JIDUda ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish masalalariga bag‘ishlangan tadbir o‘tkazildi
Joriy yilning 11-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining “Ayollar va bolalar huquqlarini himoyasini kuchaytirish hamda ularga nisbatan tazyiq va zo‘ravonlik holatlarining oldini olish bo‘yicha qo‘shimcha tashkiliy-huquqiy chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 33-son Farmoni mazmun-mohiyatiga bag‘ishlangan targ‘ibot-tashviqot tadbiri bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir JIDU Xotin-qizlar maslahat kengashi raisi, professor E. Sultanova boshchiligida tashkil etilib, unda Mirzo Ulug‘bek tumani hokimi o‘rinbosari, Oila va xotin-qizlar bo‘limi boshlig‘i Sh. Shakirova, Mirzo Ulug‘bek tumani IIO FMB XPB XKMB katta inspektorlari hamda “Xalqaro munosabatlar” fakulteti koordinatori ishtirok etdi.
Tadbirni professor E. Sultanova kirish so‘zi bilan ochib berib, bugungi kunda ayollar va bolalar huquqlarini himoya qilish, ularning manfaatlarini ta’minlash, oilalarda sog‘lom ijtimoiy-ma’naviy muhitni shakllantirish davlat siyosatining ustuvor yo‘nalishlaridan biri ekanligini alohida ta’kidladi. Shuningdek, tadbir mehmonlari va mutaxassislar talabalarga tanishtirildi.
Tadbir davomida Mirzo Ulug‘bek tumani hokimi o‘rinbosari Sh. Shakirova Prezident Farmonining mazmun-mohiyati, unda belgilangan ustuvor vazifalar hamda ayollar va bolalarni har qanday zo‘ravonlik va tazyiqlardan himoya qilish borasida amalga oshirilayotgan islohotlar haqida batafsil ma’lumot berdi. U o‘z nutqida xotin-qizlarning jamiyatdagi faolligini oshirish, ularning huquqiy savodxonligini mustahkamlash hamda oilalarda sog‘lom muhitni qaror toptirish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tdi.
Shuningdek, tadbirda huquqiy masalalar yuzasidan F. Jumaniyazova tomonidan talabalarga amaldagi qonunchilikdagi yangiliklar, tazyiq va zo‘ravonlik holatlarida murojaat qilish tartiblari, himoya orderi berish mexanizmlari hamda fuqarolarning huquq va majburiyatlari haqida batafsil tushuntirishlar berildi.
Tadbir davomida talabalar o‘zlarini qiziqtirgan savollarga mutaxassislar tomonidan atroflicha javob oldilar. Ochiq muloqot shaklida o‘tgan uchrashuv yoshlarning huquqiy bilimlarini oshirish, ularda zo‘ravonlikka nisbatan murosasiz munosabatni shakllantirish hamda gender tenglik tamoyillarini keng targ‘ib qilishda muhim ahamiyat kasb etdi.

В УМЭД состоялось мероприятие, посвящённое вопросам защиты прав женщин и детей
11 мая текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялось информационно-просветительское мероприятие, посвящённое содержанию и значению Указа Президента Республики Узбекистан №33 «О дополнительных организационно-правовых мерах по усилению защиты прав женщин и детей, а также предотвращению случаев притеснения и насилия в отношении них».
Мероприятие было организовано под руководством председателя Консультативного совета по вопросам женщин УМЭД, профессора Э. Султановой. В нём приняли участие заместитель хокима Мирзо-Улугбекского района, начальник отдела по делам семьи и женщин Ш. Шакирова, старшие инспекторы УКМБ ООП УВД Мирзо-Улугбекского района, а также координатор факультета «Международные отношения».
Открывая мероприятие, профессор Э. Султанова подчеркнула, что защита прав женщин и детей, обеспечение их интересов, а также формирование здоровой социально-нравственной атмосферы в семьях являются одними из приоритетных направлений государственной политики. Также участникам были представлены приглашённые гости и специалисты.
В ходе мероприятия заместитель хокима Мирзо-Улугбекского района Ш. Шакирова подробно ознакомила студентов с содержанием и значением Президентского указа, приоритетными задачами, обозначенными в документе, а также с проводимыми реформами по защите женщин и детей от любых форм насилия и притеснения. В своём выступлении она особо отметила вопросы повышения общественной активности женщин, укрепления их правовой грамотности и создания здоровой атмосферы в семьях.
Кроме того, по правовым вопросам Ф. Жуманиязова подробно разъяснила студентам нововведения в действующем законодательстве, порядок обращения в случаях притеснения и насилия, механизмы выдачи охранного ордера, а также права и обязанности граждан.
В ходе мероприятия студенты получили подробные ответы специалистов на интересующие их вопросы. Встреча, прошедшая в формате открытого диалога, имела важное значение для повышения правовой грамотности молодёжи, формирования нетерпимого отношения к насилию, а также широкого продвижения принципов гендерного равенства.