JIDUda “Zamonaviy xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti va O‘zbekiston manfaatlari” maxsus kursi yakunlandi
Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Contemporary International Affairs, World Economy and Uzbekistan’s Affairs” nomli maxsus kurs yakunlandi. Mazkur kurs zamonaviy xalqaro munosabatlar, jahon iqtisodiyoti, diplomatiya hamda O‘zbekistonning xalqaro siyosiy va iqtisodiy jarayonlardagi o‘rnini chuqur o‘rganishga qaratildi.
Maxsus kursning yakuniy tadbirini Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev ochib berdi. Tadbirda universitet prorektorlari, fakultet dekanlari, professor-o‘qituvchilar hamda kurs ishtirokchilari qatnashdi.
Kurs davomida talabalar xalqaro siyosiy jarayonlar, global iqtisodiy tendensiyalar, zamonaviy diplomatiya, O‘zbekistonning tashqi siyosati va milliy manfaatlarini ilgari surish masalalari bo‘yicha nazariy hamda amaliy bilimlarga ega bo‘ldilar. Mashg‘ulotlar davomida dolzarb xalqaro voqealar tahlil qilinib, talabalar tomonidan turli mavzularda taqdimotlar va tahliliy ishlar tayyorlandi.
Yakuniy tadbirda kursni muvaffaqiyatli tamomlagan 36 nafar talabaga sertifikatlar topshirildi. Shuningdek, talabalarning ilmiy salohiyati, tahliliy fikrlashi va yetakchilik ko‘nikmalarini yanada rivojlantirish maqsadida ularga kitoblar taqdim etildi.
Tadbir davomida talabalar kurs haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashdilar. Ular ushbu maxsus kurs zamonaviy xalqaro jarayonlarni chuqurroq anglash, tahliliy fikrlash, ochiq muloqot yuritish hamda diplomatik yondashuvni shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etganini ta’kidladilar.

В УМЭД завершился специальный курс «Современные международные отношения, мировая экономика и интересы Узбекистана»
В Университете мировой экономики и дипломатии завершился специальный курс под названием «Contemporary International Affairs, World Economy and Uzbekistan’s Affairs». Данный курс был направлен на углубленное изучение современных международных отношений, мировой экономики, дипломатии, а также роли Узбекистана в международных политических и экономических процессах.
Итоговое мероприятие специального курса открыл Первый заместитель председателя Сената Олий Мажлис, ректор УМЭД С. Сафоев. На мероприятии присутствовали проректоры университета, деканы факультетов, профессорско-преподавательский состав и участники курса.
В ходе курса студенты получили теоретические и практические знания по вопросам международных политических процессов, глобальных экономических тенденций, современной дипломатии, а также продвижения внешней политики и национальных интересов Узбекистана. На занятиях были проанализированы актуальные международные события, а студенты подготовили презентации и аналитические работы по различным темам.
На итоговом мероприятии 36 студентам, успешно окончившим курс, были вручены сертификаты. Кроме того, в целях дальнейшего развития их научного потенциала, аналитического мышления и лидерских навыков студентам были подарены книги.
В ходе мероприятия студенты поделились своими впечатлениями о курсе. Они подчеркнули, что данный специальный курс сыграл важную роль в более глубоком понимании современных международных процессов, развитии аналитического мышления, ведении открытого диалога и формировании дипломатического подхода.