Joriy yilning 3-may kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti “O‘zbek va rus tillari” kafedrasi va universitetning “Yaxshilik” ko‘ngilli jamoasi a’zolari “Ezgu Amal” Jamoat fondi yordamida tashkil etilgan Toshkent viloyatining Zangiota tumanida joylashgan “Taskin” nomli birinchi bolalar xospisiga tashrif buyurdi.
Tadbir davomida talabalar bolalar bilan faol vaqt o‘tkazib, ular bilan suhbatlashdi, interaktiv o‘yinlar uyushtirdi, sovg‘alar ulashdi va ko‘plab ijobiy his-tuyg‘ularni in’om etdi. Shuningdek, ota-onalar bilan samimiy suhbatlar o‘tkazilib, ularning kayfiyati va ruhiy holati sezilarli darajada ko‘tarildi. Ijtimoiy xodimlar, ruhshunoslar va shifokorlar ishtirokidagi bolalarga g‘amxo‘rlik qilishga bo‘lgan iliq yondashuv nafaqat tibbiy davolanishga, balki bemor bolaning hayotini mazmun bilan boyitishga qaratilgan. Bu mamlakatimizda “Inson qadr-qimmati uchun” tamoyili ustuvor ahamiyatga ega ekanini yana bir bor tasdiqlaydi.
“Yaxshilik” loyihasi hayotiy sinovlarga duch kelgan bolalarga mehribonlik va shafqat ko‘rsatish, jamiyatda ijtimoiy birdamlik va hamdardlikni mustahkamlashga yo‘naltirilgan. Tadbir yakunida ishtirokchilar bunday ezgu tashabbuslarni muntazam ravishda o‘tkazib turish zarurligini ta’kidlashdi.

Волонтёрская команда «Яхшилик» УМЭД посетила первый детский хоспис «Таскин»
3 мая 2025 года представители кафедры узбекского и русского языков Университета мировой экономики и дипломатии вместе с участниками волонтёрской команды «Яхшилик» посетили первый детский хоспис «Таскин», расположенный в Зангиатинском районе Ташкентской области. Хоспис был создан при поддержке Общественного фонда «Эзгу амал» в соответствии с постановлением Президента нашей страны.
Во время мероприятия студенты активно проводили время с детьми, общались с ними, организовывали интерактивные игры, вручили подарки и дарили множество положительных эмоций. Также были проведены искренние беседы с родителями, что значительно подняло их настроение и моральный дух. Теплый подход к уходу за детьми, включающий работу социальных работников, психологов и врачей, направлен не только на медицинское лечение, но и на наполнение жизни больного ребёнка смыслом. Это ещё раз подтверждает приоритетность принципа «Во имя человеческого достоинства» в нашей стране.
Проект «Яхшилик» направлен на проявление доброты и милосердия к детям, столкнувшимся с жизненными испытаниями, а также на укрепление социальной солидарности и сопереживания в обществе. В завершение мероприятия участники подчеркнули необходимость регулярного проведения подобных благих инициатив.