для мирного сосуществования и последовательного развития на основе демократии, светскости, свободы, равенства, социальной справедливости и солидарности.
В лекции психолога М.Акрамова на тему "Манипуляция массового сознания" были раскрыты понятия о значении слова манипуляция, его применении в психологии и причинах манипуляции. Управляя сознанием, можно побудить человека к любому действию. По утверждению психологов и социологов, манипуляция - это один из видов воздействия на человеческое сознание, который используется для достижения односторонней выгоды путем косвенного побуждения человека к определенным действиям. В настоящее время информационная система охватила весь мир. Интернет, мобильная связь, радио и телевидение получили широкое распространение в мировом масштабе. Ускорились связи между народами, регионами и континентами. Как достижения, так и проблемы человечества приобрели глобальный характер. К сожалению, установление культурной гегемонии, вовлечение других территорий в сферу своего влияния становится широко распространенной технологией управления человеческим сознанием.
В условиях глобализации и острой конкуренции в информационном пространстве практическое значение приобретают формирование идеологического иммунитета, повышение медиаграмотности и культуры пользования интернетом у молодого поколения, развитие национального сегмента, совершенствование теоретических основ технологий защиты молодежи от информационно-психологических атак. Очевидно, что молодежь является непосредственным объектом современных информационных атак. Поэтому, чтобы уберечь подростков и молодежь от влияния противоречивых идей, отравляющих их сознание, и не попасть в сети такой информации, актуальным остается формирование навыков объективной оценки информации, "фильтрации" положительных и отрицательных сообщений в информационной системе — то есть умения воспринимать полезную информацию и не поддаваться влиянию вредной.