JIDU talabalari Xalqaro nogironlar kuni munosabati bilan “Qaldirg‘och” loyihasi doirasida ko‘zi ojiz va zaif ko‘radigan bolalar maktabiga tashrif buyurdi
Joriy yilning 4-dekabr kuni 3-dekabr — Xalqaro nogironlar kuni munosabati bilan Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti (JIDU) Yuridik Klinikasi tashabbusi bilan amalga oshirilayotgan “Qaldirg‘och” loyihasi doirasida JIDU talabalari 77-son ko‘zi ojiz va zaif ko‘radigan bolalar uchun ixtisoslashtirilgan maktabga tashrif buyurdi.
Mazkur tashrif Xalqaro nogironlar kuni doirasida nogironligi bo‘lgan bolalarning huquqlarini targ‘ib qilish, ularni qo‘llab-quvvatlash va ularning hayotida ijtimoiy faollikni kuchaytirishga qaratilgan xayrli tashabbus sifatida o‘tkazildi. Loyiha, ayniqsa, voyaga yetmaganlarning, shu jumladan qizlarning huquqiy madaniyatini yuksaltirish va ijtimoiy himoyasini kuchaytirishni maqsad qiladi.
Tashrif davomida JIDU talabalari maktab o‘quvchilari uchun turli ma’rifiy, rivojlantiruvchi va ijodiy mashg‘ulotlar o‘tkazishdi:
– Bolalarning asosiy huquqlari bo‘yicha interaktiv taqdimot.
O‘quvchilarga ularning asosiy huquqlari sodda, qiziqarli va oson anglashiladigan tarzda tushuntirildi.
– Rivojlantiruvchi o‘yinlar va viktorina.
Talabalar bolalar bilan birgalikda fikrlash, xotirani mustahkamlash va ijtimoiy faollikni oshirishga xizmat qiluvchi o‘yinlar o‘tkazdi, shuningdek, huquqiy savodxonlikka oid viktorina tashkil etildi.
– Badiiy–ijodiy mashg‘ulotlar.
Origami san’ati bo‘yicha ijodiy mashg‘ulotlar tashkil qilinib, jarayon davomida bolalar huquqlari va ularni himoya qilishga oid mavzular do‘stona muhitda muhokama qilindi.
Loyihaning maqsadi va ahamiyati
JIDU Yuridik Klinikasi vakili ta’kidladi:
“‘Qaldirg‘och’ loyihasi yoshlarning huquqiy savodxonligini oshirish, ularning ijtimoiy himoyasini mustahkamlash va bolalarga zarur ijtimoiy-huquqiy ko‘mak ko‘rsatishga qaratilgan. Xalqaro nogironlar kuni munosabati bilan amalga oshirilgan bugungi tashrifimiz orqali biz ularning qalbiga mehr, motivatsiya va qo‘llab-quvvatlovimizni ulashdik.”
Uchrashuv so‘ngida talabalar va o‘quvchilar birgalikda “O‘zbekiston” qo‘shig‘ini kuyladilar. Bu jarayon tadbirga iliq, samimiy va esda qolarli ruh bag‘ishlab, ikki tomon o‘rtasidagi do‘stlik rishtalarini yanada mustahkamladi.

Студенты УМЭД посетили школу для слепых и слабовидящих детей в рамках проекта «Ласточка» по случаю Международного дня инвалидов
4 декабря текущего года в рамках проекта «Қалдирғоч» (Ласточка), инициированного Юридической клиникой Университета мировой экономики и дипломатии (УМЭД) по случаю Международного дня инвалидов, отмечаемого 3 декабря, студенты УМЭД посетили специализированную школу No77 для слепых и слабовидящих детей.
Данный визит был организован в рамках Международного дня инвалидов как благотворительная инициатива, направленная на продвижение прав детей с инвалидностью, их поддержку и повышение социальной активности в их жизни. Проект особенно нацелен на повышение правовой культуры и усиление социальной защиты несовершеннолетних, в том числе девочек.
В ходе визита студенты УМЭД провели различные образовательные, развивающие и творческие занятия для школьников:
- Интерактивная презентация об основных правах детей.
Учащимся были разъяснены их основные права простым, интересным и доступным способом.
- Развивающие игры и викторина.
Студенты совместно с детьми провели игры, способствующие развитию мышления, укреплению памяти и повышению социальной активности, а также организовали викторину по правовой грамотности.
- Художественно-творческие занятия.
Были организованы творческие занятия по искусству оригами, в ходе которых в дружеской атмосфере обсуждались темы, связанные с правами детей и их защитой.
Цель и значение проекта
Представитель Юридической клиники УМЭД отметил:
«Проект «Ласточка» направлен на повышение правовой грамотности молодежи, укрепление их социальной защиты и оказание необходимой социально-правовой помощи детям. Благодаря нашему сегодняшнему визиту по случаю Международного дня инвалидов мы поделились с ними теплотой, мотивацией и поддержкой».
В завершение встречи студенты и учащиеся вместе исполнили песню «Узбекистан». Этот момент придал мероприятию теплую, искреннюю и запоминающуюся атмосферу, еще больше укрепив узы дружбы между двумя сторонами.