2026-yil 23-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti Metodologik kengashi doirasida “Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar tizimini takomillashtirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to‘g‘risida” O`zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni va undan kelib chiqadigan muhim vazifalar” mavzusiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy seminar o‘tkazildi.
Ilmiy-amaliy seminarda JIDU O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining Birinchi o‘rinbosari, JIDU Rektori S.S. Safoyev, Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor A.A. Umarov, Ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektor Dadabayev T.Yu., Akademik Kengashi a`zolari va professor-o‘qituvchilari qatnashdilar.
Metodologik kengash yig`ilishining asosiy qismida JIDU Akademik ishlar bo‘yicha birinchi prorektor, siyosiy fanlar bo‘yicha falsafa doktori (PhD), dotsent Umarov A.A. so`zga chiqdi.
Ma`ruza va taqdimotda “Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar tizimini takomillashtirishning qo‘shimcha chora-tadbirlari to`g`risida” O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmoni (PF-58)da belgilangan strategik maqsad va vazifalar, mohiyatiga katta e`tibor qaratildi. Belgilangan maqsadlar “U 10” dasturi tamoyillariga muvofiq “yuqori salohiyatli oliy ta`lim tashkilotlarini xalqaro miqyosida raqobatbardosh va iqtidorli yoshlar uchun ilmiy-intellektual markazlarga aylantirish”ga qaratilgandir. Shuningdek, PF-58 Farmonida O‘zbekistonning xalqaro ta’lim kabi sifatidagi salohiyatini rivojlantirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar majmuini belgilovchi “yoʻl xaritasi” ham ishlab chiqilgan.
Farmonning dasturiy maqsad va vazifalariga muvofiq JIDU rivojlanishining ustuvor yo`nalishlariga alohida urg`u berildi, ular quyidagilardir: (i) JIDUni milliy tadqiqot universitetiga aylantirish, (ii) Universitetning ilmiy salohiyatini yanada oshirish, (iii) Top 300dagi ta`lim muassasalari bilan hamkorlikni mustahkamlash, (iv) Universitetning tadqiqot infratuzilmasini modernizatsiya qilish, (v) ta`lim dasturlarini xalqaro miqyosda tan olinishini ta`minlash, (vi) ilmiy va ta`lim salohiyatini strategik ustunlikka “o`girish” va barqaror moliyaviy asoslarni yaratish, (vii) Universitetning ilmiy, akademik va institutsional raqobatbardoshligini oshirish, (viii) xalqaro talabalarni qabul qilish tizimini takomillashtirish va (ix) ta`lim dasturlari, amaliyot hamda bitiruvchilarning kelajakdagi ish bilan ta`minlanganligi kabi masalalarning uyg`unligini ta`minlash.
Seminarning yakuniy qismi, savollar va javoblar doirasida Farmonda ko`zda tutilgan ilmiy klasterlarni yaratish bo`yicha mezonlar va talablar; klaster yaratilishida turli sohalar doirasida xalqaro ilmiy va akademik hamkorlikning ustuvor yo'nalishlarining belgilanishi jarayoni; oliy ta`lim, fan va innovatsiyalar tizimini takomillashtirishdagi mavjud muammolar va xavflar to`g`risida dolzarb bo`lgan masalalarga alohida ahamiyat qaratildi.

On April 23, 2026 the Methodological Council of the University of World Economy and Diplomacy arranged the academic seminar on “Main dimensions and priority tasks of the Decree of the President of the Republic of Uzbekistan ‘On additional measures to improve the system of higher education, science and innovations’”.
The meeting was attended by the First Deputy Chairman of the Senate of Uzbekistan, Rector of UWED S. Safoyev, First Vice Rector for Academic Affairs A. Umarov, Vice Rector for Research and Innovations T. Dadabaev, members of the Academic Council, administrative and teaching staff.
In the main part of the event First Vice Rector for Academic Affairs Dr. A. Umarov delivered/gave a keynote speech. In his presentation speaker introduced main dimensions and priority tasks of the Decree ‘On additional measures to improve the system of higher education, science and innovations’ (DP-58), aimed at "transforming high-potential higher education institutions into internationally competitive scientific and intellectual centers" in accordance with the principles of the “U 10” Program. The Decree DP-58 exposes roadmap outlining a set of practical measures to develop Uzbekistan’s capabilities as an international educational hub.
Stemming from key areas of the Decree, the focus was made on UWED development priorities: (i) transforming into a national research university, (ii) further enhancing its scientific/academic capacity and capabilities, (iii) strengthening partnerships with Top-300 educational institutions, (iv) modernizing the University’s research infrastructure, (v) ensuring international recognition of its core Curricula, (vi) converting its scientific and educational capabilities into a strategic advantages and constant financial basis, (vii) strengthening the University’s scientific, academic, and institutional competitiveness, (viii) improving the system for admitting international students, and (ix) ensuring the interconnectedness of Curricula with the practice and future career/ employment of graduates.
In the concluding part of the workshop participants addressed relevant questions regarding the criteria for creating scientific clusters stipulated in the Decree; area priorities for international scientific and academic cooperation within the framework of cluster creation; current challenges and risks to the development of higher education, science, and innovation, and more.