Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yangi o‘quv yili boshlandi
Joriy yilning 3-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida yangi o‘quv yilining boshlanishi va birinchi kurs talabalarini qabul qilishga bag‘ishlangan tantanali marosim bo‘lib o‘tdi. Tadbir “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun” vatanparvarlik shiori ostida o‘tkazildi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev ochib berdi. U professor-o‘qituvchilar tarkibini, talabalarni, ayniqsa birinchi kurs talabalarini va butun oliy o‘quv yurti jamoasini ushbu muhim voqea bilan samimiy qutladi.
S.Safoyev o‘z nutqida Yangi O‘zbekistonda yoshlar ta’lim-tarbiyasiga eng yuqori davlat darajasida ustuvor e’tibor qaratilayotganini alohida ta’kidladi. U mamlakatda oliy ta’lim muassasalari soni ortib borayotgani tobora ko‘proq iqtidorli yoshlarga sifatli oliy ma’lumot olish orzusini ro‘yobga chiqarish imkoniyatini yaratayotganini qayd etdi.
Rektor yangi qabul qilingan talabalarga faxr bilan murojaat qilib, ularni jiddiy tanlovdan o‘tgan eng sara yoshlar deb atadi. Sodiq Safoyev barcha talabalarga o‘qishda muvaffaqiyatlar, bilimga bo‘lgan cheksiz intilish, qo‘yilgan barcha maqsadlarga erishish va xalqaro maydonda “Alma Mater”ni munosib tarzda namoyon etishni tiladi.
Marosimning eng yorqin va ta’sirli lahzalaridan biri talabalarning o‘z chiqishlari bo‘ldi. Universitetga eng yuqori ball bilan kirgan yangi talabalar mamlakatimizning eng nufuzli oliy o‘quv yurtlaridan biri talabalari safiga qo‘shilganidan olgan dastlabki taassurotlari, hayajonlari va quvonchlari bilan o‘rtoqlashdilar.
Umid va intilishlarga to‘la bayramning tantanali muhiti ramziy ravishda Vatanga muhabbat haqidagi qo‘shiq ijrosi bilan yakunlandi. Bu esa Vatanga xizmat qilish g‘oyasi ostida o‘tkazilgan tadbirning uyg‘un yakuni bo‘ldi.

A new academic year has begun at the University of World Economy and Diplomacy
On September 3, 2025, a solemn ceremony was held at the University of World Economy and Diplomacy (UWED) dedicated to the beginning of the new academic year and the admission of first-year students. The event was held under the patriotic slogan “Vatan uchun, millat uchun, xalq uchun”.
The meeting was opened by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of the UWED Sodyq Safoev. He warmly congratulated the teaching staff, students, especially first-year students, and the entire staff of the university on this significant event.
In his speech, S. Safoev emphasized that in the new Uzbekistan, education and upbringing of young people is given priority at the highest state level. He noted that the growing number of higher education institutions in the country opens up an opportunity for an increasing number of talented young people to realize their dream of obtaining a quality higher education. The rector proudly addressed the newly minted students, calling them the best of the best, who had passed a serious competitive selection.
A bright and touching moment of the ceremony was the performances of the students themselves. Newcomers who entered the university with the highest scores shared their first impressions, excitement and joy of joining the ranks of students of one of the most prestigious universities in the country.
The solemn atmosphere of the holiday, filled with hopes and expectations, ended symbolically - with the performance of a song about love for the Motherland, which became a harmonious finale of the event, which was held under the motto of service to the Fatherland.