JIDU rektori AQSHning Yuta shtati delegatsiyasi bilan uchrashdi
O‘zbekiston va AQSHning Yuta shtati o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan tadbir doirasida Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Norboyeva hamda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev AQSHning mazkur shtati Senati raisi Styuart Adams boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdilar.
Muloqotda O‘zbekiston va Yuta shtati o‘rtasidagi munosabatlar keyingi yillarda izchil rivojlanib, parlamentlararo aloqalar, ta’lim, iqtisodiyot, sog‘liqni saqlash, gumanitar hamkorlik va inson kapitali salohiyatini oshirish kabi yo‘nalishlarda yangi bosqichga ko‘tarilayotgani ta’kidlandi.
Tomonlar Yuta shtati va O‘zbekiston o‘rtasidagi sheriklik mustahkam amaliy mazmun kasb etayotganini qayd etdi.
Xususan, Yuta shtati vakillari O‘zbekistonga doimiy ravishda tashrif buyurmoqda. Ikki tomonlama aloqalarni kengaytirishga bo‘lgan qiziqish tobora ortmoqda. Ta’lim muassasalari, ishbilarmon doiralar va jamoat tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari ham mustahkamlanayotir.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish, o‘rnatilgan aloqalarni institutsional jihatdan mustahkamlash va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda muloqotni davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.

Ректор УМЭД встретился с делегацией из американского штата Юта
В рамках мероприятия, посвященного развитию сотрудничества между Узбекистаном и штатом Юта (США), Председатель Сената Олий Мажлиса Танзила Нарбаева и первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса, ректор Университета мировой экономики и дипломатии Садык Сафаев встретились с делегацией во главе с Председателем Сената этого штата Стюартом Адамсом.
В ходе диалога было подчеркнуто, что за последние годы отношения между Узбекистаном и штатом Юта последовательно развиваются, выходя на новый уровень в таких сферах, как межпарламентские связи, образование, экономика, здравоохранение, гуманитарное сотрудничество и наращивание человеческого капитала.
Стороны отметили, что партнерство между штатом Юта и Узбекистаном наполняется прочным практическим содержанием.
В частности, представители штата Юта регулярно посещают Узбекистан. Интерес к расширению двусторонних связей неуклонно растет. Также укрепляются партнерские связи между образовательными учреждениями, деловыми кругами и общественными организациями.
В завершение встречи стороны выразили готовность к дальнейшему расширению взаимного сотрудничества, институциональному укреплению налаженных связей и продолжению диалога в целях реализации совместных проектов.