JIDUda ta’limda tillarni o‘qitishning muammo va yechimlariga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 4-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Taʼlimda tillarni o‘qitishning muammo va yechimlari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Konferensiya Yevropa va turkiy tillar hamda O‘zbek va rus tillari kafedralari tomonidan har yili an’anaviy tarzda tashkil etilib, joriy yilda xalqaro nufuzli oliy ta’lim muassasalari ishtiroki bilan alohida ahamiyat kasb etdi.
Mazkur anjuman oliy ta’lim tizimida fillogiya fanlarini o‘qitish masalalari, sun’iy intellekt vositalarining chet tili o‘qitishdagi didaktik imkoniyatlari, zamonaviy til ta’limi sifatini ta’minlashning strategiya va usullari, madaniyatlararo aloqa kontekstida chet tilini o‘qitishning dolzarb vazifalari hamda zamonaviy tilshunoslikda fanlararo integratsiyaning kognitiv, neyrolingvistik va raqamli yondashuvlari kabi yo‘nalishlarni o‘z ichiga olgan.
Konferensiyada Ozarbayjon Tillar Universiteti, Naxchivon Davlat Universiteti, M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Boku filiali, Turkiyaning Kirklareli universiteti Fan va adabiyot fakulteti Turk tili va adabiyoti bo‘limi, Kayseri shahridagi Erjiyes universiteti, shuningdek, Ispaniya va Italiya davlatlaridan tashrif buyurgan olimlar hamda tadqiqotchilar ishtirok etdi.
Xususan, Turkiyaning Kirklareli universiteti olimlari, fan doktori Beytulloh Bekar, fan doktori Halil Ibrohim Iskandar va tadqiqotchi Edanur Uyanik, fan doktori Yasin Yayla, Ozarbayjon Tillar Universiteti vakillari filologiya fanlari nomzodi, dotsent Ulfat Zokir o‘g‘li Ibrohim, Naxchivon Davlat Universiteti o‘qituvchisi Alaviyya Bahruz Nuri, M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Boku filiali vakili Xalilova Gamida Azizaga qizi, Ispaniya vakili Alexandro Peres Guterres hamda Italiya vakili Marko Brinone kabi ma’ruzachilar bugungi globallashuv va raqamli transformatsiya davrida til siyosati, lingvistik muammolar va til ta’limidagi muammolar va ularning ychmlari to‘g‘risida o‘z fikrlari va ilmiy qarashlari bilan o‘rtoqlashdilar.
Bugungi kunda globallashuv jarayonlari ta’lim sohasida yangi yondashuvlarni talab etib, chet tillarini o‘qitish sifati, ko‘p tillilikni rivojlantirish, zamonaviy pedagogik texnologiyalarni ta’lim amaliyotiga integratsiya qilish va madaniyatlararo muloqotni takomillashtirish masalalarini dolzarb vazifalar qatoriga olib chiqmoqda. Shu nuqtayi nazardan, konferensiya doirasida muhokama qilingan ilmiy g‘oyalar va ilg‘or tajribalar mazkur yo‘nalishlarda olib borilayotgan ilmiy izlanishlarning rivojiga munosib hissa qo‘shadi.

UWED Hosts International Scientific and Practical Conference on Problems and Solutions in Language Teaching
On June 4, 2026, the University of World Economy and Diplomacy held an international scientific and practical conference on “Problems and Solutions in Language Teaching in the Field of Education”. The conference is traditionally organized by the departments of European and Turkic Languages, as well as the Uzbek and Russian Languages. This year, it gained special significance due to the participation of representatives from prestigious foreign universities.
The event covered areas such as teaching philological disciplines in higher education, the didactic potential of artificial intelligence tools in foreign language instruction, strategies and methods for ensuring quality in modern language education, current challenges in foreign language teaching within the context of intercultural communication, and cognitive, neurolinguistic, and digital approaches to interdisciplinary integration in modern linguistics.
The conference was attended by scholars and researchers from the Azerbaijan University of Languages, Nakhchivan State University, the Baku branch of Lomonosov Moscow State University, the Department of Turkish Language and Literature of the Faculty of Science and Letters at Kırklareli University (Turkey), Erciyes University in Kayseri, as well as academics from Spain and Italy.
In particular, speakers such as Dr. Beytulla Bekar, Dr. Halil İbrahim İskender, researcher Edanur Uyanik, and Dr. Yasin Yayla from Kırklareli University (Turkey); Dr. Ulfat Zakir oglu Ibrahim, Associate Professor and Candidate of Philological Sciences from the Azerbaijan University of Languages; Alaviya Bahruz Nuri, a lecturer at Nakhchivan State University; Hamida Azizaga kyzy Khalilova from the Baku branch of Lomonosov Moscow State University; Alejandro Pérez Gutiérrez from Spain; and Marco Brignone from Italy shared their insights and scholarly perspectives on language policy, linguistic issues, and the challenges and solutions in language education in the current era of globalization and digital transformation.
Today, the processes of globalization demand new approaches in education, bringing to the forefront such urgent tasks as improving the quality of foreign language teaching, promoting multilingualism, integrating modern pedagogical technologies into educational practices, and enhancing intercultural communication. From this standpoint, the scholarly ideas and best practices discussed during the conference will make a valuable contribution to the development of scientific research in these fields.