2026-yil 7-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida “O‘zbekiston Respublikasining ichki va tashqi siyosatidagi islohotlarga nisbatan yoshlarning qarashi” mavzusida Yosh tadqiqotchilar forumi tashkil etildi.
Forum yoshlarning ilmiy-tahliliy salohiyatini rivojlantirish, ularni mamlakatimizda amalga oshirilayotgan islohotlar jarayoniga faol jalb etish hamda 2026–2030-yillar uchun amaliy takliflarni ilgari surish maqsadida o‘tkazildi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirligi, “El-yurt umidi” jamg‘armasi, Davlat siyosati va boshqaruvi akademiyasi, Strategik va mintaqalararo tadqiqotlar instituti, Yoshlar ishlari agentligi, Markaziy Osiyo xalqaro instituti hamda Professional ta’limni rivojlantirish instituti vakillari ishtirok etdilar.
Forumda Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkent davlat yuridik universiteti, Vestminster xalqaro universiteti, Harbiy xavfsizlik va mudofaa universiteti hamda boshqa ta’lim va ilmiy-tadqiqot muassasalari talabalari va yosh tadqiqotchilari ishtirok etdilar.
Forum davomida yosh tadqiqotchilar sud-huquq islohotlari, qonun ustuvorligini ta’minlash, majburiy sudgacha mediatsiya, O‘zbekiston tashqi siyosatining transformatsiyasi, Jahon savdo tashkilotiga a’zolik jarayoni, transport-logistika tizimini rivojlantirish, mehnat migratsiyasi va boshqa dolzarb yo‘nalishlar bo‘yicha o‘z tahliliy tadqiqotlari va takliflarini taqdim etdilar.
Mazkur forum yoshlar, ekspertlar va davlat idoralari vakillari o‘rtasida samarali muloqot maydoniga aylandi.

В УМЭД состоялся Форум молодых исследователей
7 мая 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялся Форум молодых исследователей на тему «Взгляд молодежи на реформы во внутренней и внешней политике Республики Узбекистан».
Целью форума стало развитие научно-аналитического потенциала молодежи, ее активное вовлечение в процесс реформ, осуществляемых в нашей стране, а также выдвижение практических предложений на 2026–2030 годы.
В мероприятии приняли участие представители Министерства иностранных дел Республики Узбекистан, фонда «Эл-юрт умиди», Академии государственного управления, Института стратегических и межрегиональных исследований, Агентства по делам молодежи, Международного института Центральной Азии, а также Института развития профессионального образования.
Участниками форума стали студенты и молодые исследователи из Университета мировой экономики и дипломатии, Ташкентского государственного юридического университета, Международного Вестминстерского университета в Ташкенте, Университета общественной безопасности, а также других образовательных и научно-исследовательских учреждений.
В ходе форума молодые исследователи представили свои аналитические изыскания и предложения, касающиеся судебно-правовых реформ, обеспечения верховенства закона, обязательной досудебной медиации, трансформации внешней политики Узбекистана, процесса вступления во Всемирную торговую организацию, развития транспортно-логистической системы, трудовой миграции и других актуальных направлений.
Данный форум стал эффективной площадкой для диалога между молодежью, экспертами и представителями государственных органов.