JIDUda InterForum tarjima xizmati rahbari tomonidan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 20-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi InterForum tarjima bo‘limi rahbari Konstantin Golotaning mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir JIDU ingliz tili kafedrasi tomonidan tashkil etilib, unda JIDU professor-o‘qituvchilari, talabalari ishtirok etdi.
Taqdimot yuqori malakali og‘zaki va yozma tarjimonlarni tayyorlash hamda xalqaro standartlarga muvofiq og‘zaki tarjima amaliyotini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi. Shuningdek, JIDU talabalari uchun kasbiy imkoniyatlar ham namoyish etildi.
Uchrashuvda shuningdek, InterForum kompaniyasi haqida ma’lumot taqdim etildi. Bu kompaniya zamonaviy texnik imkoniyatlar, noyob g‘oyalar va tadbir industriyasining asosiy tendensiyalaridan foydalangan holda yuqori darajadagi tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha loyihalarni to‘liq ko‘lamda ishlab chiqish va amalga oshirish bilan shug‘ullanadigan mutaxassislar jamoasidan iborat.
Konstantin Golotaning BMTda va boshqa xalqaro tashkilotlardagi boy ish tajribasi, shuningdek, uning salmoqli kasbiy faoliyati talabalarga katta ilhom berdi. Bu qiziqish JIDUda mavjud bo‘lgan keng qamrovli til dasturi tufayli yanada kuchaydi. Ushbu dastur talabalarga chuqurlashtirilgan til o‘rganishni taklif etib, ingliz tilida o‘qitish bilan yakunlanadi va o‘n ikkita variantdan ikkinchi chet tilini tanlash imkoniyatini beradi.
Mahorat darsi davomida og‘zaki tarjimaning o‘ziga xos xususiyatlari ta’kidlandi, gap tuzilishidagi "mavzu - rema" munosabatining muhim o‘rniga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, tarjimon o‘z faoliyatida yozma, og‘zaki va ma’muriy vazifalarni birgalikda olib borishiga to‘g‘ri kelishi qayd etildi.
Golota janob iste’dodli yosh tarjimonlarga, ayniqsa Interforum singari keng ko‘lamli davlat tadbirlarini o‘tkazishga o‘z hissasini qo‘sha oladigan mutaxassislarga bo‘lgan ehtiyoj yuqori ekanligini alohida ta’kidladi.
Tadbir davomida talabalar zamonaviy kasbiy talablar va konferensiyalarda og‘zaki tarjimaning o‘ziga xos xususiyatlari haqidagi savollariga javob olishdi hamda bu borada tavsiyalar bilan tanishdilar. Yakunida shunday uchrashuvlarni muntazam ravishda o‘tkazib turish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

В УМЭД состоялся мастер-класс главы службы перевода InterForum
20 февраля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии прошел мастер-класс Константина Голоты, который является руководителем отдела переводов InterForum при Администрации Президента Республики Узбекистан.
Данное мероприятие было организовано кафедрой английского языка УМЭД, в котором приняли участие профессорско-преподавательский состав, студенты УМЭД.
Презентация была посвящена подготовке высококвалифицированных устных и письменных переводчиков, а также развитию практики устного перевода в соответствии с международными стандартами. Наряду с этим были представлены профессиональные возможности для студентов УМЭД.
На встрече также была представлена информация о компании InterForum - команде специалистов, занимающихся полномасштабной разработкой и реализацией проектов по проведению мероприятий высокого уровня с использованием современных технических возможностей, оригинальных идей и ключевых тенденций ивент-индустрии.
Богатый опыт работы Константина Голоты в ООН и других международных организациях, а также его внушительный профессиональный послужной список очень вдохновили студентов. Эта заинтересованность еще больше усилилась благодаря тому факту, что в УМЭД существует обширная языковая программа, которая предлагает студентам углубленное изучение языка, завершающееся обучением на английском языке и возможностью выбрать второй иностранный язык из двенадцати вариантов.
В ходе мастер-класса были подчеркнуты особенности устного перевода, значительное внимание было уделено важнейшей роли отношений «тема - тема» в структуре предложения. Также было отмечено, что переводчику в своей работе приходится совмещать письменные, устные с административными обязанностями.
Господин Голота подчеркнул востребованность в талантливых молодых переводчиках, особенно тех, кто способен внести свой вклад в проведение таких масштабных государственных мероприятий, как проводит Интерфорум.
В ходе мероприятия студенты получили ответы на вопросы и рекомендации, касающиеся современных профессиональных требований и особенностей устного перевода на конференциях. В заключении была достигнута договоренность о проведении подобных встреч на регулярной основе.