JIDU talabalari O‘zbekistonning Ozarbayjondagi elchixonasida amaliyot o‘tamoqda
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining talabalari Mirjahon Fayzullayev va Shoxrux Saidov ayni paytda O‘zbekiston Respublikasining Ozarbayjon Respublikasidagi Elchixonasida amaliyot o‘tamoqda.
Amaliyot davomida talabalar O‘zbekiston va Ozarbayjon o‘rtasidagi siyosiy, iqtisodiy, madaniy va gumanitar aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan turli tadbirlar hamda diplomatik jarayonlarda ishtirok etib, ikki davlat o‘rtasidagi do‘stlik va hamkorlik munosabatlarini mustahkamlashga o‘z hissalarini qo‘shmoqdalar.
Jumladan, ular Ozarbayjon Respublikasi Prezidenti Ilhom Aliyevning 23–24 avgust kunlari O‘zbekistonga amalga oshirgan davlat tashrifi munosabati bilan Elchixonaning tashkiliy va axborot faoliyatiga ko‘maklashdilar.
Mazkur tashrif ikki mamlakat munosabatlarida muhim tarixiy voqea bo‘lib, uning yakunlari Abadiy do‘stlik to‘g‘risidagi shartnoma imzolanishi, savdo-iqtisodiy hamkorlik, investitsiyalar, transport, ta’lim, madaniyat va hududlararo aloqalarni rivojlantirishga qaratilgan qator kelishuvlar bilan ahamiyatli bo‘ldi.
Mirjahon Fayzullayev va Shoxrux Saidovning O‘zbekiston–Ozarbayjon munosabatlarining rivojlanish sur’atlari, tashrif yakunlari va ikki qardosh davlat o‘rtasidagi hamkorlikning yangi istiqbollariga bag‘ishlangan maqolasini quyidagi havola orqali o‘qishingiz mumkin:

Студенты УМЭД проходят практику в Посольстве Узбекистана в Азербайджане
Студенты Университета мировой экономики и дипломатии Миржахон Файзуллаев и Шохрух Саидов в настоящее время проходят практику в Посольстве Республики Узбекистан в Азербайджанской Республике.
В рамках практики студенты принимают активное участие в различных мероприятиях и дипломатических процессах, направленных на дальнейшее развитие политических, экономических, культурных и гуманитарных связей между Узбекистаном и Азербайджаном, внося свой вклад в укрепление отношений дружбы и сотрудничества между двумя государствами.
В частности, они оказали содействие в организационной и информационной работе Посольства в связи с государственным визитом Президента Азербайджанской Республики Ильхама Алиева в Узбекистан 23–24 августа.
Данный визит стал важным историческим событием в развитии двусторонних отношений. По его итогам был подписан Договор о вечной дружбе, а также достигнут ряд договорённостей, направленных на развитие сотрудничества в сферах торгово-экономических связей, инвестиций, транспорта, образования, культуры и межрегионального взаимодействия.
С авторской статьёй Миржахона Файзуллаева и Шохруха Саидова, посвящённой динамике развития узбекско-азербайджанских отношений, итогам государственного визита и новым перспективам сотрудничества между двумя братскими государствами, можно ознакомиться по следующей ссылке: