Joriy yilning 7-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Italiyaning Neapol “L’Orientale” (Sharqshunoslik) universiteti rektori, professor Roberto Tottoli hamda ushbu universitetning Markaziy Osiyo bo‘yicha mas’ul yetakchisi, professor Tommaso Trevisani tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida mehmonlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar ta’lim, ilmiy tadqiqotlar, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi yo‘nalishlarida hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildilar. Rektor S.Safoyev JIDU faoliyati va xalqaro aloqalarning ustuvor yo‘nalishlari haqida so‘zlab, o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini bildirdi.
O‘z navbatida, professor Roberto Tottoli JIDU bilan hamkorlik istiqbollari, qo‘shma dasturlar hamda tadqiqot yo‘nalishlarida hamkorlik qilishga tayyor ekanini ta’kidladi. Professor Tommaso Trevisani esa JIDU bilan hamkorlikda ilgari Erasmus+ dasturiga topshirilgan ariza haqida so‘zlab, yangi o‘quv yilida ushbu tashabbusni qayta yo‘lga qo‘yishga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, shuningdek, qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalarni rivojlantirish borasida o‘zaro hamkorlikni kuchaytirishga kelishib oldilar.

Delegation from the University of Naples “L’Orientale” Visits UWED
On October 7, a delegation from the University of Naples “L’Orientale” (Oriental Studies), Italy, visited the University of World Economy and Diplomacy (UWED). The delegation was led by Rector Professor Roberto Tottoli and included Professor Tommaso Trevisani, the university’s coordinator for Central Asian affairs.
During the visit, the guests met with Mr. Sodyq Safoev, First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan and Rector of UWED.
Discussions centered on strengthening collaboration in education, academic research, and student and faculty exchange programs. Rector Sodyq Safoev spoke about UWED’s key international priorities and expressed the university’s readiness to deepen mutually beneficial cooperation.
In turn, Professor Roberto Tottoli emphasized the strong potential for partnership with UWED in developing joint programs and research initiatives. Professor Tommaso Trevisani highlighted a previous Erasmus+ project proposal prepared in collaboration with UWED and expressed interest in reviving the initiative in the coming academic year.
At the conclusion of the meeting, both sides reaffirmed their commitment to expanding student and faculty exchanges, as well as advancing joint academic and research projects.