JIDUda InterForum tarjima xizmati rahbari tomonidan mahorat darsi o‘tkazildi
Joriy yilning 20-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Administratsiyasi huzuridagi InterForum tarjima bo‘limi rahbari Konstantin Golotaning mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir JIDU ingliz tili kafedrasi tomonidan tashkil etilib, unda JIDU professor-o‘qituvchilari, talabalari ishtirok etdi.
Taqdimot yuqori malakali og‘zaki va yozma tarjimonlarni tayyorlash hamda xalqaro standartlarga muvofiq og‘zaki tarjima amaliyotini rivojlantirish masalalariga bag‘ishlandi. Shuningdek, JIDU talabalari uchun kasbiy imkoniyatlar ham namoyish etildi.
Uchrashuvda shuningdek, InterForum kompaniyasi haqida ma’lumot taqdim etildi. Bu kompaniya zamonaviy texnik imkoniyatlar, noyob g‘oyalar va tadbir industriyasining asosiy tendensiyalaridan foydalangan holda yuqori darajadagi tadbirlarni o‘tkazish bo‘yicha loyihalarni to‘liq ko‘lamda ishlab chiqish va amalga oshirish bilan shug‘ullanadigan mutaxassislar jamoasidan iborat.
Konstantin Golotaning BMTda va boshqa xalqaro tashkilotlardagi boy ish tajribasi, shuningdek, uning salmoqli kasbiy faoliyati talabalarga katta ilhom berdi. Bu qiziqish JIDUda mavjud bo‘lgan keng qamrovli til dasturi tufayli yanada kuchaydi. Ushbu dastur talabalarga chuqurlashtirilgan til o‘rganishni taklif etib, ingliz tilida o‘qitish bilan yakunlanadi va o‘n ikkita variantdan ikkinchi chet tilini tanlash imkoniyatini beradi.
Mahorat darsi davomida og‘zaki tarjimaning o‘ziga xos xususiyatlari ta’kidlandi, gap tuzilishidagi "mavzu - rema" munosabatining muhim o‘rniga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, tarjimon o‘z faoliyatida yozma, og‘zaki va ma’muriy vazifalarni birgalikda olib borishiga to‘g‘ri kelishi qayd etildi.
Golota janob iste’dodli yosh tarjimonlarga, ayniqsa Interforum singari keng ko‘lamli davlat tadbirlarini o‘tkazishga o‘z hissasini qo‘sha oladigan mutaxassislarga bo‘lgan ehtiyoj yuqori ekanligini alohida ta’kidladi.
Tadbir davomida talabalar zamonaviy kasbiy talablar va konferensiyalarda og‘zaki tarjimaning o‘ziga xos xususiyatlari haqidagi savollariga javob olishdi hamda bu borada tavsiyalar bilan tanishdilar. Yakunida shunday uchrashuvlarni muntazam ravishda o‘tkazib turish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

UWED hosted a master class by the head of the InterForum translation service
On February 20th, the University of World Economy and Diplomacy hosted a master class presented by Konstantin Golota, who is the head of the InterForum translation department under the Administration of the President of the Republic of Uzbekistan.
This session, organized by UWED's English Department, in which the faculty and students of UWED took part.
The presentation was devoted to the training of highly qualified interpreters and translators, as well as the development of interpreting practice in accordance with international standards. Along with this, professional opportunities for UWED students were presented.
The meeting also included information about InterForum, a team of specialists engaged in the full-scale development and implementation of projects for holding high-level events, using modern technical capabilities, original ideas and key trends in the event industry.
Mr. Golota's extensive experience at the UN and other international organizations and his impressive professional record profoundly inspired the students. This motivation was further amplified by UWED's robust language program, which offers students in-depth language acquisition, culminating in English-medium instruction and the option of pursuing a second foreign language from among twelve options.
The masterclass emphasized the distinctions of interpretation, devoting significant attention to the crucial role of theme-rheme relations in sentence structure. The ideal candidate demonstrates a commitment to quality and a willingness to combine translation, interpretation, and administrative responsibilities.
Mr. Golota emphasized the demand for talented young interpreters, particularly those with the potential to contribute to high-profile state events such as InterForum.
The session included a Q&A, providing students with insightful guidance on contemporary professional requirements and the nuances of conference interpretation. An agreement to hold such meetings on a regular basis has been reached.