JIDUda bolalarni zo‘ravonlikdan huquiy himoya qilish to‘g‘risida davra suhbati bo‘lib o‘tdi
2025-yil 20-iyun kuni Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti huzuridagi Yuridik klinika tomonidan amalga oshirilayotgan “Qaldirg‘och” loyihasi doirasida "Xalqaro standartlar asosida bolalarni zo‘ravonlikdan huquqiy himoya qilish" mavzusida davra suhbati tashkil etildi.
Tadbirning asosiy maqsadi – bolalarga nisbatan zo‘ravonlikning oldini olish, ularni huquqiy himoya qilishda xalqaro tajriba va amaliyotlarni o‘rganish, shuningdek, bu boradagi milliy qonunchilik asoslarini mustahkamlashdan iborat bo‘ldi.
Tadbirda Mirzo Ulug‘bek tuman oilaviy ishlar bo‘yicha sudyasi Zulfiyaxon Nuralieva faxriy mehmon sifatida ishtirok etdi. U o‘z chiqishida bolalarni zo‘ravonlikdan himoya qilish borasidagi sud amaliyotidan voqelikdagi misollarni keltirib o‘tdi, oilaviy nizolar asnosida bolalarning manfaatlari qanday himoya qilinayotgani, sud qarorlarida bolaning huquqlari qanday inobatga olinishi haqida batafsil to‘xtaldi.
Zulfiyaxon Nuralieva shuningdek, ishtirokchilar bilan ochiq muloqot qilib, o‘zining yillar davomida to‘plagan amaliy tajribasi bilan o‘rtoqlashdi. U xalqaro normalar, BMTning Bola huquqlari to‘g‘risidagi konvensiyasi hamda milliy qonunchilik o‘rtasidagi uyg‘unlikka e’tibor qaratdi.
Davra suhbatida universitet talabalari, yuridik klinika a’zolari ishtirok etib, mavzu yuzasidan o‘z savollariga javob oldilar hamda fikr almashdilar.
Ushbu tadbir “Qaldirg‘och” loyihasi doirasida amalga oshirilayotgan huquqiy ongni oshirish va fuqarolik jamiyatini kuchaytirish yo‘lidagi yana bir muhim qadamlardan biri bo‘ldi.

A round table on the legal protection of children from violence was held at UWED
On June 20, 2025, within the framework of the "Kaldirgach" project implemented by the Legal Clinic at the University of World Economy and Diplomacy, a roundtable discussion was held on the topic: "Legal Protection of Children from Violence Based on International Standards."
The main objective of the event was to prevent violence against children, study international experience and practices in the legal protection of minors, and strengthen the foundations of national legislation in this field.
The roundtable was honored by the presence of Zulfiyakhon Nuralieva, Judge for Family Affairs of the Mirzo-Ulugbek District, as the guest of honor. In her speech, she shared real cases from judicial practice related to the protection of children's rights from violence. She elaborated on how children’s interests are protected during family disputes and how their rights are taken into account in court decisions.
Zulfiyakhon Nuralieva also engaged in an open dialogue with participants, shared her many years of practical experience, and emphasized the importance of harmonizing international norms, including the UN Convention on the Rights of the Child, with national legislation.
The event was attended by university students, members of the Legal Clinic, and other interested individuals. Participants had the opportunity to ask questions and exchange views on the topic discussed.
This event marked another important step within the "Kaldirgach" project aimed at raising legal awareness and strengthening civil society.