Xalqaro transport huquqi bo‘yicha master-klass
Joriy yilning 29-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “Xalqaro biznes huquqi” yo‘nalishi magistrantlari uchun “Xalqaro transport huquqi” fani doirasida “O‘zbekiston transport tizimi va xorijiy tajriba” mavzusida master-klass tashkil etildi.
Master-klass “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy-huquqiy fanlar” kafedrasi mudiri Masadikov Sherzodbek, kafedra professori Imamova Dilfuza hamda mazkur kafedra stajyor-o‘qituvchisi Sa’dullayeva Rushana tomonidan tashkil etildi.
Master-klassni o‘tkazish uchun Toshkent shahar hokimining transport va yo‘l infratuzilmasi masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Abdurahmon Baxtiyev taklif etildi.
Tadbir davomida Abdurahmon Baxtiyev yo‘l harakatini tashkil etish masalalarini yoritib berdi, Yo‘l harakatini tashkil etish markazi (YHTTM) faoliyati bilan tanishtirdi, shuningdek, poytaxtda ilg‘or xorijiy tajribani joriy etish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlar haqida ma’lumot berdi. Xususan, transport harakatini tartibga solish bo‘yicha ishlab chiqilgan master-reja, tirbandliklar va yo‘l-transport hodisalarini kamaytirish choralari, mobil servislarni rivojlantirish, sun’iy intellekt texnologiyalarini joriy etish hamda BRT-koridorlarini qurish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.
Magistrantlar muhokama etilgan mavzuga katta qiziqish bildirdilar, munozaralarda faol ishtirok etdilar, turli savollar berdilar hamda ularga batafsil va asoslantirilgan javoblar oldilar.
Mazkur mahorat darsining o‘tkazilishi BMTning 17-sonli “Barqaror rivojlanish yo‘lida hamkorlik” Barqaror rivojlanish maqsadini, xususan, ilm-fan, texnologiyalar va innovatsiyalar sohasida xalqaro hamkorlikni mustahkamlashni nazarda tutuvchi 17.6-bandni amalga oshirishga xizmat qiladi.
Mahorat darsi akademik muloqotni rivojlantirish, nazariya va amaliyot o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash, shuningdek, ta’lim jarayonini takomillashtirishga munosib hissa qo‘shdi.

Master Class on International Transport Law
On April 29 of the current year, a master class entitled “Transport System of Uzbekistan and Foreign Experience” was held at the University of World Economy and Diplomacy for master’s students majoring in “International Business Law” within the framework of the course “International Transport Law”.
The master class was organized by Masadikov Sherzodbek, Head of the Department of Civil Law and Private International Law Disciplines, Professor Imamova Dilfuza, and trainee teacher of the same department, Sa’dullayeva Rushana.
Abdurahmon Bakhtiyev, Deputy Hokim of Tashkent City for Transport and Road Infrastructure, was invited as a guest speaker for the master class.
During the event, Abdurahmon Bakhtiyev highlighted issues related to traffic management, introduced the activities of the Traffic Management Center, and spoke about the implementation of advanced foreign practices in the capital city. Particular attention was paid to the developed master plan for traffic regulation, measures aimed at reducing traffic congestion and road accidents, the development of mobile services, the introduction of artificial intelligence technologies, as well as the construction of BRT corridors.
The master’s students demonstrated strong interest in the topic under discussion, actively participated in the discussions, asked various questions, and received comprehensive and well-reasoned answers.
The organization of this master class directly contributes to the implementation of the UN Sustainable Development Goal No. 17 “Partnerships for the Goals,” particularly target 17.6, which focuses on strengthening international cooperation in science, technology, and innovation.
The master class became a significant contribution to the development of academic dialogue, strengthening cooperation between theory and practice, and improving the educational process.