O‘zbekistonning tashqi siyosati va tashqi iqtisodiy faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari zamirida mamlakatning JSTga a’zo bo‘lish jarayonini amaliy tahlili hamda strategik imkoniyatlari va raqobatli ustunliklari, qisqa va uzoq muddatli bo‘lgan istiqbollari va chaqiriqlarni ekspertlar tomonidan tizimli baholanishi dolzarb va ahamiyatlidir. O‘zbekistonning JSTga qo‘shilishi mavzusiga bag‘ishlangan Kengashning ilmiy-amaliy seminarlari turkumida i.f.d., prof. Ahmedov D.K., i.f.d., prof. Sirajiddinov N. va PhD Yakubxodjaev U. ishtirokidagi ilmiy-amaliy seminar tashkil etilgan edi.
Navbatdagi ilmiy-amaliy seminar 2025-yil 27-fevral kuni bo‘lib o‘tdi, unda i.f.d., professor N.Sirajiddinov “O‘zbekistonning JSTga kirishi: muammolar va istiqbollar” mavzusiga bag‘ishlangan ma’ruzasi bilan ishtirok etdi. Tadbirda JIDU rahbariyati hamda professor-o‘qituvchilari, doktorantlar, tadqiqotchilar va talabalar ishtirok etdi.
Muallif o‘z ma‘ruzasi va taqdimotida JSTga qo‘shilish istiqbollari orasida import proteksionizmi va narxlarning keskin o‘zgarishi darajasining pasayishi, iqtisodiyotning ayrim tarmoqlarida monopoliya darajasining pasayishi, TMKlar tomonidan lobbichilik va raqobat muhitini shakllantirish darajasining pasayishi; investitsiya muhitining yaxshilanishi va tog‘ridan- to‘g'ri xorijiy investitsiyalar oqimini rag‘batlantirilishi, eksportda savdo to‘siqlarining pasayishi, savdoning shaffofligi, diskriminatsiya va adolatsiz savdo choralaridan himoyalanganligi, global savdo qoidalariga ta‘sir qilish imkoniyatlari mavjudligi kabi masalalarga ahamiyatini qaratdi.
Ma’ruzachi qisqa muddatli muammolar va chaqiriqlar sifatida quyidagilarni belgilab berdi: mahalliy ishlab chiqaruvchilar raqobatining kuchayishi, xalqaro standartlarga moslashish, byudjet daromadlarining qisqarishi, milliy ishlab chiqarishni himoya qilish imkoniyatlarining cheklanganligi; uzoq muddatli istiqbolda: tashqi bozorlarga qaramlik, doimiy islohotlar zarurati, davlat siyosatini amalga oshirishdagi ayrim cheklovlar, JSTda manfaatlarni himoya qilishda muammolar.
Muallifning fikricha, iqtisodiy siyosatni doimiy ravishda takomillashtirish hamda xarajatlarni minimallashtirish va maksimal foyda olishga qaratilgan qo‘shilish jarayonining tashkillashtirilishi muhim ahamiyatga ega.
Ilmiy-amaliy seminarning yakuniy qismida savol-javoblar doirasida dolzarb savollar va mulohazalar bilan tadbir ishtirokchilari so‘zga chiqdilar.

В УМЭД прошел научно- практический семинар Методологического Совета
Узбекистан находится на завершающем этапе «двусторонних переговоров», необходимых в рамках вступления во Всемирную торговую организацию (ВТО). В контексте приоритетов внешней политики и внешнеэкономической деятельности Узбекистана прикладной анализ процесса вступления Узбекистана в ВТО и систематическая экспертная оценка стратегических возможностей и конкурентных преимуществ страны, перспектив и вызовов в краткосрочной и долгосрочной перспективах представляются своевременными и актуальными. Ранее в рамках Методологического Совета УМЭД был организован семинар, посвященный проблеме вступления Узбекистана в ВТО, на котором д.э.н., проф. Ахмедов Д.К., д.э.н., проф. Сиражиддинов Н., PhD Якубходжаев У.А. представили различные аспекты данного вопроса.
27 февраля 2025 г. в УМЭД состоялся очередной научно-практический семинар Методологического Совета, на котором выступил д.э.н., профессор Сиражиддинов Н. с докладом на тему: «Вступление Узбекистана в ВТО: вызовы и перспективы». На мероприятии приняли участие руководящий и профессорско-преподавательский состав, докторанты, исследователи, студенты УМЭД.
В своём докладе и презентации среди перспектив вступления в Организацию автор обозначил снижение уровня импортного протекционизма и сильных искажений цен, монополизма в отдельных отраслях экономики, лоббизма со стороны ТНК и формирование конкурентной среды; улучшение инвестиционного климата и стимулирование притока ПИИ, преимущества для экспортеров, выраженные в снижении торговых барьеров на пути экспорта, прозрачность и предсказуемость торговли, защита от дискриминации и несправедливых торговых мер, возможность влияния на мировые торговые правила.
Вызовами и рисками в краткосрочной перспективе спикером были определены: рост конкуренции местных производителей, необходимость адаптации к международным стандартам, снижение доходов бюджета, ограниченные возможности защиты национального производства; на долгосрочный период: зависимость от внешних рынков, необходимость постоянных реформ, ограничения в проведении государственной политики, сложности с защитой интересов в ВТО.
По мнению автора, особое значение приобретает организация процесса вступления, нацеленная на то, чтобы минимизировать издержки и максимизировать выгоды, а также необходимость постоянно совершенствовать экономическую политику.
В заключительной части научно-практического семинара в рамках сессии вопросов и ответов выступили участники мероприятия с актуальными вопросами и комментариями.