JIDU rektori AQSHning Yuta shtati delegatsiyasi bilan uchrashdi
O‘zbekiston va AQSHning Yuta shtati o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga bag‘ishlangan tadbir doirasida Oliy Majlis Senati Raisi Tanzila Norboyeva hamda Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti rektori Sodiq Safoyev AQSHning mazkur shtati Senati raisi Styuart Adams boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdilar.
Muloqotda O‘zbekiston va Yuta shtati o‘rtasidagi munosabatlar keyingi yillarda izchil rivojlanib, parlamentlararo aloqalar, ta’lim, iqtisodiyot, sog‘liqni saqlash, gumanitar hamkorlik va inson kapitali salohiyatini oshirish kabi yo‘nalishlarda yangi bosqichga ko‘tarilayotgani ta’kidlandi.
Tomonlar Yuta shtati va O‘zbekiston o‘rtasidagi sheriklik mustahkam amaliy mazmun kasb etayotganini qayd etdi.
Xususan, Yuta shtati vakillari O‘zbekistonga doimiy ravishda tashrif buyurmoqda. Ikki tomonlama aloqalarni kengaytirishga bo‘lgan qiziqish tobora ortmoqda. Ta’lim muassasalari, ishbilarmon doiralar va jamoat tashkilotlari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalari ham mustahkamlanayotir.
Uchrashuv yakunida tomonlar o‘zaro hamkorlikni yanada kengaytirish, o‘rnatilgan aloqalarni institutsional jihatdan mustahkamlash va qo‘shma loyihalarni amalga oshirishda muloqotni davom ettirishga tayyor ekanini bildirdi.

UWED Rector met with a delegation from the US state of Utah
Within the framework of the event dedicated to the development of cooperation between Uzbekistan and the state of Utah (USA), the Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis Tanzila Narbayeva and the First Deputy Chairperson of the Senate of the Oliy Majlis, Rector of the University of World Economy and Diplomacy Sodyq Safoev met with a delegation led by the Chairperson of the Senate of this state Stuart Adams.
During the dialogue, it was emphasized that in recent years, relations between Uzbekistan and Utah have been consistently developing, reaching a new level in such areas as inter-parliamentary relations, education, economy, healthcare, humanitarian cooperation and building up human capital.
The parties noted that the partnership between the state of Utah and Uzbekistan is filled with solid practical content. In particular, representatives of the state of Utah regularly visit Uzbekistan. Interest in expanding bilateral ties is growing steadily. Partnerships between educational institutions, the business community and civil society organizations are also being strengthened.
At the end of the meeting, the parties expressed their readiness to further expand mutual cooperation, institutionally strengthen the established ties and continue the dialogue in order to implement joint projects.