JIDUda bo‘lajak talaba-qizlar uchun tanishtiruv tadbiri tashkil etildi
Joriy yilning 08-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida an’anaviy “Ochiq eshiklar kuni” doirasida xotin-qizlarning oliy ta’limdagi ishtirokini kengaytirish, ularning xalqaro munosabatlar, diplomatiya, iqtisodiyot, siyosatshunoslik va huquq sohalariga bo‘lgan qiziqishini oshirish maqsadida targ’ibot ishlari olib borildi .
Tadbirda Toshkent shahri, Toshkent viloyati hamda respublikaning boshqa hududlaridan kelgan 60 dan ortiq umumta’lim maktablarida, shuningdek, 17 ta akademik litseyda tahsil oluvchi xotin-qizlar, shuningdek, ularning ota-onalari va ta’lim muassasalari vakillari ishtirok etishdi.
Tadbir davomida universitet faoliyati, uning tuzilishi, shartlari, o'quv rejasi, erishilgan yutuqlar va istiqbolli rejalar haqida ma'lumot berildi. Fakultet dekanlari ta'lim dasturlari, o'qitish xususiyatlari va bitiruvchilarni ish bilan ta'minlash istiqbollari haqida gapirib berishdi. Shuningdek, ular bo'lajak talaba qizlarni qiziqtirgan barcha savollarga javob berishdi.
Tadbir davomida ishtirokchilarga JIDUda yaratilgan zamonaviy ta’lim muhiti, xalqaro almashinuv dasturlari, grant va stipendiya imkoniyatlari, xorijiy tillarni o‘rganish bo‘yicha sharoitlar hamda xotin-qizlar uchun yaratilgan qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari haqida batafsil ma’lumot berildi.
Tadbir yosh xotin-qizlarning JIDUda ta’lim olish imkoniyatlari haqidagi xabardorligini oshirish, ularning xalqaro munosabatlar, diplomatiya, jahon iqtisodiyoti, huquq va siyosiy fanlar yo‘nalishlariga bo‘lgan qiziqishini kuchaytirish, liderlik salohiyatini rivojlantirish hamda universitetning respublika maktablari, akademik litseylar, kollejlar, davlat va jamoat tashkilotlari bilan xotin-qizlarni qo‘llab-quvvatlash borasidagi hamkorligini yanada mustahkamlashga xizmat qildi. Mazkur tashabbus xotin-qizlarning oliy ta’limga qamrovini oshirish, gender tenglik tamoyillarini qo‘llab-quvvatlash hamda yosh ayollarning liderlik salohiyatini rivojlantirishga xizmat qiladi.

On May 8, as part of its traditional “Open doors”, the University of World Economy and Diplomacy (UWED) held career guidance events aimed at expanding girls' participation in higher education and increasing their interest in international relations, diplomacy, economics, political science, and law.
The event was attended by young women from more than 60 secondary schools and 17 academic lyceums in the city of Tashkent, the Tashkent region, and other regions of the republic, along with their parents and representatives from their educational institutions.
During the event, information was presented on the university's activities, structure, admission requirements, curriculum, achievements, and future plans. Faculty deans discussed the educational programs, unique aspects of studying at UWED, and employment prospects for graduates. They also answered all questions from the prospective students.
Participants were provided with detailed information about the modern educational environment at UWED, international exchange programs, opportunities for grants and scholarships, conditions for foreign language study, and the support systems available for female students.
The event helped raise awareness among young women about the educational opportunities at UWED, strengthening their interest in the fields of international relations, diplomacy, world economics, law, and political science. It also fostered their leadership potential and further strengthened the university's cooperation with schools, academic lyceums, colleges, and public and state organizations throughout the republic in supporting young women. This initiative serves to expand women's enrollment in higher education, uphold the principles of gender equality, and develop the leadership potential of young women.