YXHT Mojarolarning oldini olish markazi direktori JDUda ma’ruza o‘qidi
2025-yil 3-sentabr kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida YXHTning Nizolarni oldini olish markazi direktori Keyt Feronning ma’ruzasi bo‘lib o‘tdi. Ma’ruzaning mavzusi “Yoshlar va xavfsizlik hamda uning YXHT uchun ahamiyati” edi. Tadbirda universitetning professor-o‘qituvchilari, talabalari va rahbariyati ishtirok etdi.
Tadbirni O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori Sodiq Safoyev kirish so‘zi bilan ochar ekan, u akademik hamjamiyat va xalqaro tashkilotlar o‘rtasidagi muloqotning tarixiy ahamiyatini ta’kidlab, zamonaviy xavfsizlik muammolari murakkab xususiyatga ega ekanligini va nafaqat fanlararo yondashuvni, balki yosh, ilg‘or fikrli mutaxassislarning faol ishtirokini ham talab qilishini qayd etdi.
Keyt Feron o‘z nutqida xalqaro xavfsizlikni ta’minlash va mojarolarning oldini olishda yosh avlodning hal qiluvchi rolini ta’kidladi.
“Yoshlar nafaqat maqsadli guruh, balki nizolarning oldini olish va barqaror jamiyatlarni barpo etishda asosiy hamkordir”, - dedi u.
Asosiy ma’ruzadan so‘ng qizg‘in munozara va savol-javob sessiyasi bo‘lib o‘tdi, unda universitet professor-o‘qituvchilari va talabalari faol ishtirok etdilar. Hamkorlik istiqbollari, ta’lim tashabbuslari va YXHT homiyligida yoshlar loyihalarini amalga oshirish imkoniyatlari muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun. YXHTning Nizolarni oldini olish markazi preventiv diplomatiya, muloqotni qo‘llab-quvvatlash hamda mahalliy institutlar va hamjamiyatlarning salohiyatini mustahkamlash orqali mintaqadagi mojaroli tendensiyalarni yumshatish ustida ish olib bormoqda. Markaz faoliyatining ustuvor yo‘nalishlari orasida yoshlar bilan ishlash, gender yondashuvini joriy etish va nizolarning barvaqt oldini olish mexanizmlarini rivojlantirish mavjud.

Директор Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов выступила с лекцией в УМЭД
3 сентября 2025 года в Университете мировой экономики и дипломатии состоялась лекция директора Центра ОБСЕ по предотвращению конфликтов г-жи Кейт Ферон. Тематикой выступления стала «Молодёжь и безопасность, и её значение для ОБСЕ» (“Youth & Security and its significance for the OSCE”). В мероприятии приняли участие профессорско-преподавательский состав, студенты и руководство университета.
С приветственным словом к участникам обратился Первый заместитель Председателя Сената Олий Мажлиса Республики Узбекистан, ректор УМЭД Содык Сафоев. Он подчеркнул историческую важность диалога между академическим сообществом и международными организациями, отметив, что современные вызовы безопасности носят комплексный характер и требуют не только междисциплинарного подхода, но и активного участия молодых, прогрессивно мыслящих специалистов.
В своем выступлении г-жа Кейт Ферон акцентировала внимание на ключевой роли молодого поколения в обеспечении международной безопасности и предотвращении конфликтов.
«Молодёжь — не просто целевая группа, а ключевой партнёр в деле предупреждения конфликтов и построения устойчивых обществ», — отметила она.
После основного доклада состоялась оживлённая дискуссия и сессия вопросов и ответов, в которой активное участие приняли как преподаватели, так и студенты Университета. Обсуждались перспективы сотрудничества, образовательные инициативы и возможности реализации молодёжных проектов под эгидой ОБСЕ.
Для информации. Центр ОБСЕ по предотвращению конфликтов работает над смягчением конфликтных тенденций в регионе посредством превентивной дипломатии, поддержки диалога и укрепления потенциала местных институтов и сообществ. Среди приоритетов деятельности Центра — работа с молодёжью, внедрение гендерного подхода и развитие механизмов раннего предупреждения конфликтов.