JIDUga Gretsiya Favqulodda va Muxtor elchisi tashrif buyurdi
2026-yil 28-yanvar kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida (JIDU) Oliy Majlis Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev Gretsiyaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor elchisi Paraskevi Tseveleki xonim bilan ishchi uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida S.Safoyev universitetning akademik, ilmiy va madaniy sohalarda xalqaro hamkorlikni kengaytirishga tayyorligini tasdiqladi. Elchi P.Tseveleki samimiy qabul uchun minnatdorchilik bildirib, Gretsiya elchixonasining O‘zbekiston bilan ikki tomonlama aloqalarni rivojlantirishdan manfaatdorligini ta’kidladi va hamkorlikka tayyorligini izhor etdi.
Akademik hamkorlikni muhokama qilish doirasida Elchi JIDUda taklif etilgan ma’ruzachi sifatida chiqish qilishga tayyorligini bildirdi. Tomonlar Gretsiya diplomatik missiyasi va akademik doiralari vakillarining universitetning o‘quv va ekspert tadbirlarida muntazam ishtirok etish imkoniyatlarini, shuningdek, yosh diplomatlar uchun qo‘shma ta’lim dasturlarini amalga oshirish, akademik almashinuvlar va talabalar uchun mavzuli davra suhbatlarini tashkil etish istiqbollarini ko‘rib chiqdilar.
Uchrashuv yakunida tomonlar elchi va elchixona xodimlarining JIDU akademik tadbirlarida ishtirok etishlari uchun rasmiy taklifnomalar tayyorlash to‘g‘risida kelishib oldilar. Shuningdek, ta’lim va fan sohalarida qo‘shma loyihalarni muvofiqlashtirish va amalga oshirish uchun ishchi mexanizm yaratish niyati tasdiqlandi.
Erishilgan kelishuvlar Gretsiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi ta’lim ko‘prigini mustahkamlashga qaratilgan bo‘lib, ikki mamlakat talabalari va o‘qituvchilari uchun yangi istiqbollar ochadi.

УМЭД посетил Чрезвычайный и Полномочный посол Греции
28 января 2026 года в Университете мировой экономики и дипломатии (УМЭД) состоялась рабочая встреча Первого заместителя председателя Сената Олий Мажлис, ректора УМЭД Содыка Сафоева с Чрезвычайным и Полномочным Послом Греции в Республике Узбекистан г-жой Параскеви Цевелеки.
В ходе беседы С.Сафоев подтвердил готовность университета к расширению международного сотрудничества в академической, научной и культурной сферах. Посол П. Цевелеки поблагодарила за тёплый приём, подчеркнула заинтересованность Посольства Греции в развитии двусторонних связей с Узбекистаном и выразила готовность к совместной работе.
В рамках обсуждения академического взаимодействия Посол выразила готовность выступить в УМЭД в качестве приглашённого лектора. Стороны рассмотрели возможности регулярного участия представителей дипломатической миссии и академических кругов Греции в учебных и экспертных мероприятиях университета, а также перспективы реализации совместных образовательных программ для молодых дипломатов, организации академических обменов и тематических круглых столов для студентов.
По итогам встречи стороны договорились о подготовке официальных приглашений для участия посла и сотрудников посольства в академических событиях УМЭД. Также подтверждена намеренность создать рабочий механизм для координации и реализации совместных проектов в сферах образования и науки.
Достигнутые договорённости направлены на укрепление образовательного моста между Грецией и Узбекистаном и открывают новые перспективы для студентов и преподавателей двух стран.