JIDUga Italiya elchixonasi va Deputatlar palatasi vakillari tashrif buyurishdi
Joriy yilning 11-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Italiyaning deputatlar palatasi vakili, siyosatchi Paolo Alli va Italiyaning O‘zbekistondagi muvaqqat ishlar vakili Andrea De Felip tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida mehmonlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev bilan uchrashuv o‘tkazdilar. Muzokaralarda universitetning Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov va universitet qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Amerika tadqiqotlari markazi rahbari Ulug‘bek Ishanxo‘jaev ham ishtirok etdilar.
Uchrashuv avvalida rektor Sodiq Safoyev Italiya delegatsiyasi a’zolariga JIDU faoliyati, uning akademik yutuqlari hamda xalqaro hamkorlikdagi ustuvor yo‘nalishlari haqida qisqacha ma’lumot berdi. Shuningdek, u so‘nggi yillarda Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo mintaqasi o‘rtasidagi aloqalar tobora mustahkamlanib borayotganini alohida e’tirof etib, Samarqand shahrida o‘tgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammitining tarixiy ahamiyatini ta’kidladi.
O‘z navbatida, janob Paolo Alli Markaziy Osiyo, xususan, O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi, ayniqsa Italiya o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari jadal rivojlanayotganiga e’tibor qaratdi. Shu o‘rinda, mehmon Yevropa Ittifoqi parlamenti a’zosi sifatida faoliyat yuritgan yillarida Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha xalqaro masalalar uchun mas’ul vakil bo‘lgani hamda O‘zbekiston bilan aloqalarni mustahkamlashda bo‘lgan vazifalari yuzasidan so‘z yuritdi.
Italiya elchisi Andrea De Felip esa ikki davlat o‘rtasidagi “yumshoq kuch” diplomatiyasini mustahkamlash, universitetlar o‘rtasida akademik almashinuv va ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, ikki tomonlama aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish zarurligi haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli, barqaror va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga, shuningdek, bu borada tegishli hamkorlik hujjatini imzolashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

Representatives of the Embassy of Italy and the Chamber of Deputies visited UWED
On October 11 of this year, the representative of the Chamber of Deputies of Italy, politician Paolo Alli and the Charge d'Affaires of Italy in Uzbekistan Andrea De Felipe visited the University of World Economy and Diplomacy.
During the visit, the guests met with the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED Sodyq Safoev. The negotiations were also attended by the First Vice-Rector for Academic Affairs of the University Akram Umarov and the head of the Center for American Studies of the Institute for Advanced International Studies at the University Ulugbek Ishankhodjaev.
At the beginning of the meeting, Rector S. Safoev briefly informed the members of the Italian delegation about the activities of UWED, its academic achievements and priority areas of international cooperation. He also highlighted the strengthening of ties between the European Union and the Central Asian region in recent years and stressed the historical significance of the first Central Asia-European Union Summit held in Samarkand.
In turn, Mr. Paolo Alli drew attention to the dynamic development of cooperation between Central Asia, in particular, Uzbekistan and the European Union, especially Italy. At the same time, the guest spoke about his activities as a member of the European Parliament, when he was the responsible representative for international affairs of the Central Asian region, as well as about the tasks of strengthening ties with Uzbekistan.
Italian Ambassador Andrea De Felipe expressed his opinion on the need to strengthen soft power diplomacy between the two countries, develop academic exchanges and scientific cooperation between universities, as well as bring bilateral relations to a new level.
Following the meeting, the parties expressed their readiness to develop mutually beneficial, sustainable and long-term cooperation, as well as to sign an appropriate document on cooperation.