JIDUda “Yoshlar o‘rtasida erta nikohlarning oldini olish borasida Yangi O‘zbekistonning ustuvor siyosat yo‘nalishlari” mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 6-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetining “Xalqaro munosabatlar” fakulteti 1-kurs talabalari uchun “Yoshlar o‘rtasida erta nikohlarning oldini olish borasida Yangi O‘zbekistonning ustuvor siyosat yo‘nalishlari” mavzusida seminar-trening bo‘lib o‘tdi.
Tadbirning asosiy maqsadi erta nikohning yoshlar hayotidagi psixologik, huquqiy va ijtimoiy oqibatlari to‘g‘risida batafsil ma’lumot berish, shuningdek, Yangi O‘zbekistonning mazkur yo‘nalishdagi ustuvor davlat siyosati bilan talabalarning tanishuvini ta’minlashdir. Seminar davomida erta turmushning ta’lim jarayoniga, shaxsiy rivojlanish va kelajak rejalarga ko‘rsatadigan salbiy ta’sirlari keng yoritildi.
Tadbirda yetakchi psixolog Karimova Barno ma’ruza bilan ishtirok etib, yoshlarning hissiy barqarorligi, to‘g‘ri hayotiy qaror qabul qilish jarayoni va psixologik xatolarning oldini olish bo‘yicha o‘z tajribasi bilan o‘rtoqlashadi. Shuningdek, trening davomida talabalar bilan jonli muloqot, real misollar asosida fikr almashinuvi va savol-javoblar tashkil etildi.
Seminar-treningda, shuningdek, JIDU xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahat kengashi raisi, professor E. Sultanova, hamda 1-kurs rahbari M. Abduraxmanova ham ishtirok etib, mavzu yuzasidan o‘z fikr-mulohazalarini bildirdilar. Ular erta nikohning profilaktikasi, ayollar faolligini oshirish, yoshlarning ijtimoiy himoyasi va ma’naviy kamolotini ta’minlash borasida amalga oshirilayotgan ishlarga urg‘u berdilar.
Ushbu trening yoshlar ongida sog‘lom hayotiy qarashlarni shakllantirish, erta nikohning oldini olish bo‘yicha mas’uliyatli yondashuvni kuchaytirish, shuningdek, talabalarning huquqiy savodxonligini oshirishga xizmat qiladi. Tashkilotchilar trening yakunida ishtirokchilarga mavzuga oid zaruriy maslahatlar va tavsiyalarni taqdim etishdi.

В УМЭД состоялся семинар-тренинг на тему: «Приоритетные направления политики Нового Узбекистана по профилактике ранних браков среди молодежи»
6 апреля в Университете мировой экономики и дипломатии для студентов 1-го курса факультета «Международные отношения» состоялся семинар-тренинг на тему: «Приоритетные направления политики Нового Узбекистана по профилактике ранних браков среди молодежи».
Основная цель мероприятия предоставить студентам подробную информацию о психологических, правовых и социальных последствиях ранних браков, а также ознакомить их с государственными приоритетами в рамках политики Нового Узбекистана по предотвращению подобных случаев. В ходе семинара были освещены возможные негативные последствия раннего вступления в брак, его влияние на учебный процесс, личностное развитие и будущее молодых людей.
С основным докладом выступила ведущий психолог Барно Каримова, которая поделилась профессиональными рекомендациями, касающимися эмоциональной устойчивости молодежи, формирования правильных жизненных решений и предотвращения психологических ошибок. Мероприятие включало открытый диалог, обсуждение реальных жизненных ситуаций и сессию вопросов и ответов.
В семинаре-тренинге также приняли участие председатель Совета женщин УМЭД, профессор Э. Султанова, а также куратор 1-го курса М. Абдурахманова, которые изложили свое видение профилактики ранних браков, повышения активности девушек, обеспечения социальной защиты молодежи и укрепления их духовно-нравственного воспитания.
Данное мероприятие направлено на формирование у студентов осознанного отношения к принятию жизненно важных решений, повышение их правовой грамотности, а также укрепление здоровых жизненных ориентиров. В завершение участникам были представлены рекомендации и необходимые разъяснения по теме.