JIDUda Barqaror rivojlanish maqsadlari bo‘yicha davra suhbati bo‘lib o‘tdi
2026-yil 13-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida 1-kurs talabalari uchun Barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) bo‘yicha davra suhbati bo‘lib o‘tdi. Siyosatshunoslik kafedrasi professor-o‘qituvchilari M. Abduraxmanovа, X. Maratovа va M. Alijonov ishtirokida o‘tkazilgan tadbir yoshlarning zamonaviy global muammolar va barqaror rivojlanishga erishishda har bir shaxsning roli haqida xabardorligini oshirishga qaratilgan.
Davra suhbati davomida Siyosatshunoslik kafedrasi professor-o‘qituvchilari talabalarni Birlashgan Millatlar Tashkiloti tomonidan qabul qilingan Barqaror rivojlanish maqsadlarining asosiy yo‘nalishlari bilan tanishtirdilar va ekologiya, ijtimoiy adolat, sifatli ta'lim va xalqaro hamkorlikning dolzarb masalalarini muhokama qildilar.
BRMlarni amalga oshirishda, fuqarolik mas'uliyatini rivojlantirishda va talabalar o‘rtasida faol turmush tarzini shakllantirishda yoshlarning roliga alohida e'tibor qaratildi. ‘
Tadbir davomida ishtirokchilar fikr almashdilar, savollar berishdi va barqaror kelajakka erishish yo‘llari bo‘yicha muhokamada ishtirok etishdi. Bunday tadbirlar talabalarning dunyoqarashini kengaytirishga, analitik fikrlashni rivojlantirishga va zamonaviy xalqaro va ijtimoiy-siyosiy jarayonlarga qiziqishni oshirishga yordam beradi.

В УМЭД состоялся круглый стол, посвящённый Целям устойчивого развития
13 мая 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся круглый стол по Целям устойчивого развития (ЦУР) для студентов первого курса. Мероприятие, в котором приняли участие профессора и преподаватели кафедры политологии М. Абдурахмоновой, Х. Маратовой и М. Алиджонова, было направлено на повышение осведомленности молодежи о современных глобальных проблемах и роли каждого человека в достижении устойчивого развития.
В ходе круглого стола студенты были ознакомлены с основными направлениями Целей устойчивого развития, принятых Организацией Объединенных Наций, и обсудили актуальные вопросы экологии, социальной справедливости, качественного образования и международного сотрудничества.
Особое внимание было уделено роли молодежи в реализации ЦУР, развитию гражданской ответственности и формированию активного образа жизни среди студентов.
В ходе мероприятия участники обменялись мнениями, задавали вопросы и участвовали в дискуссиях о путях достижения устойчивого будущего. Подобные мероприятия помогают расширить кругозор студентов, развить аналитическое мышление и повысить интерес к современным международным и социально-политическим процессам.