Talaba-yoshlar qalbida vatanparvarlik tuyg‘ularini mustahkamlash yo‘lida amaliy tashrif
“Inson qadrini yuksaltirishda Vatanga bo‘lgan g‘urur tuyg‘usini tarbiyalash muhim omillardan biridir”. Mazkur g‘oya asosida Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Xotin-qizlar masalalari bo‘yicha maslahat kengashi (XQMK) tashabbusi bilan “Xotira va qadrlash kuni” munosabati bilan ma’naviy-ma’rifiy ahamiyatga ega tadbir tashkil etildi.
Mazkur tashrifda XQMK raisi, professor E.Sultanova, “Xalqaro munosabatlar” fakulteti koordinatori M.Abduraxmanova hamda “Lider qizlar” faollari ishtirok etdilar. Talabalar va magistrantlar Respublika Bojxona qo‘mitasi faoliyati bilan yaqindan tanishish imkoniyatiga ega bo‘ldilar.
Tashrif davomida qo‘mitaning davlat xavfsizligini ta’minlash, iqtisodiy manfaatlarni himoya qilish, noqonuniy harakatlarning oldini olish borasidagi serqirra faoliyati haqida batafsil ma’lumotlar berildi. Talabalar bojxona tizimining zamonaviy ishlash mexanizmlari, xalqaro hamkorlik yo‘nalishlari hamda innovatsion yondashuvlari bilan tanishdilar.
Ushbu uchrashuv talaba-yoshlarning qalbida Vatanga sadoqat, milliy manfaatlarga hurmat va davlat xizmatiga nisbatan yuksak mas’uliyat tuyg‘ularini yanada mustahkamladi. Ayniqsa, mamlakat tinchligi va barqarorligini kechayu kunduz himoya qilayotgan tizim vakillariga nisbatan chuqur minnatdorlik hissi bildirildi.
Bo‘lajak diplomat yoshlar o‘z navbatida mamlakat ravnaqi yo‘lida munosib hissa qo‘shishga tayyor ekanliklarini, bu esa ular uchun nafaqat kasbiy, balki umuminsaniy burch ekanini alohida ta’kidladilar.
Mazkur tashrif yoshlar ongida vatanparvarlik, fidoyilik va fuqarolik mas’uliyati kabi muhim qadriyatlarni shakllantirishda muhim ahamiyat kasb etdi.

Практический визит, направленный на укрепление чувства патриотизма у молодежи
«Воспитание чувства гордости за Родину является важным фактором повышения ценности человека». Исходя из данной идеи, по инициативе Университет мировой экономики и дипломатии и Совета по вопросам женщин, в преддверии Дня памяти и почестей было организовано духовно-просветительское мероприятие.
В визите приняли участие председатель Совета, профессор Э. Султанова, координатор факультета Международных отношений М. Абдурахманова, а также активистки клуба «Лидерские девушки». Студенты и магистранты получили возможность подробно ознакомиться с деятельностью Республиканский таможенный комитет Республики Узбекистан.
В ходе визита участникам была представлена подробная информация о многопрофильной деятельности Комитета, направленной на обеспечение государственной безопасности, защиту экономических интересов страны и предотвращение правонарушений. Участники также ознакомились с современными механизмами функционирования таможенной системы, направлениями международного сотрудничества и инновационными подходами.
Данное мероприятие способствовало укреплению у молодежи чувства патриотизма, уважения к национальным интересам и ответственности перед государством. Участники выразили искреннюю благодарность сотрудникам Комитета, которые круглосуточно обеспечивают мир и стабильность в стране.
Будущие дипломаты подчеркнули свою готовность внести достойный вклад в развитие страны, отметив, что это является не только профессиональным долгом, но и общечеловеческой обязанностью.