“Jaholatga qarshi – ma’rifat” mavzusida ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 23-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Jaholatga qarshi – ma’rifat” mavzusida inson qadri va huquqlarining ustuvorligini mustahkamlashga qaratilgan ma’naviy-ma’rifiy tadbir bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbirda Respublika Din ishlari bo‘yicha qo‘mita raisi o‘rinbosari, falsafa fanlari doktori, professor Matluba Qahhorova ishtirok etdi. U o‘z nutqida inson qadri va huquqlarining jamiyat taraqqiyotidagi o‘rni va ahamiyatini keng yoritib berdi. Ta’kidlandiki, inson huquqlarini ta’minlash – milliy barqarorlik va ijtimoiy rivojlanishning asosiy omillaridan biridir.
Tadbir davomida insoniyat tarixida yuz bergan eng katta fojialar va halokatlar ko‘pincha jaholat, ya’ni bilimsizlik, tushunmaslik va nohaqlik sababli ro‘y bergani alohida qayd etildi. Fan va ma’rifatdan yiroq jamiyatlarda zulm, adolatsizlik va inqirozlar yuzaga kelgani tarixiy misollar orqali ochib berildi.
Bugungi kunda jaholatga qarshi kurashishning eng samarali yo‘li – bu ma’rifatga yuz tutishdir. Ma’rifat – bu nur, yo‘l ko‘rsatuvchi chiroq, taraqqiyot kaliti. Ma’rifatli inson yolg‘on, zo‘ravonlik, ekstremizm kabi illatlardan yiroq bo‘ladi. Shu bois yurtimizda ta’lim-tarbiya tizimi tobora takomillashmoqda, ayniqsa, yoshlarning ongini yuksaltirishga alohida e’tibor qaratilmoqda.
Tadbirda Prezidentimiz tomonidan ilgari surilgan “Jaholatga qarshi – ma’rifat” g‘oyasining bugungi kunda dolzarbligi alohida ta’kidlandi. Aytib o‘tildiki, agar biz bilim bilan qurollangan, mustaqil fikrlay oladigan avlodni tarbiyalamasak, ijtimoiy tarmoqlar orqali yoyilayotgan turli buzuq va yolg‘on g‘oyalar yoshlar ongini egallashi mumkin. Shuning uchun har bir yosh yigit-qiz ilm izlashni, tafakkurli yashashni o‘zining hayotiy mezoniga aylantirishi lozimligi uqtirildi.
Xulosa o‘rnida shuni aytish mumkinki, bu kabi tadbirlar yoshlar ongini yuksaltirish, ularni huquqiy va ma’naviy jihatdan himoya qilishda muhim vosita hisoblanadi. Jaholatga qarshi kurashda ma’rifat eng qudratli qurol bo‘lib, har bir inson ilmli va tafakkurli bo‘lsa, jamiyatda tinchlik, barqarorlik va taraqqiyot barpo bo‘ladi. Ma’rifat – bu nafaqat bilim, balki nurli kelajak sari boshlovchi yo‘ldir.

Состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Просвещение против невежества»
23 сентября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось духовно-просветительское мероприятие на тему «Просвещение против невежества», направленное на укрепление приоритета человеческого достоинства и прав.
В мероприятии приняла участие заместитель председателя Комитета по делам религий Республики Узбекистан, доктор философских наук, профессор Матлуба Каххорова. В своем выступлении она подробно осветила роль и значение человеческого достоинства и прав в развитии общества. Было отмечено, что обеспечение прав человека является одним из ключевых факторов национальной стабильности и социального развития.
В ходе мероприятия было особо подчеркнуто, что величайшие трагедии и катастрофы в истории человечества часто происходили из-за невежества, то есть отсутствия знаний, непонимания и несправедливости. На исторических примерах было показано, что в обществах, далеких от науки и просвещения, возникали угнетение, несправедливость и кризисы.
Сегодня самый эффективный способ борьбы с невежеством - это обращение к просвещению. Просвещение - это свет, путеводный маяк, ключ к прогрессу. Просвещенный человек чуждается таких пороков, как ложь, насилие и экстремизм. Поэтому система образования и воспитания в нашей стране постоянно совершенствуется, особое внимание уделяется повышению сознательности молодежи.
На мероприятии была особо отмечена актуальность выдвинутой Президентом нашей страны идеи «Просвещение против невежества». Было подчеркнуто, что если мы не воспитаем поколение, вооруженное знаниями и способное мыслить самостоятельно, различные деструктивные и ложные идеи, распространяемые через социальные сети, могут овладеть сознанием молодежи. Поэтому было акцентировано, что каждый молодой человек должен сделать стремление к знаниям и интеллектуальное развитие своим жизненным ориентиром.
В заключение можно сказать, что подобные мероприятия являются важным инструментом повышения сознательности молодежи, ее правовой и духовной защиты. Просвещение является самым мощным оружием в борьбе с невежеством, и если каждый человек будет образованным и мыслящим, в обществе воцарятся мир, стабильность и прогресс. Просвещение - это не только знание, но и путь к светлому будущему.