Yevropa parlamenti delegatsiyasining Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrifi
16-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Yevropa parlamentining Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalar bo‘yicha delegatsiyasi raisi Tomash Zdexovskiy boshchiligidagi Yevropa parlamenti delegatsiyasi tashrif buyurdilar.
Tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev rahbarligidagi universitet rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Tomonlar akademik hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollarini batafsil muhokama qildilar. Bu hamkorlik talabalar va o‘qituvchilar almashinuvini, shuningdek, qo‘shma ta’lim va ilmiy-tadqiqot loyihalarini o‘z ichiga oladi.
Yevroparlament delegatsiyasi JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari bilan ham qiziqarli suhbat o‘tkazdi. E’tibor markazida Samarqandda 4-5 aprel kunlari bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi” sammitiga oid dolzarb masalalar bo‘ldi. Sammit yakunlari ikki mintaqa o‘rtasidagi munosabatlarni yangi, strategik darajaga ko‘targani bois alohida ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Tomash Zdexovskiy Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi davlatlari o‘rtasidagi hamkorlik, ayniqsa parlamentlararo muloqotni kuchaytirish nihoyatda muhim ekanligini alohida ta’kidladi. Xalqaro aloqalarni rivojlantirishda ta’limning o‘ziga xos o‘rni haqida so‘z yuritarkan, u mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashning muhim vositasi sifatida, ayniqsa, talabalar o‘rtasida faol akademik almashinuvning dolzarbligini aytib o‘tdi.
Uchrashuv Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikr va g‘oyalar almashish uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qildi.

Визит делегации Европейского парламента в Университет мировой экономики и дипломатии
16 апреля Университет мировой экономики и дипломатии посетили парламентарии ЕС во главе с председателем делегации Европарламента по связям с государствами Центральной Азии Томашем Здеховским.
В рамках визита состоялась встреча с руководством УМЭД, во главе с Первым заместителем председателя Сената Олий Мажлис Республики Узбекистан, ректором УМЭД С.Сафоевым.
Стороны детально обсудили перспективы дальнейшего развития академического партнерства, предусматривающего обмен студентами и преподавателями, а также совместные образовательные и исследовательские проекты.
Делегация Европарламента также провела заинтересованный диалог с профессорско-преподавательским составом и студентами УМЭД. В центре внимание были актуальные вопросы, касающиеся саммита «Центральная Азия – Европейский Союз», состоявшегося 4–5 апреля в Самарканде. Отмечалось, что итоги саммита имеют особое значение, поскольку вывели отношения между двумя регионами на новый, стратегический уровень.
Томаш Здеховский подчеркнул, насколько важным является партнерство между Центральной Азией и странами Европейского Союза, и, в частности, активизация межпарламентского диалога. Говоря об особой роли образования в развитии международных связей, он указал на важность активного академического обмена, особенно среди студентов, как важного инструмента укрепления взаимопонимания между странами.
Встреча стала важной платформой для обмена мнениями и идеями по дальнейшему укреплению отношений между Центральной Азией и Европейским Союзом.