JIDUda franshizing shartnomasining nazariy va amaliy masalalari muhokama qilindi
Joriy yilning 7-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetida zamonaviy fuqarolik huquqining eng istiqbolli yo‘nalishlaridan biri – “O‘zbekiston Respublikasi fuqarolik huquqida kompleks tadbirkorlik litsenziyasi shartnomasining ahamiyati va rivojlanish istiqbollari” mavzusiga bag‘ishlangan mahorat darsi bo‘lib o‘tdi.
Mazkur tadbir talabalarning fuqarolik huquqi va intellektual mulk huquqi sohasidagi bilimlarini hayotiy keyslar bilan boyitish, global brendlarning milliy bozorga kirib kelishidagi huquqiy tendensiyalarni tahlil qilish maqsadida “Fuqarolik huquqi va xalqaro xususiy huquq fanlari” kafedrasi mudiri Sherzodbek Masadikov va kafedra professori Nargiza Raimova tomonidan tashkil etildi.
Mahorat darsida “Mirzo Ulug‘bek Advokatlari Hayati” Advokatlik tuzilmasida advokat yordamchilari bo‘lib faoliyat yuritayotgan Sultonboyeva Zilola hamda Umurqulova Rushana o‘z ma’ruzalari bilan ishtirok etishdi. Tadbirda kafedra professor-o‘qituvchilari bilan bir qatorda, “Xalqaro huquq” fakultetining talabalari faol qatnashib, sohadagi nozik huquqiy jihatlar, xususan, nou-xau va savdo belgilaridan foydalanish huquqini berish yuzasidan o‘zaro fikr almashdilar.
Mashg‘ulot davomida O‘zbekiston Respublikasi Fuqarolik kodeksining 50-bobi prizmasi orqali franshizing shartnomasining tushunchasi, uning tuzilishidagi o‘ziga xos protseduralar hamda taraflarning o‘zaro huquq va majburiyatlari atroflicha tahlil qilindi. Ushbu ilmiy-amaliy muloqot Barqaror rivojlanishning 8-maqsadi – “Munosib ish joylari va iqtisodiy o‘sish” hamda 9-maqsadi – “Sanoatlashtirish, innovatsiyalar va infratuzilma” g‘oyalari bilan hamohangdir. Kichik va o‘rta biznesning tayyor biznes-modellar asosida rivojlanishi mamlakatimizda iqtisodiy barqarorlikning muhim omili ekanligi alohida ta’kidlandi.
Tadbir yakunida BRMning 16.3-bandi – “Qonun ustuvorligini ta’minlash va odil sudlov imkoniyatlarini kengaytirish” tamoyillari tadbirkorlik erkinligi va intellektual mulk daxlsizligi bilan qanchalik uzviy bog‘liqligi xususida xulosalar qilindi. Bu kabi mahorat darslari bo‘lajak huquqshunoslarda zamonaviy shartnomaviy munosabatlarga nisbatan tanqidiy va tahliliy yondashuvni shakllantirishga xizmat qiladi.

Theoretical and practical issues of franchise agreements discussed at UWED
On April 7 of the current year a master class was held at the University of World Economy and Diplomacy, dedicated to one of the most promising areas of modern civil law – the topic “The Significance and Prospects for the Development of the Commercial Concession Agreement in the Civil Law of the Republic of Uzbekistan”.
The event was organized by the Head of the Department of Civil Law and Private International Law Disciplines, Sherzodbek Masadykov and Professor of the Department, Nargiza Raimova, with the aim of enriching students’ knowledge in the fields of civil and intellectual property law through real case studies, as well as analyzing legal trends related to the entry of global brands into the national market.
At the master class presentations were delivered by assistant lawyers from the law firm “Mirzo Ulug‘bek Advokatlari Hayati” – Zilola Sultanboyeva and Rushana Umurkulova. Alongside the faculty members, students of the Faculty of International Law actively participated in the event, discussing nuanced legal issues, particularly the granting of rights to use know-how and trademarks.
During the session, through the prism of Chapter 50 of the Civil Code of the Republic of Uzbekistan, the concept of a franchise agreement, the specific procedures for its conclusion, as well as the mutual rights and obligations of the parties were comprehensively analyzed. This scientific and practical dialogue aligns with the Sustainable Development Goals, particularly Goal 8 – “Decent Work and Economic Growth” and Goal 9 – “Industry, Innovation and Infrastructure”. It was especially emphasized that the development of small and medium-sized businesses based on ready-made business models is an important factor of the country’s economic stability.
At the conclusion of the event, it was noted that the principles of SDG Target 16.3 – “Ensuring the rule of law and equal access to justice” – are closely interconnected with entrepreneurial freedom and the inviolability of intellectual property. Such master classes contribute to developing a critical and analytical approach to modern contractual relations among future legal professionals.