JIDUda Central Asia TechConf 2025 xalqaro IT-anjumani bo‘lib o‘tdi
Joriy yilning 28-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida Markaziy Osiyo IT hamjamiyati (CASOUG) tomonidan tashkil etilgan an’anaviy Central Asia TechConf 2025 konferensiyasi bo‘lib o‘tdi. Tadbir AQSH, Niderlandiya, Ruminiya va mintaqa davlatlarining yetakchi xalqaro IT-mutaxassislarini jamladi. Bu esa O‘zbekiston va JIDUning texnologik muloqot markazi sifatidagi nufuzi tobora ortib borayotganini ko‘rsatmoqda.
Konferensiya universitetning ilmiy va kasbiy hayotida muhim voqeaga aylanib, quyidagi asosiy maqsadlarni amalga oshirdi:
Amaliy ta’lim: JIDU talabalari an’anaviy o‘quv dasturidan tashqari IT sohasidagi jahon yetakchilarining bebaho bilimlaridan foydalanish imkoniyatiga ega bo‘ldilar;
O‘zbekistonda AKTni rivojlantirish: Tadbir texnologiyalarni ommalashtirishga va mamlakatning kadrlar salohiyatini yuksaltirishga hissa qo‘shdi;
Aloqalarni mustahkamlash: Konferensiya ilmiy doiralar, tadbirkorlik hamjamiyati va xalqaro mutaxassislar o‘rtasida muloqot o‘rnatilishiga yordam berdi.
Central Asia TechConf 2025 anjumani yuqori tashkiliy va professional darajada o‘tdi. Qizg‘in munozaralar, hamkorlik almashinuvi uchun sessiyalar va ishtirokchilar o‘rtasidagi aloqalar o‘rnatilishi kelajakdagi hamkorlik va qo‘shma loyihalar uchun mustahkam asos yaratdi.

В УМЭД прошла международная IT-конференция Central Asia TechConf 2025
28 октября текущего года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась ежегодная конференция Central Asia TechConf 2025, организованная Центрально-Азиатским IT-сообществом (CASOUG). Мероприятие собрало ведущих международных IT-экспертов из США, Нидерландов, Румынии и стран региона, что подчеркивает растущий статус Узбекистана и УМЭД как центра технологического диалога.
Конференция стала важным событием в академической и профессиональной жизни университета, реализуя ключевые цели:
Практическое образование: Студенты УМЭД получили бесценный доступ к знаниям от мировых лидеров в IT, выходящим за рамки стандартной учебной программы;
Развитие ИКТ в Узбекистане: Мероприятие внесло вклад в популяризацию технологий и развитие кадрового потенциала страны;
Укрепление связей: Конференция способствовала налаживанию диалога между академической средой, бизнес-сообществом и международными экспертами.
Конференция Central Asia TechConf 2025 прошла на высоком организационном и профессиональном уровне. Активные дискуссии, сессии нетворкинга и обмен контактами между участниками заложили прочный фундамент для будущего сотрудничества и совместных проектов.