Yevropa parlamenti delegatsiyasining Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga tashrifi
16-aprel kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universitetiga Yevropa parlamentining Markaziy Osiyo davlatlari bilan aloqalar bo‘yicha delegatsiyasi raisi Tomash Zdexovskiy boshchiligidagi Yevropa parlamenti delegatsiyasi tashrif buyurdilar.
Tashrif doirasida O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi Senati Raisining birinchi o‘rinbosari, JIDU rektori S.Safoyev rahbarligidagi universitet rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazildi.
Tomonlar akademik hamkorlikni yanada rivojlantirish istiqbollarini batafsil muhokama qildilar. Bu hamkorlik talabalar va o‘qituvchilar almashinuvini, shuningdek, qo‘shma ta’lim va ilmiy-tadqiqot loyihalarini o‘z ichiga oladi.
Yevroparlament delegatsiyasi JIDU professor-o‘qituvchilari va talabalari bilan ham qiziqarli suhbat o‘tkazdi. E’tibor markazida Samarqandda 4-5 aprel kunlari bo‘lib o‘tgan “Markaziy Osiyo - Yevropa Ittifoqi” sammitiga oid dolzarb masalalar bo‘ldi. Sammit yakunlari ikki mintaqa o‘rtasidagi munosabatlarni yangi, strategik darajaga ko‘targani bois alohida ahamiyatga ega ekanligi ta’kidlandi.
Tomash Zdexovskiy Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi davlatlari o‘rtasidagi hamkorlik, ayniqsa parlamentlararo muloqotni kuchaytirish nihoyatda muhim ekanligini alohida ta’kidladi. Xalqaro aloqalarni rivojlantirishda ta’limning o‘ziga xos o‘rni haqida so‘z yuritarkan, u mamlakatlar o‘rtasidagi o‘zaro hamkorlikni mustahkamlashning muhim vositasi sifatida, ayniqsa, talabalar o‘rtasida faol akademik almashinuvning dolzarbligini aytib o‘tdi.
Uchrashuv Markaziy Osiyo va Yevropa Ittifoqi o‘rtasidagi munosabatlarni yanada mustahkamlash bo‘yicha fikr va g‘oyalar almashish uchun muhim maydon bo‘lib xizmat qildi.

Visit of the delegation of the European Parliament to the University of World Economy and Diplomacy
On April 16, the University of World Economy and Diplomacy was visited by EU parliamentarians headed by the Chairman of the European Parliament Delegation for Relations with Central Asian States Tomáš Zdechovský.
During the visit, a meeting was held with the leadership of UWED, headed by the First Deputy Chairman of the Senate of the Oliy Majlis of the Republic of Uzbekistan, Rector of UWED S. Safoev.
The parties discussed in detail the prospects for the further development of academic partnership, which provides for the exchange of students and teachers, as well as joint educational and research projects.
The delegation of the European Parliament also held an interested dialogue with the teaching staff and students of UWED. The focus was on topical issues related to the Central Asia-European Union summit held on April 4-5 in Samarkand. It was noted that the results of the summit are of particular importance, as they brought relations between the two regions to a new, strategic level.
Tomáš Zdechovský stressed the importance of the partnership between Central Asia and the countries of the European Union, and, in particular, the intensification of inter-parliamentary dialogue. Speaking about the special role of education in the development of international relations, he pointed out the importance of active academic exchange, especially among students, as an important tool for strengthening mutual understanding between countries.
The meeting became an important platform for the exchange of views and ideas on further strengthening relations between Central Asia and the European Union.