JIDUda muzokaralar nazariyasi va amaliyoti bo‘yicha mahorat darsi o‘tkazildi
2025-yil 25-fevral kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) “Muzokara Jarayoni: Nazariya va Amaliyot” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbirni Yevropa Ittifoqi va O'zbekiston o'rtasidagi iqtisodiy hamkorlik bo'yicha (EuroUz) assotsiatsiyasi Bosh kotibi Oybek Shayxov olib bordi.
Tadbir boshida, JIDU Xalqaro munosabatlar fakulteti dekani Sh. Arapov Oybek Shayxovning universitetga tashrif buyurgani va talabalar bilan uchrashishga vaqt ajratganligi uchun minnatdorchilik bildirdi. Sh. Arapov bunday tadbirlarning bolajak diplomatlar va mutaxassislar uchun ahamiyatini ta’kidlab, ushbu ko‘rinishdagi uchrashuvlar kelajakdagi muvaffaqiyatli faoliyat uchun zarur ko‘nikmalarni rivojlantirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Oybek Shayxov o‘z ma’ruzasi davomida muzokara jarayonining nazariy asoslari va muvaffaqiyatli muzokaralar olib borishning amaliy jihatlarini keng yoritdi. U muzokara davomida yumshoq va qattiq ko‘nikmalarning (Soft skills va hard skills) ahamiyatini batafsil tushuntirib, o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashdi hamda madaniy farqlarni inobatga olishning muhimligini, Lewis modelidan foydalanib, amaliy misollar bilan ko‘rsatib o‘tdi.
Shuningdek, muzokara ko‘nikmalarini rivojlantirishga yordam beradigan bir qator kitoblar borasida tavsiyalar berildi, bu esa talabalar orasida katta qiziqish uyg‘otdi. Tadbir interaktiv tarzda o‘tkazilib, talabalar faol qatnashdilar. Ular o‘zlarida qiziqish uyg‘otgan savollarga foydali va mazmunli javoblar olgan holda, muzokaralar jarayoni va nazariyasi yuzasidan fikr almashish imkoniyatiga ega bo‘lishdi.

В УМЭД состоялся мастер-класс по теории и практике переговоров
25 февраля текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялся мастер-класс на тему «Процесс переговоров: теория и практика», который провел генеральный секретарь Ассоциации экономического сотрудничества между Европейским Союзом и Узбекистаном (EuroUz) Ойбек Шайхов.
Открывая событие, декан факультета международных отношений УМЭД, Ш. Арапов, выразил благодарность О. Шайхову за визит в университет и за время, которое он уделил встрече с учащимися. Он отметил важность таких лекций для будущих лидеров и дипломатов, подчеркнув, что они способствуют развитию ключевых навыков, необходимых для успешной карьеры в будущем.
О. Шайхов провел лекцию, в ходе которой рассказал о процессе переговоров, начиная с основ теории и заканчивая практическими аспектами успешных переговоров. Он подробно объяснил роль мягких и твердых навыков (Soft skills и hard skills) в процессе переговоров, а также поделился собственным опытом и подчеркнул важность культурных различий, применяя модель Льюиса.
Также были даны рекомендации по книгам, которые помогут улучшить навыки ведения переговоров, что вызвало большой интерес у студентов. Лекция прошла в интерактивной атмосфере, что позволило учащимся активно участвовать в обсуждении и задавать вопросы, получая полезные и содержательные ответы.