Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Talabalar innovatsion g‘oyalari ko‘rgazmasi” tashkil etildi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Barqaror rivojlanish maqsadlarining 9-, 11- va 17-maqsadlari doirasida “Talabalar innovatsion g‘oyalari ko‘rgazmasi” bo‘lib o‘tdi. Tadbir “Mintaqashunoslik” fani doirasida “Xalqaro munosabatlar” fakultetining 2-bosqich talabalari ishtirokida tashkil etildi.
Ko‘rgazmada 100 ga yaqin talabalar o‘zlarining innovatsion ishlanmalari, kreativ loyihalari hamda ilmiy-amaliy g‘oyalari bilan qatnashdi. Tadbir doirasida “Eng yaxshi ishlanma” ko‘rik-tanlovi ham o‘tkazilib, talabalarning tahliliy va amaliy yondashuvlari baholandi.
Tadbirning asosiy maqsadi barqaror rivojlanishga xizmat qiluvchi xalqaro transport koridorlarini tadqiq etish, ularning logistika yo‘nalishlari va faoliyat mexanizmlarini o‘rganish, mavjud muammolarni tahlil qilish hamda innovatsion yechimlar ishlab chiqishdan iborat bo‘ldi.
Ko‘rgazma davomida talabalar ekologik toza va sog‘lom turmush tarziga xizmat qiluvchi mahsulotlar hamda zamonaviy innovatsion ishlanmalarni namoyish etdilar. Tanlovda taqdim etilgan loyihalarda mavjud transport koridorlari, asosiy marshrutlar, ishtirokchi davlatlar manfaatlari, ushbu loyihalarning shaharlar rivojlanishidagi o‘rni, geosiyosiy hamkorlikdagi ahamiyati hamda istiqbolda xalqaro tinchlik va barqarorlikni ta’minlashdagi roli yoritildi.
Shuningdek, tadbir talabalarning Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha bilim va ko‘nikmalarini amaliy jihatdan namoyon etishlari uchun muhim platforma vazifasini o‘tadi. Ko‘rgazmada milliy va xorijiy guruh talabalari faol ishtirok etib, bu esa tadbirning xalqaro va akademik muhitini yanada boyitdi. Mazkur tashabbus talabalarning ilmiy-innovatsion faoliyatga bo‘lgan qiziqishi va ijodiy yondashuvini oshirishga xizmat qildi.

Университет мировой экономики и дипломатии провёл выставку «Инновационные идеи студентов»
В Университете мировой экономики и дипломатии состоялась выставка «Инновационные идеи студентов», организованная в рамках достижения Целей устойчивого развития 9, 11 и 17. Мероприятие было проведено в рамках курса «Регионоведение» с участием студентов второго курса факультета «Международных отношений».
В выставке приняли участие около 100 студентов, представивших свои инновационные разработки, креативные проекты и научно-практические идеи. В рамках мероприятия также был организован конкурс «Лучшая разработка», в ходе которого были оценены аналитические и практические подходы участников.
Основной целью мероприятия стало исследование международных транспортных коридоров, способствующих устойчивому развитию, изучение их логистических направлений и механизмов функционирования, анализ существующих проблем, а также разработка инновационных решений.
В ходе выставки студенты продемонстрировали современные инновационные разработки и экологически чистую продукцию, способствующую формированию здорового образа жизни. В представленных проектах были освещены существующие транспортные коридоры, основные маршруты, интересы государств-участников, значение данных проектов для развития городов, их роль в геополитическом сотрудничестве, а также перспективы обеспечения международного мира и устойчивого развития.
Кроме того, мероприятие стало важной платформой для практической демонстрации студентами своих знаний и навыков в области Целей устойчивого развития. Активное участие национальных и иностранных студенческих групп способствовало дальнейшему укреплению международной и академической среды мероприятия.
Данная инициатива послужила развитию интереса студентов к научно-инновационной деятельности, а также способствовала формированию креативного мышления и аналитического подхода.