Xalqaro xususiy huquqda oila munosabatlari bo‘yicha mahorat darsi
Joriy yilning 6-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro huquq” fakultetining 3-bosqich talabalari uchun “Xalqaro xususiy huquqda oila munosabatlari” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Mahorat darsi “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy-huquqiy fanlar” kafedrasi mudiri Masadikov Sherzodbek hamda ushbu kafedra professori Imamova Dilfuza tomonidan tashkil etildi.
Mahorat darsini o‘tkazish uchun xalqaro xususiy huquqda oila munosabatlari sohasi mutaxassisi, yuridik fanlar doktori, Toshkent davlat yuridik universiteti “Xalqaro xususiy huquq” kafedrasi professori Rahmonqulova Nilufar Xo‘ji-Akbarovna taklif etildi.
Tadbir davomida Nilufar Rahmonqulova nikoh tuzish sohasida yuzaga keladigan kollizion masalalarni, xususan, nikohning shakli, tuzish tartibi va shartlariga nisbatan qo‘llaniladigan huquq masalalarini yoritib berdi. Shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi va xorijiy davlatlarda nikoh tuzish shartlari, O‘zbekiston Respublikasi Oila kodeksida mustahkamlangan chet el fuqarolari hamda fuqaroligi bo‘lmagan shaxslar ishtirokidagi oilaviy munosabatlarni tartibga soluvchi normalar, shuningdek, O‘zbekiston Respublikasi hududidan tashqarida tuzilgan nikohlarni tan olish masalalari haqida ma’lumot berildi. Alohida e’tibor er-xotinlar o‘rtasidagi munosabatlarni tartibga solishda yuzaga keladigan kollizion masalalarga, jumladan, er-xotinlarning shaxsiy va mulkiy munosabatlariga nisbatan qo‘llaniladigan huquq masalalariga qaratildi.
Talabalar muhokama etilgan mavzuga katta qiziqish bildirdilar, munozaralarda faol ishtirok etdilar, turli savollar berdilar va ularga batafsil hamda asoslantirilgan javoblar oldilar.
Mazkur mahorat darsining o‘tkazilishi Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasidagi 16-maqsad “Tinchliksevar va inklyuziv jamiyat qurishga ko‘maklashish, barcha uchun odil sudlovdan foydalanishni ta’minlash hamda barcha darajalarda samarali, hisobdor va inklyuziv institutlarni shakllantirish”, xususan, qonun ustuvorligini ta’minlash va barcha uchun odil sudlovga teng imkoniyat yaratishga qaratilgan 16.3-vazifani amalga oshirishga xizmat qiladi. Bundan tashqari, tadbir Barqaror rivojlanish maqsadlari doirasidagi 17-maqsad “Barqaror rivojlanish yo‘lida hamkorlik”, xususan, ilm-fan, texnologiyalar va innovatsiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlash hamda ulardan foydalanish imkoniyatlarini kengaytirishga qaratilgan 17.6-vazifani amalga oshirishga ham hissa qo‘shadi.
Mahorat darsi akademik muloqotni rivojlantirish, ilmiy aloqalarni mustahkamlash va xalqaro xususiy huquq sohasida ta’lim jarayonini takomillashtirishga munosib hissa bo‘ldi.

Master Class on Family Relations in Private International Law
On May 6 of the current year, a master class on the topic “Family Relations in Private International Law” was held at the University of World Economy and Diplomacy for third-year students of the Faculty of International Law. Masadikov Sherzodbek, Head of the Department of Civil Law and Private International Law Disciplines, and Professor Imamova Dilfuza of the same department organized the master class.
For the master class, Nilufar Khoji-Akbarovna Rakhmonkulova, Doctor of Legal Sciences and Professor of the Department of Private International Law at Tashkent State University of Law, was invited as a specialist in the field of family relations in private international law.
During the event, Nilufar Rakhmonkulova addressed conflict-of-law issues arising in the sphere of marriage, particularly issues concerning the law applicable to the form, procedure, and conditions of marriage. She also discussed the conditions for marriage in the Republic of Uzbekistan and foreign countries, the provisions of the Family Code of the Republic of Uzbekistan regulating family relations involving foreign citizens and stateless persons, as well as issues related to the recognition of marriages concluded outside the territory of the Republic of Uzbekistan. Special attention was paid to conflict-of-law issues arising in the regulation of relations between spouses, including the law applicable to personal and property relations of spouses.
The students demonstrated great interest in the topic under discussion, actively participated in the discussions, asked various questions, and received comprehensive and well-reasoned answers.
The organization of this master class directly contributes to the implementation of Sustainable Development Goal 16, “Promote peaceful and inclusive societies for sustainable development, provide access to justice for all and build effective, accountable and inclusive institutions at all levels,” particularly Target 16.3, aimed at promoting the rule of law and ensuring equal access to justice for all. In addition, the event contributes to the implementation of Sustainable Development Goal 17 “Partnerships for the Goals,” particularly Target 17.6, which focuses on enhancing international cooperation in science, technology, and innovation and expanding access to them through the development of international academic cooperation and knowledge exchange in the field of private international law.
The master class became a significant contribution to the development of academic dialogue, the strengthening of scientific cooperation, and the improvement of the educational process in the field of private international law.