JIDUda “IT Zakovat” intellektual o‘yinining o‘tkazildi
Joriy yilning 23-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida talabalar o‘rtasida axborot texnologiyalari, mantiqiy fikrlash va zamonaviy innovatsiyalar sohasidagi bilimlarni rivojlantirishga qaratilgan “IT Zakovat” intellektual o‘yini yuqori saviyada tashkil etildi.
Musobaqaning ochilish marosimida Raqamli transformatsiya va iqtisodiy masalalar bo‘yicha prorektori Muzaffar Djalalov so‘zga chiqib, bugungi kunda yoshlarning IT sohasi, sun’iy intellekt, raqamli texnologiyalar va innovatsion fikrlashga bo‘lgan qiziqishini oshirish muhim ahamiyat kasb etayotganini alohida ta’kidladi. Shuningdek, bunday intellektual loyihalar talabalar bilim salohiyatini rivojlantirish, jamoaviy ishlash ko‘nikmalarini mustahkamlash hamda zamonaviy texnologiyalar bo‘yicha dunyoqarashini kengaytirishga xizmat qilishini qayd etdi.
Musobaqada 100 dan ortiq talaba faol ishtirok etdi. Jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti talabalari bilan bir qatorda mehmon sifatida Toshkent davlat sharqshunoslik universiteti jamoasi ham taklif etilib, musobaqada faol qatnashib, o‘z bilim va salohiyatini namoyon etdi.
“IT Zakovat” davomida ishtirokchilar dasturlash, sun’iy intellekt, kiberxavfsizlik, texnologik innovatsiyalar, internet madaniyati hamda mantiqiy savollar bo‘yicha o‘zaro bellashdilar. Jamoalar yuqori bilim saviyasi, tezkor fikrlash qobiliyati va jamoaviy hamjihatlikni namoyish etdilar. Musobaqa yakunlariga ko‘ra, “Intellect” jamoasi faxrli 1-o‘rinni, “CTRL C CTRL V” jamoasi 2-o‘rinni, “Everest” jamoasi esa 3-o‘rinni egalladi.
Tadbir qiziqarli va interaktiv ruhda tashkil etilib, talabalar o‘rtasida sog‘lom raqobat muhitini shakllantirishga xizmat qildi. Yakunda g‘olib va sovrindor jamoalar diplom hamda esdalik sovg‘alari bilan taqdirlandi.

Интеллектуальная игра « IT Zakovat» впервые прошёл в УМЭД
23 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) на высоком уровне была организована интеллектуальная игра «IT Zakovat», направленная на развитие знаний студентов в сфере информационных технологий, логического мышления и современных инноваций.
В ходе церемонии открытия проректор по цифровой трансформации и экономическим вопросам Музаффар Джалалов выступил с приветственным словом, подчеркнув важность повышения интереса молодежи к IT-сфере, искусственному интеллекту, цифровым технологиям и инновационному мышлению. Также было отмечено, что подобные интеллектуальные проекты способствуют развитию интеллектуального потенциала студентов, укреплению навыков командной работы и расширению их кругозора в области современных технологий.
В соревновании приняли активное участие более 100 студентов. Наряду со студентами Университета мировой экономики и дипломатии, в качестве приглашённого гостя в мероприятии также приняла участие команда Ташкентского государственного университета востоковедения, продемонстрировав высокий уровень знаний и интеллектуальный потенциал.
В ходе «IT Zakovat» участники соревновались в вопросах по программированию, искусственному интеллекту, кибербезопасности, технологическим инновациям, интернет-культуре и логическому мышлению. Команды продемонстрировали высокий уровень подготовки, быстроту мышления и умение эффективно работать в команде. По итогам соревнования команда «Intellect» заняла 1-е место, команда «CTRL C CTRL V» — 2-е место, а команда «Everest» — 3-е место.
Мероприятие прошло в интересной и интерактивной атмосфере, способствуя формированию здоровой конкуренции среди студентов. По завершении победители и призёры были награждены дипломами и памятными подарками.
Интеллектуальная игра «IT Zakovat» стала важным шагом в повышении интереса молодежи к информационным технологиям, развитию креативного и свободного мышления, а также укреплению сотрудничества и дружественной атмосферы между университетами.