Samarqandga ma’naviy-ma’rifiy sayohat: Yoshlar o‘tmish va kelajak ko‘prigida
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining PQ-3514-sonli qarori ijrosini ta’minlash hamda mamlakatimizda ichki turizmni rivojlantirish maqsadida, JIDU Yoshlar ittifoqi boshlang‘ich tashkiloti tashabbusi bilan talabalar uchun qadimiy va betakror Samarqand shahriga bir kunlik sayohat va ziyorat tashkil etildi.
Ushbu safarning tamal toshi va ilk manzili buyuk muhaddis bobomiz, barcha musulmon olami faxri hisoblangan Imom al-Buxoriy yodgorlik majmuasi bo‘ldi. Talabalar dastlab ushbu muqaddas qadamjoni ziyorat qilib, "Sultoni muhaddisin"ning hayoti va bizga qoldirgan beqiyos ilmiy merosi bilan yaqindan tanishdilar. Ma’naviyat sarchashmasidan boshlangan ushbu ziyorat yoshlarga nafaqat diniy-ma’rifiy bilim, balki ruhiy quvvat ham bag‘ishladi.
Safar davomida talabalar yurtimizning boy tarixiy merosi, mahobatli me’moriy obidalari va milliy qadriyatlari bilan tanishishni davom ettirdilar. Registon maydonining moviy gumbazlari, Go‘ri Amir maqbarasining salobati hamda Bibixonim masjidining nodir koshinlari har bir ishtirokchida cheksiz g‘urur hissini uyg‘otdi. Shuningdek, Shohi Zinda majmuasi va Ulug‘bek rasadxonasi bo‘ylab uyushtirilgan ekskursiyalar talabalarga ajdodlarimiz nafaqat madaniyat, balki ilm-fanda ham jahon tamadduniga ulkan hissa qo‘shganini yana bir bor his qildirdi.
Mazmunan boy va jozibador tarzda o‘tgan ushbu sayohat talabalar o‘rtasida do‘stlik rishtalarini mustahkamlab, ularning vatanparvarlik tuyg‘ularini yanada jo‘sh urishiga xizmat qildi. Bir kunlik safar davomida yoshlar nafaqat tarixiy shaharning go‘zalligidan bahramand bo‘lishdi, balki o‘zlarining intellektual va ma’naviy dunyoqarashlarini ham sezilarli darajada boyitib qaytdilar.

A Spiritual and Educational Journey to Samarkand: Youth on the Bridge Between Past and Future
In order to ensure the implementation of Decree No. PP-3514 of the President of the Republic of Uzbekistan and to promote domestic tourism, the primary organization of the UWED Youth Union initiated and organized a one-day pilgrimage trip for students to the ancient and unique city of Samarkand.
The cornerstone and first destination of this journey was the memorial complex of our great ancestor, the muhaddith Imam al-Bukhari, who is rightfully considered the pride of the entire Muslim world. The students first made a pilgrimage to this sacred site, where they gained a deeper understanding of the life of the "Sultan of Muhaddiths" and the priceless scholarly heritage he left for us. This pilgrimage, which began at the wellspring of spirituality, not only provided the young people with religious and educational knowledge but also gave them spiritual strength.
Throughout the trip, the students continued to explore our country's rich historical heritage, majestic architectural monuments, and national values. The azure domes of Registan Square, the grandeur of the Gur-e-Amir Mausoleum, and the unique tilework of the Bibi-Khanym Mosque awakened a sense of immense pride in every participant. Furthermore, tours of the Shah-i-Zinda complex and the Ulugh Beg Observatory allowed the students to appreciate once more that our ancestors made a huge contribution to world civilization, not only in culture but also in science.
This meaningful and engaging trip served to strengthen the bonds of friendship among the students and further elevated their sense of patriotism. During their one-day journey, the young people not only enjoyed the beauty of the historic city but also returned with their intellectual and spiritual worlds significantly enriched.