JIDUda muzokaralar nazariyasi va amaliyoti bo‘yicha mahorat darsi o‘tkazildi
2025-yil 25-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “Muzokara Jarayoni: Nazariya va Amaliyot” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbirni Yevropa Ittifoqi va O'zbekiston o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlik bo'yicha (EuroUz) assotsiatsiyasi Bosh kotibi Oybek Shayxov olib bordi.
Tadbir boshida, JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Sh. Arapov Oybek Shayxovning universitetga tashrif buyurgani va talabalar bilan uchrashishga vaqt ajratganligi uchun minnatdorchilik bildirdi. Sh. Arapov bunday tadbirlarning bolajak diplomatlar va mutaxassislar uchun ahamiyatini ta’kidlab, ushbu ko‘rinishdagi uchrashuvlar kelajakdagi muvaffaqiyatli faoliyat uchun zarur ko‘nikmalarni rivojlantirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Oybek Shayxov o‘z ma’ruzasi davomida muzokara jarayonining nazariy asoslari va muvaffaqiyatli muzokaralar olib borishning amaliy jihatlarini keng yoritdi. U muzokara davomida yumshoq va qattiq ko‘nikmalarning (Soft skills va hard skills) ahamiyatini batafsil tushuntirib, o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashdi hamda madaniy farqlarni inobatga olishning muhimligini, Lewis modelidan foydalanib, amaliy misollar bilan ko‘rsatib o‘tdi.
Shuningdek, muzokara ko‘nikmalarini rivojlantirishga yordam beradigan bir qator kitoblar borasida tavsiyalar berildi, bu esa talabalar orasida katta qiziqish uyg‘otdi. Tadbir interaktiv tarzda o‘tkazilib, talabalar faol qatnashdilar. Ular o‘zlarida qiziqish uyg‘otgan savollarga foydali va mazmunli javoblar olgan holda, muzokaralar jarayoni va nazariyasi yuzasidan fikr almashish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.

A master class on negotiation theory and practice was held at UWED
On February 25, a master class titled “The Negotiation Process: Theory and Practice” was held at the University of World Economy and Diplomacy (UWED), led by Oybek Shaykhov, the Secretary General of the Europe-Uzbekistan Association for Economic Cooperation (EuroUz).
Opening the event, the Dean of the Faculty of International Relations at UWED, Sh. Arapov, expressed gratitude to Mr. Shaykhov for his visit to the university and for dedicating time to meet with the students. He emphasized the importance of such lectures for future leaders and diplomats, noting that they help develop key skills necessary for a successful career.
Mr. Shaikhov delivered a lecture in which he discussed the negotiation process, covering both the basics of theory and the practical aspects of successful negotiations. He thoroughly explained the role of soft and hard skills in the negotiation process, shared his own experiences, and highlighted the importance of cultural differences, using the Lewis model as a framework.
Additionally, recommendations for books that can help improve negotiation skills were provided, sparking great interest among the students. The lecture took place in an interactive atmosphere, allowing students to actively engage in discussions and ask questions, receiving useful and insightful answers.