JIDUda sud haqiqatini o‘rnatishning amaliy muammolari muhokama qilindi
Joriy yilning 15-dekabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquq va ommaviy huquq fanlari” kafedrasi katta o‘qituvchisi D.Soliyev tashabbusi bilan “Xalqaro huquq” fakulteti 3-bosqich talabalari uchun “Birinchi instansiya sudi tomonidan haqiqatni aniqlash jarayonida yuzaga keluvchi amaliy muammolar” mavzusida mahorat darsi tashkil etildi.
Tadbirda mutaxassis sifatida Jinoyat ishlari bo‘yicha Uchtepa tuman sudi tergov sudyasi Sodiqov Xurshid Abdisamad o‘g‘li bugungi kunda sud-huquq tizimini isloh qilish jarayonida birinchi instansiya sudlari faoliyatida haqiqatni aniqlash masalasi dolzarbligi yuzasidan nutq so‘zladi.
Uchrashuv davomida mutaxassis tomonidan talabalarga bilan birinchi instansiya sudi tomonidan haqiqatni aniqlash jarayonida yuzaga kelayotgan amaliy muammolar, ularning kelib chiqish sabablari hamda mavjud huquqiy mexanizmlarning samaradorligi yuzasidan tushuntirishlar berib o‘tildi. Xususan, dalillarni to‘plash va baholashdagi qiyinchiliklar, sudning faol ishtiroki chegaralari, taraflarning protsessual faolligi, shuningdek, sud tomonidan tashabbus ko‘rsatish masalasidagi yondashuvlar muhokama markazida bo‘ldi. Shuningdek, protsessual qonunchilikda haqiqatni aniqlash prinsipining mazmuni, sudning tashabbuskorligi va betarafligi o‘rtasidagi muvozanat, dalillarni baholashda asoslantirish majburiyatining ahamiyati alohida qayd etildi.
Mutaxassis bilan bevosita muloqotda talabalar sudning haqiqatni aniqlashdagi roli, dalillarni yetarli darajada tekshirish, tegishli protsessual qarorlar qabul qilish, fuqarolar va tadbirkorlik faoliyati subyektlarining sudga bo‘lgan ishonchini oshirish zaruriyati yuzasidan savol berishdi. Ushbu mahorat darsida birinchi instansiya sudlarida haqiqatni aniqlash mexanizmlarini kuchaytirish sud adolatini ta’minlashning muhim sharti ekanini ta’kidlandi.
Mutaxassis tomonidan sud bilan oliy ta’lim tashkiloti o‘rtasida mazkur ko‘rinishdagi hamkorlik ta’lim sifatiga ijobiy ta’sir qilib, talabalarda amaliy va kasbiy ko‘nikmalarni rivojlantirishda muhim ahamiyat kasb etishi ta’kidlandi.

В УМЭД обсудили практические проблемы установления судебной истины
15 декабря текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии по инициативе старшего преподавателя кафедры «Международное право и публичное право» Д. Солиева для студентов 3-курса факультета «Международное право» был организован мастер-класс на тему «Практические проблемы, возникающие в процессе установления истины судом первой инстанции».
В качестве приглашённого специалиста в мероприятии принял участие следственный судья Учтепинского районного суда по уголовным делам Содиков Хуршид Абдисамад угли, который выступил с докладом о актуальности вопроса установления истины в деятельности судов первой инстанции в условиях проводимых реформ судебно-правовой системы.
В ходе встречи специалист дал студентам разъяснения по вопросам практических проблем, возникающих в процессе установления истины судом первой инстанции, причинам их возникновения, а также эффективности действующих правовых механизмов. В частности, в центре обсуждения находились сложности, связанные со сбором и оценкой доказательств, пределы активного участия суда, процессуальная активность сторон, а также подходы к проявлению инициативы со стороны суда.
Кроме того, было особо отмечено значение принципа установления истины в процессуальном законодательстве, необходимость соблюдения баланса между инициативностью и беспристрастностью суда, а также важность обязанности мотивированного обоснования при оценке доказательств.
В ходе непосредственного диалога со специалистом студенты задали вопросы, касающиеся роли суда в установлении истины, необходимости всесторонней проверки доказательств, принятия соответствующих процессуальных решений, а также повышения доверия граждан и субъектов предпринимательской деятельности к судебной системе. В рамках мастер-класса было подчеркнуто, что усиление механизмов установления истины в судах первой инстанции является важнейшим условием обеспечения судебной справедливости.
Также было отмечено, что подобное сотрудничество между судами и организациями высшего образования оказывает положительное влияние на качество образования и играет важную роль в формировании у студентов практических и профессиональных навыков.