Joriy yilning 7-oktabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Italiyaning Neapol “L’Orientale” (Sharqshunoslik) universiteti rektori, professor Roberto Tottoli hamda ushbu universitetning Markaziy Osiyo bo‘yicha mas’ul yetakchisi, professor Tommaso Trevisani tashrif buyurdi.
Tashrif doirasida mehmonlar O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlis Senati raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev bilan uchrashuv o‘tkazdilar.
Uchrashuv davomida tomonlar ta’lim, ilmiy tadqiqotlar, professor-o‘qituvchilar va talabalar almashinuvi yo‘nalishlarida hamkorlik imkoniyatlarini muhokama qildilar. Rektor S.Safoyev JIDU faoliyati va xalqaro aloqalarning ustuvor yo‘nalishlari haqida so‘zlab, o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashga tayyorligini bildirdi.
O‘z navbatida, professor Roberto Tottoli JIDU bilan hamkorlik istiqbollari, qo‘shma dasturlar hamda tadqiqot yo‘nalishlarida hamkorlik qilishga tayyor ekanini ta’kidladi. Professor Tommaso Trevisani esa JIDU bilan hamkorlikda ilgari Erasmus+ dasturiga topshirilgan ariza haqida so‘zlab, yangi o‘quv yilida ushbu tashabbusni qayta yo‘lga qo‘yishga qiziqish bildirdi.
Uchrashuv yakunida tomonlar talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, shuningdek, qo‘shma ta’lim va ilmiy loyihalarni rivojlantirish borasida o‘zaro hamkorlikni kuchaytirishga kelishib oldilar.

Делегация Неапольского университета «L’Orientale» посетила УМЭД
7 октября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялся визит делегации Неапольского университета «L’Orientale» (Востоковедения) во главе с ректором профессором Роберто Тоттоли и профессором Томмасо Тревизани, ответственным за сотрудничество с Центральной Азией.
В ходе визита гости встретились с Первым заместителем председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректором УМЭД Содык Сафоевым.
Стороны обсудили перспективы сотрудничества в области образования, научных исследований, а также академической мобильности преподавателей и студентов. Ректор Содык Сафоев рассказал о деятельности УМЭД и приоритетных направлениях международного сотрудничества, подчеркнув готовность к дальнейшему укреплению взаимовыгодных отношений.
В свою очередь, профессор Роберто Тоттоли выразил заинтересованность в развитии партнёрства с УМЭД в рамках совместных образовательных и научных программ. Профессор Томмасо Тревизани отметил, что Неапольский университет «L’Orientale» ранее совместно с УМЭД подавал заявку на участие в программе Erasmus+, и выразил готовность возобновить данную инициативу в новом учебном году.
По итогам встречи стороны договорились активизировать сотрудничество в сфере обмена студентами и преподавателями, а также в развитии совместных образовательных и исследовательских проектов.