Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yangi o‘quv yili boshlandi
Joriy yilning 3-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yangi o‘quv yilining boshlanishi va birinchi kurs talabalarini qabul qilishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. Tadbir “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun” vatanparvarlik shiori ostida o‘tkazildi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ochib berdi. U professor-o‘qituvchilar tarkibini, talabalarni, ayniqsa birinchi kurs talabalarini va butun oliy o‘quv yurti jamoasini ushbu muhim voqea bilan samimiy qutladi.
S.Safoyev o‘z nutqida Yangi O‘zbekistonda yoshlar ta’lim-tarbiyasiga eng yuqori davlat darajasida ustuvor e’tibor qaratilayotganini alohida ta’kidladi. U mamlakatda oliy ta’lim muassasalari soni ortib borayotgani tobora ko‘proq iqtidorli yoshlarga sifatli oliy ma’lumot olish orzusini ro‘yobga chiqarish imkoniyatini yaratayotganini qayd etdi.
Rektor yangi qabul qilingan talabalarga faxr bilan murojaat qilib, ularni jiddiy tanlovdan o‘tgan eng sara yoshlar deb atadi. Sodiq Safoyev barcha talabalarga o‘qishda muvaffaqiyatlar, bilimga bo‘lgan cheksiz intilish, qo‘yilgan barcha maqsadlarga erishish va xalqaro maydonda “Alma Mater”ni munosib tarzda namoyon etishni tiladi.
Marosimning eng yorqin va ta’sirli lahzalaridan biri talabalarning o‘z chiqishlari bo‘ldi. Universitetga eng yuqori ball bilan kirgan yangi talabalar mamlakatimizning eng nufuzli oliy o‘quv yurtlaridan biri talabalari safiga qo‘shilganidan olgan dastlabki taassurotlari, hayajonlari va quvonchlari bilan o‘rtoqlashdilar.
Umid va intilishlarga to‘la bayramning tantanali muhiti ramziy ravishda Vatanga muhabbat haqidagi qo‘shiq ijrosi bilan yakunlandi. Bu esa Vatanga xizmat qilish g‘oyasi ostida o‘tkazilgan tadbirning uyg‘un yakuni bo‘ldi.

3 сентября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась торжественная церемония, посвященная началу нового учебного года и приему первокурсников. Мероприятие прошло под патриотическим лозунгом «Ватан учун, миллат учун, халқ учун».
Собрание открыл первый заместитель председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содык Сафоев. Он тепло поздравил профессорско-преподавательский состав, студентов, в особенности первокурсников, и весь коллектив вуза с этим знаменательным событием.
В своей речи С.Сафоев особо подчеркнул, что в новом Узбекистане образованию и воспитанию молодежи уделяется первостепенное внимание на самом высоком государственном уровне. Он отметил, что растущее количество высших учебных заведений в стране открывает перед все большим числом талантливых молодых людей возможность реализовать свою мечту о получении качественного высшего образования. Ректор с гордостью обратился к новоиспеченным студентам, назвав их лучшими из лучших, прошедшими серьезный конкурсный отбор.
Ярким и трогательным моментом церемонии стали выступления самих студентов. Новички, поступившие в университет с самыми высокими баллами, поделились своими первыми впечатлениями, волнением и радостью от вступления в ряды студентов одного из самых престижных вузов страны.
Торжественная атмосфера праздника, наполненная надеждами и ожиданиями, завершилась символично — исполнением песни о любви к Родине, что стало гармоничным финалом мероприятия, прошедшего под девизом служения Отечеству.