JIDU va MAKÜ hamkorligi doirasida Oʻzbekiston madaniyati Turkiyada keng targʻib qilindi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti hamda Turkiya Respublikasining Burdur Mehmet Akif Ersoy universiteti (MAKÜ) oʻrtasidagi xalqaro hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan qoʻshma loyihalar yana bir muhim natija bilan boyidi. TÖMER Yozgi maktabi dasturi doirasida MAKÜda ta’lim olayotgan JIDU talabalari va Yevropa va turkiy tillar kafedrasi professor-oʻqituvchilari ishtirokida Oʻzbekistonning milliy madaniyati va an'analariga bagʻishlangan tadbir tashkil etildi.
MAKÜning Kitap Kafe madaniy maydonida oʻtkazilgan tadbirda JIDU vakillari mehmonlarga oʻzbek milliy taomlari va shirinliklarini taqdim etdilar, shuningdek, milliy musiqa namunalari orqali Oʻzbekistonning boy madaniy merosi, urf-odatlari va qadriyatlarini namoyish etdilar.
Tadbirda MAKÜ rektori oʻrinbosari professor doktor Ogʻuz Gyursoy, universitetning TÖMER hamda Xalqaro aloqalar koordinatorligi xodimlari, JIDU professor-oʻqituvchilari va talabalari ishtirok etdilar.
Ushbu madaniy tadbir JIDU va MAKÜ oʻrtasida amal qilayotgan ikki tomonlama hamkorlik kelishuvi doirasida tashkil etilgan TÖMER Yozgi maktabi dasturining muhim qismi boʻlib, u talabalarning nafaqat turk tilini chuqur oʻrganishi, balki Turkiya tarixi, madaniyati va ijtimoiy hayoti bilan yaqindan tanishishiga xizmat qilmoqda.
Yozgi maktab davomida ishtirokchilar Burdur shahri va Turkiyaning boshqa hududlariga ham tashrif buyurib, mamlakatning tarixiy va madaniy merosi bilan tanishmoqdalar. Bu esa ikki davlat xalqlari oʻrtasidagi doʻstlik va oʻzaro anglashuvni yanada mustahkamlashga xizmat qilmoqda.
Mazkur tadbir JIDUning xalqarolashuv strategiyasi hamda xorijiy oliy ta’lim muassasalari bilan akademik hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan sa’y-harakatlarining yana bir amaliy natijasi boʻlib, kelgusida talabalar va professor-oʻqituvchilar akademik almashinuvi, qoʻshma ta’lim dasturlari hamda ilmiy tadqiqotlarni yanada rivojlantirish uchun mustahkam asos yaratadi.
E’tiborli jihati shundaki, mazkur madaniy tadbir Turkiya ommaviy axborot vositalarida ham keng yoritildi. Xususan, Burdur viloyatining bir qator nufuzli axborot portallari va yangilik saytlari ushbu tashabbusni yoritib, JIDU va MAKÜ oʻrtasidagi hamkorlik hamda Oʻzbekiston madaniyatining Turkiyada targʻib qilinishiga alohida e’tibor qaratdilar. Bu esa ikki universitet oʻrtasidagi hamkorlikning xalqaro maydondagi ijobiy imiji va nufuzini yanada oshirishga xizmat qilmoqda.
Ta’kidlash joizki, mazkur hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha tashabbus 2024 yilda JIDU Yevropa va turkiy tillar kafedrasi mudirining MAKÜga amalga oshirgan rasmiy tashrifi davomida ilgari surilgan edi. Muzokaralar natijasida ikki universitet oʻrtasida ta’lim, ilmiy tadqiqot va akademik mobillik sohalarida hamkorlikni kengaytirish boʻyicha kelishuvlarga erishildi. Bugungi kunda amalga oshirilayotgan qoʻshma loyihalar ushbu tashabbuslarning izchil davomi hisoblanadi.

В рамках сотрудничества УМЭД и MAKÜ культура Узбекистана получила широкое представление в Турции
Международное сотрудничество между Университетом мировой экономики и дипломатии и Университетом Бурдур имени Мехмета Акифа Эрсоя Турецкой Республики (MAKÜ) ознаменовалось ещё одним значимым результатом реализации совместных проектов.
В рамках программы Летней школы TÖMER в MAKÜ состоялось мероприятие, посвящённое национальной культуре и традициям Узбекистана. В нём приняли участие студенты УМЭД, обучающиеся в MAKÜ, а также профессорско-преподавательский состав кафедры европейских и тюркских языков УМЭД.
В ходе мероприятия, прошедшего в культурном пространстве Kitap Kafe университета MAKÜ, представители УМЭД представили гостям блюда и сладости узбекской национальной кухни. Кроме того, посредством национальных музыкальных произведений участники познакомили присутствующих с богатым культурным наследием, обычаями и ценностями Узбекистана.
В мероприятии приняли участие проректор MAKÜ, профессор, доктор Огуз Гюрсой, сотрудники Центра TÖMER и Координационного офиса по международным связям университета, а также преподаватели и студенты УМЭД.
Данное культурное мероприятие стало важной частью программы Летней школы TÖMER, организованной в рамках действующего двустороннего соглашения о сотрудничестве между УМЭД и MAKÜ. Программа способствует не только углублённому изучению студентами турецкого языка, но и их близкому знакомству с историей, культурой и общественной жизнью Турции.
В период обучения в Летней школе участники также посещают город Бурдур и другие регионы Турции, знакомясь с историческим и культурным наследием страны. Это способствует дальнейшему укреплению дружбы и взаимопонимания между народами двух государств.
Проведение данного мероприятия стало ещё одним практическим результатом реализации стратегии интернационализации УМЭД и последовательных усилий университета по расширению академического сотрудничества с зарубежными высшими учебными заведениями. Оно создаёт прочную основу для дальнейшего развития академических обменов студентами и преподавателями, совместных образовательных программ и научных исследований.
Особого внимания заслуживает тот факт, что культурное мероприятие получило широкое освещение в турецких средствах массовой информации. В частности, ряд авторитетных информационных порталов и новостных сайтов провинции Бурдур осветили данную инициативу, уделив особое внимание сотрудничеству между УМЭД и MAKÜ, а также популяризации культуры Узбекистана в Турции. Это способствует дальнейшему укреплению положительного международного имиджа и авторитета сотрудничества между двумя университетами.
Следует отметить, что инициатива по развитию данного сотрудничества была выдвинута в 2024 году во время официального визита заведующего кафедрой европейских и тюркских языков УМЭД в MAKÜ. По итогам состоявшихся переговоров были достигнуты договорённости о расширении взаимодействия между двумя университетами в сферах образования, научных исследований и академической мобильности. Реализуемые сегодня совместные проекты являются последовательным продолжением этих инициатив.