JIDU Yuridik klinikada fuqarolik da’vosi bo‘yicha o‘quv namunaviy sud jarayoni bo‘lib o‘tdi
16-may kuni Yuridik klinikada JIDU Xalqaro huquq yo‘nalishi 2-bosqich talabalari tomonidan tashkil etilgan fuqarolik da’vosi bo‘yicha o‘quv namunaviy sud jarayoni bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Toshkent shahar Mirzo-Ulug‘bek tumanlararo fuqarolik ishlari bo‘yicha sudining amaldagi sudyasi - Alisher Komarov raislik qiluvchi sudya sifatida ishtirok etdi.
Namuna sud jarayonida talabalar da’vogar va javobgar rollarida ishtirok etib, da’vo arizalari, e’tirozlar va dalillarni taqdim etdilar hamda sud muzokaralarida qatnashdilar. Ish fuqarolik va delikt huquqi normalari asosida, taraflarning tengligi va tortishuv prinsiplari hamda amaldagi sud amaliyoti hisobga olingan holda ko‘rib chiqildi.
Ushbu tadbir talabalarining amaliy yuridik ko‘nikmalarini rivojlantirish, huquqiy fikrlashni shakllantirish va fuqarolik protsessi bo‘yicha bilimlarini chuqurlashtirishga qaratilgan.

В Юридической клинике УМЭД состоялось проведение учебного модельного судебного процесса по гражданскому иску
16 мая в Юридической клинике УМЭД состоялось проведение учебного модельного судебного процесса по гражданскому иску, организованного студентами 2 курса направления «Международное право».
В мероприятии принял участие действующий судья Мирзо-Улугбекского межрайонного суда по гражданским делам г. Ташкента - Алишер Комаров, выступивший в качестве председательствующего судьи.
В рамках модельного процесса студенты выступили в процессуальных ролях истца и ответчика, представили исковые заявления, возражения и доказательства, а также участвовали в судебных прениях. Рассмотрение дела осуществлялось с применением норм современного гражданского и деликтного права, с учетом принципов состязательности сторон, равноправия участников процесса и судебной практики.
Проведение данного мероприятия направлено на развитие у студентов практических юридических навыков, формирование профессионального правового мышления и углубление знаний в области гражданского судопроизводства.