JIDUda “Janubiy Kavkaz: Rossiyaning ‘xususiy hovlisi’dan ko‘p qutbli shaxmat taxtasigacha” mavzusida mahorat darsi bo'lib o‘tdi
2026-yil 5-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida uning akademik dasturi doirasida “Janubiy Kavkaz: Rossiyaning ‘xususiy hovlisi’dan ko‘p qutbli shaxmat taxtasigacha” mavzusida mahorat darsi bo‘lib o‘tdi. Tadbirni Toshkentdagi Vebster universitetining siyosatshunoslik professori Peyman Almasov olib bordi. Xalqaro munosabatlar fakulteti talabalari mahorat darsida faol ishtirok etishdi.
Uchrashuv davomida Peyman Almasov Janubiy Kavkazning geosiyosiy o'zgarishining mazmunli tahlilini taqdim etdi, mintaqaviy kuchlar muvozanatining o'zgarishi, tashqi aktyorlarning ta’sirining ortishi va mintaqaning ko‘p qutbli o‘zaro ta’sir modeliga o‘tishini ta’kidladi. Zamonaviy siyosiy jarayonlarga, mintaqa davlatlarining strategik manfaatlariga va ularning xalqaro munosabatlar tizimidagi o'rniga alohida e’tibor qaratildi.
Master-klass talabalarda qiziqish uyg‘otdi va ular mintaqaviy siyosat va xalqaro xavfsizlikning dolzarb masalalarini muhokama qilish imkoniyatiga ega bo‘lishdi. Tadbir yakunida ishtirokchilar uchrashuvning bilimlarni chuqurlashtirish va analitik fikrlashni rivojlantirishdagi amaliy ahamiyatini ta‘kidladilar.

В УМЭД состоялся мастер-класс на тему «Южный Кавказ: от “частного заднего двора” России к многополярной шахматной доске»
5 мая 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии в рамках учебного процесса был организован  мастер-класс на тему «Южный Кавказ: от “частного заднего двора” России к многополярной шахматной доске». Спикером мероприятия выступил профессор политологии Университета Webster в Ташкенте Пейман Алмасов. В мастер-классе приняли активное участие студенты факультета «Международные отношения».
В ходе встречи Пейман Алмасов представил содержательный анализ геополитической трансформации Южного Кавказа, подчеркнув изменение регионального баланса сил, усиление влияния внешних акторов и переход региона к многополярной модели взаимодействия. Особое внимание было уделено современным политическим процессам, стратегическим интересам государств региона и их месту в системе международных отношений.
Мастер-класс вызвал интерес у студентов, которые получили возможность обсудить актуальные вопросы региональной политики и международной безопасности. По итогам мероприятия участники отметили практическую значимость встречи для углубления знаний и развития аналитического мышления.