JIDUga Italiya elchixonasi va Deputatlar palatasi vakillari tashrif buyurishdi
Joriy yilning 11-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Italiyaning deputatlar palatasi vakili, siyosatchi Paolo Alli va Italiyaning O‘zbekistondagi muvaqqat ishlar vakili Andrea De Felip tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida mehmonlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev bilan uchrashuv o‘tkazdilar. Muzokaralarda universitetning Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektori Akram Umarov va universitet qoshidagi Istiqbolli xalqaro tadqiqotlar instituti Amerika tadqiqotlari markazi rahbari Ulug‘bek Ishanxo‘jaev ham ishtirok etdilar.
Uchrashuv avvalida rektor Sodiq Safoyev Italiya delegatsiyasi a’zolariga JIDU faoliyati, uning akademik yutuqlari hamda xalqaro hamkorlikdagi ustuvor yo‘nalishlari haqida qisqacha ma’lumot berdi. Shuningdek, u so‘nggi yillarda Yevropa Ittifoqi va Markaziy Osiyo mintaqasi o‘rtasidagi aloqalar tobora mustahkamlanib borayotganini alohida e’tirof etib, Samarqand shahrida o‘tgan “Markaziy Osiyo – Yevropa Ittifoqi” birinchi sammitining tarixiy ahamiyatini ta’kidladi.
O‘z navbatida, janob Paolo Alli Markaziy Osiyo, xususan, O‘zbekiston bilan Yevropa Ittifoqi, ayniqsa Italiya o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari jadal rivojlanayotganiga e’tibor qaratdi. Shu o‘rinda, mehmon Yevropa Ittifoqi parlamenti a’zosi sifatida faoliyat yuritgan yillarida Markaziy Osiyo mintaqasi bo‘yicha xalqaro masalalar uchun mas’ul vakil bo‘lgani hamda O‘zbekiston bilan aloqalarni mustahkamlashda bo‘lgan vazifalari yuzasidan so‘z yuritdi.
Italiya elchisi Andrea De Felip esa ikki davlat o‘rtasidagi “yumshoq kuch” diplomatiyasini mustahkamlash, universitetlar o‘rtasida akademik almashinuv va ilmiy hamkorlikni rivojlantirish, shuningdek, ikki tomonlama aloqalarni yangi bosqichga olib chiqish zarurligi haqida o‘z fikrlarini bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro manfaatli, barqaror va uzoq muddatli hamkorlikni rivojlantirishga, shuningdek, bu borada tegishli hamkorlik hujjatini imzolashga tayyor ekanliklarini bildirdilar.

УМЭД посетили представители Посольства Италии и Палаты депутатов
11 октября текущего года Университет мировой экономики и дипломатии посетили представитель Палаты депутатов Италии, политик Паоло Алли и временный поверенный в делах Италии в Узбекистане Андреа Де Фелип.
В рамках визита гости провели встречу с Первым заместителем Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректором УМЭД Содыком Сафоевым. В переговорах также приняли участие Первый проректор по академическим делам университета Акрам Умаров и руководитель Центра американских исследований Института перспективных международных исследований при университете Улугбек Ишанходжаев.
В начале встречи ректор С.Сафоев кратко проинформировал членов итальянской делегации о деятельности УМЭД, его академических достижениях и приоритетных направлениях международного сотрудничества. Он также особо отметил укрепление связей между Европейским Союзом и регионом Центральной Азии в последние годы и подчеркнул историческое значение первого саммита «Центральная Азия - Европейский Союз», прошедшего в Самарканде.
В свою очередь, господин Паоло Алли обратил внимание на динамичное развитие сотрудничества между Центральной Азией, в частности, Узбекистаном и Европейским Союзом, особенно Италией. При этом гость рассказал о своей деятельности в качестве члена Европарламента, когда он был ответственным представителем по международным вопросам Центральноазиатского региона, а также о задачах по укреплению связей с Узбекистаном.
Посол Италии Андреа Де Фелип высказал свое мнение о необходимости укрепления дипломатии «мягкой силы» между двумя странами, развития академических обменов и научного сотрудничества между университетами, а также вывода двусторонних отношений на новый уровень.
По итогам встречи стороны выразили готовность развивать взаимовыгодное, устойчивое и долгосрочное сотрудничество, а также подписать соответствующий документ о сотрудничестве.