JIDUda ta’limda tillarni o‘qitishning muammo va yechimlariga bag‘ishlangan xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi
2026-yil 4-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Taʼlimda tillarni o‘qitishning muammo va yechimlari” mavzusida xalqaro ilmiy-amaliy konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Konferensiya Yevropa va turkiy tillar hamda O‘zbek va rus tillari kafedralari tomonidan har yili an’anaviy tarzda tashkil etilib, joriy yilda xalqaro nufuzli oliy ta’lim muassasalari ishtiroki bilan alohida ahamiyat kasb etdi.
Mazkur anjuman oliy ta’lim tizimida fillogiya fanlarini o‘qitish masalalari, sun’iy intellekt vositalarining chet tili o‘qitishdagi didaktik imkoniyatlari, zamonaviy til ta’limi sifatini ta’minlashning strategiya va usullari, madaniyatlararo aloqa kontekstida chet tilini o‘qitishning dolzarb vazifalari hamda zamonaviy tilshunoslikda fanlararo integratsiyaning kognitiv, neyrolingvistik va raqamli yondashuvlari kabi yo‘nalishlarni o‘z ichiga olgan.
Konferensiyada Ozarbayjon Tillar Universiteti, Naxchivon Davlat Universiteti, M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Boku filiali, Turkiyaning Kirklareli universiteti Fan va adabiyot fakulteti Turk tili va adabiyoti bo‘limi, Kayseri shahridagi Erjiyes universiteti, shuningdek, Ispaniya va Italiya davlatlaridan tashrif buyurgan olimlar hamda tadqiqotchilar ishtirok etdi.
Xususan, Turkiyaning Kirklareli universiteti olimlari, fan doktori Beytulloh Bekar, fan doktori Halil Ibrohim Iskandar va tadqiqotchi Edanur Uyanik, fan doktori Yasin Yayla, Ozarbayjon Tillar Universiteti vakillari filologiya fanlari nomzodi, dotsent Ulfat Zokir o‘g‘li Ibrohim, Naxchivon Davlat Universiteti o‘qituvchisi Alaviyya Bahruz Nuri, M.V. Lomonosov nomidagi Moskva davlat universitetining Boku filiali vakili Xalilova Gamida Azizaga qizi, Ispaniya vakili Alexandro Peres Guterres hamda Italiya vakili Marko Brinone kabi ma’ruzachilar bugungi globallashuv va raqamli transformatsiya davrida til siyosati, lingvistik muammolar va til ta’limidagi muammolar va ularning ychmlari to‘g‘risida o‘z fikrlari va ilmiy qarashlari bilan o‘rtoqlashdilar.
Bugungi kunda globallashuv jarayonlari ta’lim sohasida yangi yondashuvlarni talab etib, chet tillarini o‘qitish sifati, ko‘p tillilikni rivojlantirish, zamonaviy pedagogik texnologiyalarni ta’lim amaliyotiga integratsiya qilish va madaniyatlararo muloqotni takomillashtirish masalalarini dolzarb vazifalar qatoriga olib chiqmoqda. Shu nuqtayi nazardan, konferensiya doirasida muhokama qilingan ilmiy g‘oyalar va ilg‘or tajribalar mazkur yo‘nalishlarda olib borilayotgan ilmiy izlanishlarning rivojiga munosib hissa qo‘shadi.

В УМЭД прошла международная научно-практическая конференция, посвящённая проблемам и решениям в преподавании языков
4 июня 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась международная научно-практическая конференция на тему «Проблемы и решения в преподавании языков в сфере образования». Конференция традиционно организуется кафедрами европейских и тюркских языков, а также узбекского и русского языков, и в текущем году приобрела особое значение благодаря участию представителей престижных зарубежных высших учебных заведений.
Данное мероприятие охватило такие направления, как вопросы преподавания филологических дисциплин в системе высшего образования, дидактические возможности инструментов искусственного интеллекта в обучении иностранному языку, стратегии и методы обеспечения качества современного языкового образования, актуальные задачи преподавания иностранного языка в контексте межкультурной коммуникации, а также когнитивные, нейролингвистические и цифровые подходы к междисциплинарной интеграции в современном языкознании.
В конференции приняли участие учёные и исследователи из Азербайджанского университета языков, Нахчыванского государственного университета, Бакинского филиала Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова, кафедры турецкого языка и литературы факультета науки и литературы Университета Кыркларели (Турция), Университета Эрджиес в городе Кайсери, а также учёные из Испании и Италии.
В частности, такие докладчики, как учёные из Университета Кыркларели (Турция) — доктор наук Бейтулла Бекар, доктор наук Халиль Ибрагим Искендер и исследователь Эданур Уяник, доктор наук Ясин Яйла; представители Азербайджанского университета языков — кандидат филологических наук, доцент Ульфат Закир оглы Ибрагим; преподаватель Нахчыванского государственного университета Алавия Бахруз Нури; представитель Бакинского филиала Московского государственного университета имени М.В. Ломоносова Халилова Гамида Азизага кызы; представитель Испании Алехандро Перес Гутьеррес и представитель Италии Марко Бриньоне — поделились своими мнениями и научными взглядами на языковую политику, лингвистические проблемы, а также на вызовы в языковом образовании и их решения в современную эпоху глобализации и цифровой трансформации.
Сегодня процессы глобализации требуют новых подходов в сфере образования, выдвигая в число актуальных задач вопросы качества преподавания иностранных языков, развития многоязычия, интеграции современных педагогических технологий в образовательную практику и совершенствования межкультурной коммуникации. С этой точки зрения, научные идеи и передовой опыт, обсуждённые в рамках конференции, внесут достойный вклад в развитие научных исследований, проводимых в данных направлениях.